Maladaptive daydreaming

Príspevok v téme: Maladaptive daydreaming
hulenica1

Dobry den, rada by som poznala nazor nejakych odbronych psychologov alebo psychiatrov na tuto zatial nie velmi psychicku poruchu alebo chorobu o ktorej som si vela nacitala iba v anglickom jazyku a som si ista ze nou trpim uz od mala a v realnom zivote mi neskutocne prekaza, rada by som vedela ci o nej niekto pocul a ma s nou nejake skusenosti a ci ju dokazu nejak liecit aj psychiatri na SLovensku kedze je pomerne znama a len nedvano preskumana choroba aj vo svete. Ide vlastne o neustale snivanie, ktore nedokazem zastavit, vytvaranie pribehov s realnymi ludmi alebo ktorych len tak stretnem na ulici, slavnymi ludmi, jednoducho v tomto snivani a predtsvach som clovekom akym by som chcela byt, je to tazke takto pisomne opisat ale nedokazem to kontrolovat a bez toho aby som den nepresnivala tak by som asi neprezila, prosim o nejaku pomoc alebo blizsie spoznanie s toutou poruchou, dakujem

caledera

Samuel(24): K 1. bodu a depresii: Je to odvazne tvrdenie, rovnako ako to Tvoje :) nikto to nevie, takze je to moj nazor. Je tam niekolko moznych kombinacii a je tak tazke ich dokazat (ak vobec mozne), ze vyskum ma na dlho o zabavu postarane. Clovek moze mat depresiu aj MD, depresia moze byt spustacom MD alebo DM moze spustat depresiu. U seba som si vsimla, ze po snivajucich epizodach alebo doslova premrhanych dnoch sa citim nanic (3. verzia).
Ano chapem tiez tak slovo unik, ako si ho opisal, ale bolo to dlhe slovne spojenie, tak som miesto toho pouzila toto slovo.
Iste existuju spustace na MD moze ich byt vela (trauma, depresia...). V studii Dr.Somer boli ale pacienti, ktori vsetci prezili nejaku traumu a bolo ich len 6. No neskor vysla studia Dr.Schupak, ktorej sa zucastnilo viac osob - 90, ktori sami seba identifikovali ako MD a odpovedali na 14 otazok cez mail.
Zistili sa podobnosti, ale aj rozdiely s predchazajucou studiou.
(Schupak’s findings bear important resemblances to Somer’s, along with some crucial differences. For one, while some compulsive daydreamers have suffered abuse or trauma at one time in their lives (Cordellia, for example, was verbally and physically abused as a child and found safe haven in her fantasies), 73 percent of respondents in the 2011 study have no history of abuse.) www.youbeauty.com
Takze z tohto celeho vyplyva, ze trauma MOZE spustit MD. Ale nemusi. V psychiatri sa inak skoro kazda diagnoza zacina tym, ze MOZE byt spustena traumou atd. Skor ako tieto rozne spustace, by ma zaujimalo, preco to u nieko MD aktivuje a u ineho nie. Ten kto ma MD musi mat teda v niecom odlisne fungovanie mozgu - a toto by bolo zaujimave identifikovat, aby sa potom mohlo uvazovat o vhodnej liecbe. A dalsia vec - filozoficka otazka - je vobec mozne dokazat, ze nejaky vonkajsi podnet sposobil danu dg, ked u ineho neurobil nic? Mozno by danu dg sposobil aj dalsi podnet, ale tento iny ho predbehol...
Tym som chcela povedat, ze mozno by bolo lepsie hladat veci, ktore ludi s MD spajaju a nie rozdeluju - lebo spustac moze mat kazdy rozny. Ale "predispozicia" bude mozno rovnaka.
Takze uvidime co prinesie vyskum, zatial je to v rovine osobnych nazorov.
Moj 3. a 4. bod stale plati. Napr. kasel je spolocnym znakom niektorych ochoreni a su rovnake alebo pribuzne?(prechladnutie, angina, tuberkuloza). Takze MD moze byt nova diagnoza, ale aj nemusi. Neni to take lahke zistit, takze znova si na vysledky pockame. Moj nazor je, ze to je nova dg.
K liekom: Neviem, co Ti prislo divne na vyroku, ze kazdy si musi sam zvazit, ci ho lieky este viac nerozhodia. Vsak rovnake pravo aj zodpovednost mam aj u inych lekarov. Tam tiez mozem liecbu odmietnut alebo sa informovat o inej atd. Po tom co som vyskusala niektore lieky som uz obozretnejsia. Pri dlhodobejsom uzivani kvetiapinu vela ludi priberie. Kedze rada chodim von, je pre mna dolezite ostat vo forme. Okrem toho kv dost uspava. Takze vezmem si ho len vynimocne, ked mi je fakt zle... Takze tymto som chcela povedat len to, ze kazdy si musi sam zvazit, ci mu vedlajsie ucinky nebudu moc vadit. Mne vadili, ale to neznamena ze som proti psychofarmakam. Len si uz po skusenostiach davam vacsi pozor.
No s tou terapiou som to uplne tak nemyslela, chytil si ma za slovo :) - teraz by som tam pripisala "velmi nepomoze".
Co navrhujem? Mne pomaha pevny denny rezim. A robenie vacsich veci po castiach. A potom danie si akehosi limitu na snivanie - napr. 4h denne a ten uz neprekracovat. Nikdy sa nesnazim o uplnu redukciu, lebo viem, ze to nedodrzim a len som potom z toho smutna. Taktiez povazujem za dolezite zapracovat na sebavedomi a pocitoch viny. Toto je cast, kde sa mi nie dobre dari a tu by terapia mozno pomohla. Ale ze by zastavila snivanie? Neviem, neviem :(

