Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?

Príspevok v téme: Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?
Mimulus

1.) Ako vysvetliť zdravému človeku ( Priateľovi ), že depresia nie je ,,depka,, a že ju človek nedokáže ovplyvniť myslením alebo vierou?
2.) Ako sa dá niekomu vysvetliť, že človek, ktorý má depresiu tak veľakrát robí veci, ktoré by inak nikdy neurobil ( smútok, obviňovanie a ponižovanie seba s druhých, nadávky, samota...)
3.) Ako zbaviť ľudí predsudkov? Ako nestratiť priateľov, ktorí si myslia že to čo človek vykoná keď má depresiu je presne to isté čo by vykonal ak by bol zdravý???
4.) Ako vysvetliť niekomu koho má človek rád, že niekedy nedokáže vstať z postele, napiť alebo sa najesť, že viera v Boha alebo pozitívne myslenie mu určite nepomôže?
5.) Ako vysvetliť človeku že pri tejto chorobe to nefunguje tak, že človek vstane, začne sa usmievať, vtipkuje, okolie si myslí, že je šťastný no pritom je mu viac a viac do plaču. Ako mu vysvetliť, že pozitívne emócie, ktoré si môže vsugerovať nikdy nič s depresiou nespravia?
6.) Ako vysvetliť spoločnosti že má človek DEPRESIU a že nechce ostať sám? Ako nestratiť priateľov len preto, že tomuto človeku nerozumejú?
7.) Ako bojovať s depresiou ak to ľudia nepochopia a človek na všetko ostane sám, nemá prácu, peniaze, rodinu a už ani priateľov?
8.) Ako prežiť situáciu keď človek priateľov má, tí to celé napriek tomu nechápu -(pretože kto neprežil nepochopí) a odsudzujú ho alebo sa na neho preto hnevajú? Obviňujú priateľa prečo povedal to alebo ono, prečo je taký hnusný keď taký nikdy nebol a prečo nakoniec ten človek tých priateľov stratí aj napriek tomu, že ich pred týmto varoval?
9.) Ako prežiť depresiu ak človek stratil už všetko?

Meretseger

Objatia sú suppa vec. Niekedy by som pre ne predala dušu. Ale od koho? Od ženy, čo ma permanentne ponižuje (mojej mamy)? Od muža, čo mi zničil časť mysle (brata)? Ha. A priateľov sa bojím "zneužívať". Možno skúsim psychologičku, čo mi na to povie. A možno skúsim chodiť po ulici s tabuľkou: FREE HUGS!
Depresia sa tým nevysvetlí, ale zmierni. Aspoň kapku. A to je imho dôležitejšie než všetko objasňovanie.

Mimulus

Vy viete veľmi dobre, že s Vami súhlasím a viem aj to, že máte pravdu. Ale ak by bolo také jednoduché pretransformovať Vaše myšlienky do skutočného života odbor psychológia by nikdy nevznikol :)

tabletka555

Mimulus, ty pravdepodobne potrebuješ permanentne obrovské objatia, niekoho, kto by ti vedel dať toľko, čo dokážeš poskytnúť ty.
Na tomto fóre je plno skvelých ľudí, prosím, ak ti dá svitanie čo i len trochu väčšiu šancu ako inokedy, daj šancu aj ty zvyšku dňa a vyskúšaj sa stretnúť . ...

anjelik*

Lost, ty to myslíš úprimne a tak veľmi ti rozumiem, len je pravdou jedna vec. Že sa dá aj úprimne mýliť. :o)
Stále zabúdaš na jednu vec, že ľudia síce navonok vyzerajú pomerne podobne...dve ruky a dve nohy plus nejaká tá hlava. Leeenže vo vnútri je skrytá forma života a tie už sa brutálne líšia. Vývoj sa tomu hovorí. A tam to neožulíš. ;o) To , čo ty stále opakuješ...no ja ti rozumiem, ale to neznamená, že ti rozumie každý. Pretože pre nich je to otázka ďalekej, veľmi ďalekej budúcnosti. Ty robíš záslužnú vec, že im radíš a vysvetľuješ a tak raz, keď to budú počuť znovu, už im to niečo pripomenie. ;o) Spomienky tú vlastnosť majú. Jediné, čo môžeš robiť, je byť tabuľou a ukazovať smer, akým by mohli byť, aby sa cítili inak. Ale prestaň dokola opakovať, že nechápeš, prečo to nerobia. Lebo im to ešte nedošlo, že toto je riešenie. Stále sa pridŕžajú toho, čo sa im osvedčilo zatiaľ lepšie. Nič iné, ako trpezlivosť ti neostáva a tá ide ruka v ruke so zmyslom pre humor. To ty máš, či nie? ;o))) Vieš, darmo by som ja teraz Katke vysvetľovala, že ona je svoj vlastný život, ona ho musí vyskladať nanovo...ak má nabúranú chémiu, sama to nevybuduje, ak nebude mať správne návody a to najdôležitejšie, silu to uskutočniť. Ako sa jej dá vysvetliť, že si to robí sama, že ona je tá, čo samu seba desí, keď ide do sprchy, že neexistuje žiaden Boh, čo by jej pomohol...nikto takú moc nemá, vstúpiť do vnútorného sveta toho druhého a začať tam upratovať. :o))Že má myslieť, ako jej ty radíš..to sa proste nedá. Ale treba to skúšať vždy znovu a znovu z úcty k životu, ak sa raz rozhodneš stáť na jeho strane. ;o))

Katkaaa

jedno druhe vylucuje,samozrejme. Precitam si ten tvoj dlhy prispevok neskor, teda dnes popoludni asi. Hm, zeby malo podnetov na vyskusanie niecoho,cohokolvek? skusim,co si precitam od teba. Dobru noc :)
To je fakt akokeby sme hovorili o "Lebo medved" alebo by niekto iny povedal, "lebo Boh" ..to druhe je stastnejsie riesenie.

lost

Moze byt :D relativne..

