Kastrácia fenky

Príspevok v téme: Kastrácia fenky
sun559

Mám 5-mesačnú fenku zlatého retrievera. Naša veterinárka nám odporučila aby sme ju dali vykastrovať, že to bude lepšie pre ňu aj pre nás. Nebude sa chcieť páriť, nebudu za ňou chodiť psy a kedze bývame na dedine, kde je psov viac ako dosť, tak by to bolo pre ňu asi najlepšie.
Povedala nám, že ju kludne môzeme dať vykastrovať uz pred 1. rujov a kedze je to velké plemeno, vraj kludne uz v 5-6 mesiacoch.
Lenze ja neviem,na jednej strane sa o nu strasne bojím (je to moja láska a urobila by som pre nu vsetko), ved predsa je to zásah do organizmu, ale na druhej strane aspon v starobe nebude trpiet zápalmi maternice.

Prosím poradte mi, ako by ste sa rozhodli vy?

Za rady ďakujem :)

Naja85

Tak uz som nasla taky celkom fajn clanok z pohladu Mareka Benesa(tiez vychovava ludi so psami), na konci je link na ten dokument o kastracii-nesuhlasim so vsetkym co hovori, ale v mnohom ma pravdu.

Naja85

Nie som veterinarka ani kynologicka, ale kastracia a vsetko okolo toho(vyhody, nevyhody) ma zaujima prave z toho dovodu, ze na tym rozmyslam kvoli svojej fene(dat, nedat, ake to bude mat dalsie nasledky). Nie je to len jednoduchy zakrok ako ti povedia niektori veterinari, ale zasiahne to komplet cely organizmus. Inak na temu kastracia a tak odporucam rozne psie fora napr. psia dusa, dogforum, na facebooku na stranke Skvely pes(Marek Benes) sa tiez viedla minule velmi zaujimava debata o kastracii(inak hrozne sa mi paci myslienka od mareka Benesa, ze kazdy pes je skvely:)).

PS: Cim viac nazorov a informacii, ktore si samozrejme musite utriedit a vytriedit, tym lepsie. Skusim pohladat jeden dokument o kastracii, tak potom ked tak hodim nanho link.

Veronika_27

Naja, smiem sa spýtať, či pracuješ so psami alebo si veterinárka? :) iba som zvedavá, lebo si za svojim názorom tvrdo stojíš, tak rozmýšľam, prečo to tak je, či pravdu máš alebo nie.

Naja85

Este raz zopakujem-kastracia a sterilizacia su dva rozne pojmy, aj ked si ich niektori, dokonca aj veterinari, zamienaju. Myslim, ze je dost velky rozdiel, ci vet zoberie fene maternicu alebo ju tam necha, ak ste ako majitel chceli kastaciu ako prevenciu zapalu. Vela ludi uz tak bolo dost prekvapenych, ked po "kastracii" ich feny nadalej harali:).

Ci so tu niekto pripusti alebo nie, hormony plnia v tele urcitu dolezitu funkciu-ak sa ich cast kastraciou odstrani, tak je logicke, ze ta funkcia, ktoru plnia, bude obmedzena a urobi to s organizmom urcite zmeny(napr. spominane priberanie). Kazdy tvor je original a aj kazdy pes je taky-u niektoreho tieto zmeny prebehnu tak, ze ich bezny majitel ani nepostrehne, u ineho budu zas dost vyrazne(napr. zvysena miera agresie, vacsia bojazlivost). Moja teta si teraz na konci leta nechala vykastrovat macku, no a po vyprchani zvysnych hormonov z tela je ta macka trosko agresivnejsia na ostatne macky(nie na ludi)-kastraciu ju zmenila. Je naivne si mysliet, ze trvale odtsranenie nejakeho organu z tela nesposobi zmeny.

PS: Na kastraciu som tiez mala kedysi nazor, ze jeden organ hore-dole, ved nic sa nemoze zmenit(este pred tym ako som mala svojho psa, som si z kniznice v detstve poziciavala rozne knihy o psoch , o ich spravani a nadabila som na jednu americku-tam sa skoro na kazdy problem v spravani odporucila kastracia ako vseliek-teraz ma to az mrazi, kolko laikov si preciatlo tu knihu a ine podobne a dalo na zaklade takych debilin svojich psov vykastrovat). No po case som ho zmenila.

