Nedostatok sebavedomia

Príspevok v téme: Nedostatok sebavedomia
millie

Mam kamaratku, ktora doma nema prave na ruziach ustlane: rodicia jej neustale davaju najavo akym je pre nich sklamanim, ze nie je dobra na nic, pritom opak je pravdou: je uspesna sportovkyna ( kajaky), v skole tiez nie najhorsia. Najhorsie je, ze ona tomu uverila a vidi sa uplne nerealne. V poslednej dobe ma okrem ineho aj problemy s nechutenstvom, ale to mame pod kontrolou. Trapi ma vsak, ze sa takto podcenuje a nevidi sa realne. Ako jej mam pomoct? ( Navsteva psychologa nepripada do uvahy, pretoze este nema 18 a rodicom o tom urcite nepovie)
Dakujem za vsetky seriozne rady.

Magy

millie - uplny suhlas s tym, co napisala nirvana.
nevidime do faktov vztahu medzi tvojou kamaratkou a jej rodicmi, ani nemozeme sudit nikoho. taktiez nemozeme vediet, ci jej rodicia su na nu len prehnane prisni, kompenzuju si na nej svoje komplexy, pripadne sa za seba hanbia, ze toho v zivote vela nedosiahli a tak neprimerane tlacia na dceru v snahe, aby tak nedopadla, hoci v konecnom dosledku ich snaha vychadza presne opacne. nech je ten povod akykolvek a pokial tvoj popis sedi, v tom pripade je skutocny problem u jej rodicov, ktory prenasaju na nu.
s tym ani ty, ani ona vela nezmozu, preto to najlepsie, co sa zatial da robit, vzhladom na jej vek, je kompenzovat jej to co ma doma tym, ze ju budes presviedcat, ze klamanim nie je, ze by na nu mohli byt skor hrdi.
ano, je mozne ze to nakoniec vyusti do finalneho konfliktu medzi nou a rodicmi a tie vztahy krachnu uplne a zrejme sa od nich odstahuje, ale je dolezite pre jej vyvoj, aby si uvedomila svoje prave hodnoty a nie tie "nahuckane".
s psychologom nemas velmi pravdu, pretoze psycholog je povinny respektovat sukromie a anonymitu pacienta, aj keby bol neplnolety. nemoze sa teda stat, ze by ju "nahlasil" rodicom, alebo nieco podobne, ak by poziadala o pomoc alebo radu v ordinacii.
doporucujem aby si najskor zasla ty za psychologom a spytala sa na to a potom mozete za nim/nou zajst obe.
verim ze tvoja kamaratka nsla v tebe skutocnu oporu a priatela, ked sa uz minimalne v tomto smere nemoze obratit na rodicov.

nirvana

To ma skoro každý pubertiak a ani medzi dospelými to nie je nič neobvyklé. Ma teba, tak sa jej snaz pomoct, s rodicmi moc toho nenarobí.