Mas nejake skusenosti s liekmi ci terapiu? Akym sposobom sa snazis zvladat DM?

Samuel(24)

caledera: "Depresia je tiez dosledok MD a nie naopak." Veľmi odvážne tvrdenie. Faktom je, že dnes to s určitosťou nikto nevie. Tvrdenie proti tvrdeniu. Len narýchlo som našiel príspevok www.psychforums.com z 18. apr 2012, ktorého autor tvrdí presný opak "But now to the problem, when i first got depressed i started to daydream." Prečo všetci ľudia s depresiou nemajú MD ? Ľudia nie sú stroje, každý z nich reaguje špecificky. Namiesto slova únik by som skôr použil spojenie ako "mechanizmus, spôsob ako sa vyrovnať s..." Človek, ktorý ako prvý navrhol spojenie "maladaptive daydreaming" bol doktor Eli Somer. Prehľadne zhrnuté je to na voices.yahoo.com Eli Somer definuje MD ako "extensive fantasy activity that replaces human interaction and/or interferes with academic, interpersonal, or vocational functioning." Ako fantáziu, ktorá nahrádza ľudskú interakciu. Daydreaming je typický pre každého človeka na tejto planéte, niet človeka, ktorý by nesníval. Niektorí však prekročia pomyselnú čiaru, threshold, hranicu, za ktorou sa zo snívania stáva niečo ako závislosť, už nemôžu prestať. Otázky sú prozaické. Čo ich dostalo, čo ich postrčilo k tejto hranici ? Čo je pravdepodobnejšie, prišli k nej sami, narodili sa už s MD alebo Fantasy Prone Personality alebo ich tam posulo niečo iné, ADD, sociálna fóbia, depresia ? Niektorí sa možno s excesívnou fantáziou už zrejme narodili, ale tých nebude veľa a čo ten zvyšok ? Ako si vysvetľuješ reakcie ľudí, ktorí píšu "Jediné, čo mi zabralo sú antipsychotiká. Bez nich si nemôžem pozrieť ani 1-hodinový film bez toho, aby som sa opäť nemusela prechádzať a snívať." ? Z článku vyššie What Causes Maladaptive Daydreaming? Most subjects participating in Dr. Somer's study had experienced childhood trauma, i.e., physical or verbal abuse. Dr. Somer concluded that these subjects began daydreaming to escape unpleasant environmental surroundings. a potom Further research may establish a myriad of causes or reasons a person begins daydreaming excessively. Áno, sú ľudia s MD, ktorí nikdy neprežili traumu, ale to len znamená, že prirodzene trauma nie je jediným spusťačom MD. Je to možno jeden z širokej a pestrej palety spúšťačov. Až ďalší výskum ukáže. Ako aj, MD sa spája s celou radou diagnóz od Aspergera až k AVPD. Je to argument v prospech alebo neprospech MD ako novej diagnózy ? Čo je to za diagnózu, ktorú pozorovať ako u autistov, tak u ľudí sa sociálnou fóbiou ? Ja vážne neviem. Píšeš, že máš problémy s udržaním pozornosti. Dala by si obidve ruky do ohňa za to, že Tvoj MD nie je len dôsledok napríklad ADD ? Rozmýšľal som, kedy som sa začal pri snívaní prechádzať, ale nemôžem si presne spomenúť, bolo to už v detstve. Počet hodín, ktoré trávim snívaním kolíše, sumárne cca 4 hod, ale je to rôzne, niekedy v stresových situáciách omnoho viac. Ako mi to zasahuje do života ? Čas, ktorý strávim DD by som mohol využiť oveľa lepšie, ale nedokážem s tým prestať ani svoju fantáziu transformovať v niečo konštruktívne. Píšeš.."kazdy si musi zvazit sam, ci ho psychofarmaka este viac nerozhodia" a "Co sa tyka terapie, nepomoze...", lieky nie, terapia nie, čo navrhuješ ?

caledera

hlenica1: Ano pekne si to vystihla s tym, ze mi chceme prestat, ale zaroven v kutiku duse nechceme - je to zlozite na vysvetlovanie, DMckari to vsak chapu ;-) Nechcela som zamotat aj "laikov" takze to co som napisala nizsie stale plati...