Deria

Ja som nikdy nedavala moje fenky kastrovat. Je to raz zasah do organizmu a naopak, myslim, ze ho to moze pekne rozhadzat a sposobit skor ci neskor dalsie zdravotne problemy. Nehovoriac o tom, ze väcsina psikov po kastracii pribera na vahe a nakoniec to dopadne tak, ze musia take psy drzat cely zivot dietu a najpraktickejsie pravda pre majitela su granule light, takze sa tlacia pekne do psa, ci mu chutia alebo nie. Dnes sa kastruje akoby to bolo cistenie usi. Ine je, ak je kastracia nutna zo zdrasvotnych dovodov alebo napr. v utulkoch. Tam by sa to bez kastrovania asi tazko dalo zvladnut.

Veronika_27

Naja, ja som sa pýtala cvičiteľky psov, aký má názor na správanie po kastrácii, či je fena viacej maznavá, čo sa zmení... povedala že vôbec nič, všetko je to vecou výchovy, max treba dávať pozor na priberanie... takže opäť, koľko ľudí, toľko názorov (hlavne, že veľa mýtov vymýšľajú ľudia, ktorí sa do problematiky nevyznajú, len vydedukujú z jedného prípadu niečo, čo vôbec nemusí byť podmienené napr. tou kastráciou). Fena bude taká istá ako pred kastráciou, ja som si myslela, že sa moja ukľudní, na to som sa spoliehala ked som sa ju rozhodla dať kastrovať... žiadne také :) povaha sa nemení

Veronika_27

ahoj, ja sa pripájam k Evke, tiež mám fenku, ktorú sme dali po prvom háraní kastrovať (sterilizovať - to je to isté). Náš vet odporúčal mesiac po prvom háraní a je veľmi dobrý, chodia za ním z celého slovenska dávať kastrovať psíky (predovšetkým z útulkov), u ľudí má dobré ohlasy aj my sme s ním spokojný, fenke urobil 2cm rez, a už večer bola v poriadku :) Aby si predišla komplikáciám, tiež je dobré si vybrať šikovného veterinára, a ako nám vet poradil, nesmie sa po zákroku so psom zaobchádzať, akoby bol pred smrťou, tým že ľudia ľutujú psy, sú aj oni nervozne a vylizujú si ranku, čím si zanášajú infekciu do tela :) takže to bola naša jediná starosť, správať sa k enj ako obyčajne a napomínať za lízanie ranky, kastrácia prebehla úplne bez komplikácií ;) odporúčam

PoPo....

NEDAVAJ JU kastrovat !! ja mam sice male plemeno psa (bišón) no po kastracii fenky mame len problemy ,bolo nam povedane ,ze jej robí neplechu nejaky hormon a nasledkom toho ma problem so srstou ,travenim ,mava zapal uší ,alergiu no proste katastrofa ..... takze ja som proti kastracii

evka123

Ja som ZA sterilizaciu, ale az po prvom harani.

Ak ti to ale pomoze, tak tu je forum, kde chodi aj veterinarka, uvidis aky ti da nazor, budes ich mat viac a rozhodnes sa

psiadusa.sk

Naja85

A este taky dodatok-nespoliehala by som sa na vsetko, co mi povie veterinar. Mam urcite skusenosti s viacerymi vetmi(v mojom meste som uz bola skoro pri kazdom a zatial som nebola ani s jednym uplne spokojna, a hlavne s pocitom, ze tomuto cloveku mozem na 100% verit) a na zaklde toho, si uz radsej aj ja hladam a zistuje potrebne veci a nespolieham sa len na nich. Minule som akurat bola vytlacat fene anal. vacky(nejak jej to nejde celkom samo) a vet sa ma snazil uz druhykrat nahovorit na zakrok, ktory sa robi len v pripade zapalu a ona to zapalene nema. A babrat do niecoho, co je relativne v poradku, len kvoli jednemu nazoru, nie! Tymto nechcem spochybnovat nazor veterinarov, lenze aj majitel by sa mal vzdelavat.