Častá migréna

Príspevok v téme: Častá migréna
innerworld

Zdravim, chcem sa opytat na radu ohladom vyskytu castej migreny. Posledne 3-4 tyzdne mavam migrenu 2-4 krat tyzdenne, pricom casto doznieva aj dalsi den. Beriem Sumatriptan pri zachvate migreny, no nie vzdy mi zaberie. Kedze idu sviatky, navsteva lekara je vylucena. Da sa migrene predist aj nejako inak?

innerworld

orchidejka: nieco podobne robi Sumatriptan aj mne. Minule som to po hodine a pol vzdala a dala si este Algifen- az tak zabralo,akurat mi neslo zaspat. Tomu stresu sa uplne nevyhnem - doma to nie je uplne ruzove. Neviem si predstavit,zeby som mala migrenu vkuse cely tyzden, i ked teraz sa tomu zacinam priblizovat - vzdy aspon na chvilu polavi.

innerworld

Magy: ono je to dost blbe,lebo ja niekedy ani neviem,kedy to na mna pride - niekedy aj ked som s priatelom, priam mam dojem,ze mi to este podnecuje,no zase nie je to vzdy. Je mozne,ze mi nerobi dobre domace prostredie?(Brat casto krici.) Vcera som si dala cokoladu a bolest akoby sa stiahla,no dnes rano mi prislo od zaludka az na vracanie. Neviem,co si mam o tom mysliet.

Magy

nepotesim ta - budes sa musiet niektorych veci vzdat. zacni s hlasnou hudbou, postupne znizuj hlasitost a pustaj si neagresivne zanre. ci tomu veris alebo nie, hlasna a agresivna hudba vplyva negativne na mozog, akokolvek sa ti po estetickej stranke paci.
co sa tyka depresii a stresu - budes sa musiet snazit maximalne sustredit na riesenie SVOJICH problemov.
je sice pekne pomahat inym ludom, ale clovek sa MUSI postarat najprv o seba a svoje zakladne potreby a AZ POTOM sa moze zacat starat o blaho druhych.
bud dobry/skvely/najlepsi ty a len vtedy mozes ocakavat, ze budu taki aj ti, ktorych vedies, ktorym pomahas, ktorym venujes cast zo seba sameho.
ak si sam uboziak alebo dusevny mrzak, no co uz len mozes odovzdat? zase len kusok toho mrzactva a negativizmu. nic ine. to neber prosim osobne, ze by si bola dusevny mrzak, to je len pre ilustraciu pointy. takze sa vraciame na zaciatok - zacat najprv od seba.
clovek musi byt tak trochu sebec.

orchidejka

innerworld
moja mamina ma podobny problem. vyskusala tolko liekov a momentalne je tiez uz dlhsiu dobu pri sumatriptane. bud jej vobec nezaberie alebo ho vyvrati alebo zaberie az za 4 hodiny a o 2 hodiny to ma spat. cize viac menej ziadny efekt nema to uzivanie. pytala som sa kolegu ci by jej nieco neporadil, lebo lekar jej k tomu nic nevie povedat a kolega navrhol aby vlastne v obdobi medzi migrenami skusila uzivat antiepileptika, ktore by jej mohli kvazi zmiernit tie migrenozne stavy a mozno by lepsie znasala migreny. konkretne povedal o novodobych epileptikach, napr lamotrigin..ona mava cely tyzden migrenozne zachvaty, potom tyzden pauza a nasledne opat..coho sa dost obavam, ze to po nej zdedim aj ja lebo ma dost casto bolieva hlava a tak isto to mama s krstnou zdedili po svojej mame...je to fakt hrozna choroba.
ked tak nad tym premyslam - ani neviem akoby sa dalo inac jej predist..magy vypisala presne spustace migreny, tak ako sme sa to ucili na skole. ma pravdu, ale neviem ci je to az take jednoduche ze zmena dajme tomu zivotospravy. co na tom zmenit? kazdy musi chodit do prace, malokto ma pracu bez stresu, pohyb ako taky kazdy ma, spanok - raz spis menej, inokedy viac, co sa tyka jedla - niekde som citala zevraj koreniny a aj syry (co je pre mna prekvapiva informacia) tiez zohravaju svoju ulohu pri vznikoch migreny a podobne..osobne si myslim, ze ked clovek raz mava migreny, uz sa ich nezbavi, nech robi preto cokolvek. skor sa priklanam k tej liecbe, ktora by migrenu aspon trosicku zmiernila. ked pojde mamina najblizsie k neurologovi, nadiktujem jej co mu ma povedat a uvidime aky bude mat on na to nazor, lebo podla mna je zbytocne jest lieky ktore jej nezaberaju a len tak na okraj, tie lieky nie su vobec lacne..

innerworld

Ja som uz u lekarky bola a nasadila mi silne lieky. Naposledy, ked mi vypukla migrena(predvcerom) tak som si dala Sumatriptan a potom liek na vseobecnu bolest- Algifen, az potom preslo. (Algifen mi dochadza.)Nechcem dostat zachvat cez vianocne trojdnie.

Co sa tyka hluku-milujem hlasnu hudbu a bez nej som len tazko. Horuce prostredie mi moze vyvolat migrenu(stacilo byt predvcerom v pizzerii),ale ked je chladnejsie,koncatiny mam uplne studene. Neviem ake jedlo mi moze urobit zle. Naposledy mi cokolada,naopak,urobila dobre.

Kedze priatelovi pred mesiacom tragicky zomrel otec,depresivnemu prostrediu nemozem utiect. Zhodou okolnosti dobra kamaratka trpi silnou depresiou kvoli ktorej prerusila studium a chcem podrzat aj ju.

Ako vysledok,ked dostanem migrenu, nikto ma nepodrzi(prirodzene obetami su tu teraz ini). Otec si dokonca mysli,ze si to sposobujem sama.

Je mozne,napriek tymto vsetkym okolnostiam nejak moje stavy zmiernit?

Magy

Migrena je specificka a chronicka neurologicka porucha, s niekolkymi roznymi typmi sprievodnych javov. Obavam sa, ze sa jej uplne predist neda, avsak k jej zmierneniu moze vyrazne prispiet zmena zivotospravy, stravy (su jedla ci koreniny ktore migrenu podporuju ci dokonca vyvolavaju), zivotneho rytmu, telesneho pohybu, prace, travenia volneho casu, spanku, vyhybat sa hlucnemu prostrediu atd.
Kazdopadne je nutne komplexne neurologicke a pripadne psychiatricke vysetrenie, pre zuzenie okruhu pricin a naslednu cielenu liecbu.