Granule - ano ci nie

lost

aj psom sa da korenit, ak je to korenie pre psov :D
teda da sa podomacky vyrobit, z roznych vysusenych mias napr hovacsie ucho atd.. (daju sa take prirodne aj kupit, mali by byt celkom kvalitne)

Veronika_27

Deria,
je super že vyváraš svojmu havinovi a súhlasím, že vývar je veľmi fajn pre nich ako aj pre ľudí, ale psom tak ako aj deťom sa varené jedlná nemajú koreniť, soliť a podobne, to im veľmi škodí, takže s tým, by som sa ani veľmi nestotožnila :) Len v prípade, že by sa špeciálne pre psy varilo :)

Deria

jeeej, doremi, tak to je fakt nahoda! a ja ze aka som original:D. aj teraz mam pocit, ze pisem sebe. no co uz....:)
lost, recepty ani nie velmi, varim tak, aby to bolo trochu prakticke, to zn. ze to co varim pre seba, kombinujem aj pre psov. ked mam ryzu, tak dostanu ako prilohu ryzu a do toho nastruham napr. trosku mrkvy alebo uhorky, prip. kusok jablka. to iste robim s cestovinou, ci zemiakmi. zemiaky treba vzdy pomagat. ak mas prave polievku, mozes mu trosku frcnut do zradla,(nieze ta napadne sackova!:)) lebo ten vyvar je tiez vyzivny. ono to vobec nie je narocne. a ak nemam cas, tak si uvarim viac mäsa naraz, pripadne aj s ryzou a poporcujem do mrazaka. zeleninu pridavam vzdy cerstvu. tiez robim kuskus/couscous, dostat ho asi aj u vas v DM, je bio a nie drahy. zalejes horucou vodou a nechas prikryte zaparit, pripadne 2-3 min. povarit. je to rychlo pripravene. krupky tiez davam, tie musis ale dlhsie varit. co je ale super zdrave aj pre psov, je kysla kapusta! netreba dat vela, len taku pol. lyzicu a nadrobno pokrajanu. to nam poradil nas vet, ked mala nasa susi problemy s travenim. problemy zmizli, psi to miluju, je v tom o.i. c vit. a tak dostavaju nasi psi min. 1x do tyzdna kyslu, najlepsie sudovu kapustu. no a mäso striedas podla toho, co mas. kura, morka, ryba (bez kosti!)hovädzie - pomlete staci len velmi kratko opiect, len s´co stmavne, je hotove. kalcium ja davam z amway nutrilite, lebo je prirodny z ustricovej skrupiny ale urcite dostanes aj nieco ine podobne, mozno cez internet? ked varim kura, odrezem tie konce z kosti a dam psom, lebo to miluju. inac, zname je, ze psovi sa nemaju davat ziadne varene, ci pecene kosti, len surove! nie su nebezpecne. mnohi to tu praktizuju. hydinove by som nedavala v ziadnom pripade.

lost

mne ten nick tiez pripomenul hudobnu vychovu :D
inac mas nejake recepty pre psikov? :)
ono najskor som si myslel ze je to nemozne, napr "co ak sa ponahlam do prace, co ak budem cestovat, co ak ho niekto bude varovat" ale take "co ak".. ze je 1% sanca, ze sa nepodari pre psika uvarit :D a mozem zaroven so svojim jedlom (iny hrniec, rovnaky cas, takze no problemo)..
ten kalcium mu ako davas? :)

Deria

lost, super, takze varis tvojmu havinkovi!:)ano, jednostranna strava je myslena tak, ze nielen druhy mäsa by sa mali striedat ale aj prilohy ako zemiaky, ryza, cestovina, vlocky, tvaroh, zelenina, atd., pricom ma krmivo obsahovat cca. 70% mäsa, 20% prilohy a len cca. 10% zeleniny. no a na prisun kalcia sa nesmie zabudat, co je velmi dolezite!
inac, take nudzovky je dobre mat doma, keby horelo:) animonda nie su zle ale ja mam vzdy nejake rinti doma.
@doremi, mozem vediet, odkial mas tvoj nick? preto sa pytam, lebo ja mam tento isty nick v inych forach a to uz zopar rokov, ibaze rozdiel je vo velkosti prveho pismena, teda ja som Doremi. nakolko som robila v hudbe, vykombinovala som si sama prave preto taky nick. ze by si mi ho ukradla? lebo inak si to neviem vysvetlit.:O