Ono som to nesustredene pisal, lebo uz po napisani par bodov (myslim ze prve tri) som si uvedmil, ze si protirecim tak ako sa to len da, no aj tak si myslim, ze to nemusi davat hned nezmysel.

Napr. osobne nechapem, ako moze niekto v skupine ludi nadavat na niekoho, len preto, ze je mimo naladu (kazdy je raz, skor ci neskor), ked uz, snazim sa moralku pozdvihnut a nikdy nesparat sa v minulosti ze "ty si mi nadaval, nie?" to je analfabet potom..
na druhu stranu, neviem pochopit (mozno mam nizke IQ a EQ a AllQ), preco si ludia s psychickou poruchou nedaju povedat a nesnazia sa co to da, myslim teraz naozaj extremne seknut s nutkavostou vzdat to, nutkavostou robit to, co mi psyhcika hovori, a proste stoj co stoj, hlavou proti muru a kto z koho bojovat za to, co mi ludia hovoria (pricetny clovek kto ma viest a radit, ako z toho von, i ked nema idealny plan cesty - najkratsi ci najlahsi, ale ma nejaky).
Ano, je mozne ze som to neprezil a preto to zjednoduchsujem, avsak ked si vezmeme, kazdy ma nejaky "psychicky stav" a mozno aj lahku poruchu, samotny vykyv nalady je porucha podla psychologov, avsak tak isto aj extremna stabilita, napr. extremne flegmatizmus, a tak sa pytam, ta to de sme ?
stoj co stoj niekomu nanutit diagnozu?
to by potom kazdy dtuhy talian bol psychopat, lebo zvysuje hlas a chova sa , no povedal by som, taliansky :D
ten kto zazil cistovkneho taliana pochopi..
ludi treba brat takych aky su, a ked si clovek zoberie sam seba takeho aky je, tak kde je problem? tak je v norme..
ak mu prekaza vykyv nalady, tak isto sa to da nejak riesit, podla mna sa to vola diverzifikacia.
sleduj:
aby som sa ochranil proti inflacii, nemam vsetky peniaze na ucte v EUR, ale aj v inych ako je USD a CHF sa osdvedcilo, avsak aj v byte napr dome, ci pozemku, alebo vzdelani.
a zober si, ze ak nechcem aby moja nalada kolisala, tak nedam vsetko do jednej veci, napr, nebude moja nalada zavisiet od .. hmm... pocasia, ale aj od hm napriklad toho kolko susedov ma v dany uprsany den cestou do neviem kam pozdravi, ale zaroven aj od toho, kolko ludi sa na mna usmeje, kolko ludi povie dakujem, alebo prosim, alebo do kolko mlak nestupim, atd atd.. proste neupriamovat naladu na 1 silny ukazovatel, ale na mnoooohoooo inych, tym padom by sa clovek, minimalne matematicky, mal stat totalnym flegmatikom..
negarantujem s tym, ze bude nalada OK, len by mala byt nizsia vykyvovost :P :))) ak sa to da takto zhrnut, oc ja viem ci to funguje, ty vies ci to funguje? logicky, ako mozes vediet, ic to funguje, ak si to neskusala? ak si to skusala a nefunguje, tak OK, treba najst iny plan, a to ASAP! ak neksusala, tak skus :P

podla mna zivot je AJ o tom, aby sme robili veci, ktore su nam neprijemne, inak by som nevencil psa v blate, lebo to kupanie labiek, fenovanie, vykefovanie, vycesanie stoji dost namahy, avsak neexistuje prakticky nic, co by ustavicne uberalo neergiu, naopak, zivot je nieco za nieco, cize toto negativum vymaze pozitivum, ked vidim ako sa ten pes dosytosti vybehal..

a to je dalsia vec, pozerat sa hlavne na dobre veci ,negativne pustit doprdele do kanala (doslova tam ide blato z mojho psa, aka nahoda co...)

samozrejme ze sa mi to lahko pise, sam s tymto mam v realite problem, no pravidlo ktore nikto nikdy nevyvrati je a tu si dovolim pouzit citat jedneho hokejistu

"You miss 100 percent of the shots you never take." - Wayne Gretzky

proste pointa je skusat, skusat, a skusat, takto funguje cely vesmir, cely zivot, inak by sme tu nepisali taketo haluze, lebo by sme ako ludia skapali uz v jaskyni, alebo ak verite na evoluciu, tak by sme skoncili ako jednobunecne organizmy, cize opakujem, to najdoleiztejie je

"You miss 100 percent of the shots you never take." - Wayne Gretzky