lost

ale jazvecik je malicke plemeno, cize asi tiez mas to stastie, ze netreba vela krmiva :D
keby som mal 40-50kg psa, a nie 4-5kg, tak to by bolo 10x viac krmiva a zakonite 10x viac vydavkov, ak by som si chcel udrzat kvalitu..
a 1000eur na psa mesacne :/
ehm no to je uz ina liga :D

ale vzdy ked sa pytam voknu ze kto s cim krmi, vzdy je to ina odpoved :D napr ze pol varenej/surovej(barf) a polovica granule..

na druhu stranu davat len ciste maso akejkolvek TOP kvality moze byt tiez DOST zle, lebo jednostranna strava nikmu nerobi dobre (teda to plati u ludoch, ci aj u psov, netusim ale asi hej no :) )

lost

nj ak mas AT daleko, tak kludne skus odkup masa od niekoho z dediny :) takto by som to riesil aj ja velmi rad, lenze zatial neviem kde takeho cloveka hladat :)
tam clovek vidi ako tie zvierata ziju, ze nie su v 30x30cm klietke v tme, doslova sa narodia do hrobu atd..
maso z AT beriem len preto ze je to mensie zlo :)
tesco, to by som mu fakt mal strach davat.. to by som maximalne ponukol nepriatelom :D
ciz enejaky domaci chov moze byt celkom OK, ak ten clovek oc chova vie co robi a nekupuje mu GMO kukuricu a podobne.. (z nej je maso extremne zlte a podobne a pochybujem ze je zdrave atd..)
inac obcas som mu aj kupoval "animonda" konzervy, ale tiez v AT, kedze su o polovicu lancejsie ako u nas :)
taketo napr, pre ilustraciu, lebo slovo "konzerva" neznie ako toto balenie :D
www.familydogs.cz
ale mam podozrenie, ze je na toto alergicky, lebo obcas ho "napina" ako keby, tak neviem, musim to pozornejsie odsledovat..
ale tak uz len "logicky" mi pride, ze je lepsie krmit psikov a celkovo zvierata co najprirodnejsou stravou :)
nebol by som proti konzervam, ale neni fyzicky mozne aby tam nebol humus, kovli nizkej cene a trvanlivosti..
ale robim to aj tak, ze si pre seba spravim maso, napr upeciem kuracie stehna, a teda nesolim to nic, (mozno prilohu), aby som pohom mohol dat z toho aj psikovy :)
je to fakt VELMI tazke najst idealny stravu :/
uz len z toho dovodu, ze ked som ja hladal po forach (dogforum.sk) ze co je idealne, odpoved bola takmer vzdy, ze je to individualne.. a to je fakt pravda, niekomu to moze padnut OK niekomu nie atd..
cize asi tak, ze fakt hladat "pokus omyl" :)
to mas ako u ludi, vsetko ovplyvnuje vsetko a kazdy odbornik povie ze je to zle, je to dobre, tak vyber si :D
cize osobne idem strategiou, co najviac eliminovat nezdrave veci / zle a nekvalitne veci, a potom sa hadam dostanem do fazy, ze uz nic ine len to dobre/zdrave zostane :D

doremi

vdaka lost, mam krizenca- jazvecik. presne nad tym som sa minule zamyslala, ze ako mozu napisat taku blbost na obal. dalsia vec je, ze ja osobne sa vyhybam potravinam z obchodov, prave kvoli eckam a preto ani nechcem take nieco davat psovi. heh, len AU mam predsa len trosku od ruky :D tak bude problem asi s tym masom

inak, minule som videla aj v obchode so zdravou vyzivou nejake psie pasteky ci co to bolo, ale tak zas tiez netuzim psa napchavat geneticky modifikovanou sojou za tazke prachy :(