Urcite sa mi ozvi, budem velmi rada, tesim sa :-)

hulenica1

a inak caledera, urcite tinapsem,len teraz nestiham ani sledovat tuto temu lebo mam teraz toho dost vela a ani nie som casto doma kde tu mam internet, ael urcite ti coskoro napisem, mam to poznacene tak snad nezabudnem:D

hulenica1

suhlasim s prispevkom podomnou a este dodam, ze KAZDY kto ma MD chce prestat avsak sam dobre vie, ze o to prist vlastne ani nechce, je to neskutocne zamotane

caledera

Hm, mnohi ktori si o tejto diagnoze precitaju, sa im na prvy pohlad moze zdat, ze to na nich tiez "sedi". Lenze treba si uvedomit niekolko dolezitych veci:
1. Ludia s MD nevedia svoje snivanie ovplyvnit. Chceli by prestat, ale to nejde.(Tak ako schizofrenik len silou vole nemoze ovplyvnit svoje halucinacie. Alebo clovek s OCD svoje nutkave myslienky).
2. Ludia s MD vzdy jasne rozoznavaju realitu a svoje predstavy. Takze neni to psychoza, ani jej sucast ani nic podobne... (Ak sa teda niekomu miesaju sny s realitou NEMA MD)
3. MD vzniklo ako novy problem preto, lebo nim skutocne je. Proste to nase snivanie nam ovplyvnuje cely realny zivot: skolu(clovek nedosahuje dobre vysledky, aj ked inteligenciu ma, lebo sa mu zle sustredi), pracu(snivanie zabera vacsinu casu zo dna a tak vycerpava, ze mat nejake lepsie zamestnanie je nemozne), kamaratov(clovek ich ma velmi malo, lebo radsej si ich vysniva a vo svojich snoch aj zaziva vacsie emocie ako v realite).
4. MD ako vazny problem teda velmi ovplyvnuje kazdodenny zivot jedinca. Clovek, ktory nim trpi, casto presniva chodenim po izbe 5, 8, 12 hodin denne!
5. MD sa velmi casto zacina uz v detstve.

Z tohto celeho teda vyplyva, ze MD je problem, ktory sa neda zvladnut len tak - ze to clovek chce. Preto ak niekto nesplna tieto kriteria, ktore som uviedla vyssie, je velmi pravdepodobne, ze MD nema. Kazdy sa predsa najde napr. aj v opise depresie, uzkosti alebo v akejkolvek inej psychiat. dg. Ale to neznamena, ze tym hned niekto trpi. Vazna psych. dg. vacsinou ovplyvnuje cely sposob zivota pacienta. Tak je to aj pri MD.
Kazdy sniva, ale myslim si, ze ak snivanie neovplyvnuje vas kazdodenny zivot, potom to je normalne a MD nemate.

Pripajam link na stranku s touto problematikou:
daydreamingdisorder.webs.com

majulinka

hmm... no tak toto je zaujimave co tu citam, este som o takej poruche nepocula ale tiez to na mna sedi, aj ked ja mam oficialne schizu, uz som totu dakde pisala...ale ciastocne som to prekonala aspon teda to, aby ma to neovladalo... ja som presnivala snad cely zivot az kym ma nedali na psychiatriu, no a ja neviem... potom to prislo samo, akosi som sa prebudila, proste som si uvedomila ze toto neni zivot, ze nechcem byt naveky dajaka cudacka, lebo keby som v tom pokracovala, mozno by moj zivot vyzeral ze kazdy den len medzi styrmi stenami popripade nejaka praca a potom zase len styri steny, nasla som si konicky a prinutila sa zit ako normalny clovek, aj ked furt som divna a viem ze to kazdy vidi,napr. ja minimalne rozpravam a tak...a akoze este aj teraz stale snivam a ta hudba ako pisete, to mi stale privadza zvlastne stavy a predstavy, ale praveze je to prijemne je to take odreagovanie, nijako ma to neovlada ...
dolezite je uvedomit si, ci s tymto chcete prestat a ked to fakt zasahuje do normalneho zivota, tak pre to treba nieco aj urobit, akoze to fakt moze boliet vzdat sa toho fantazijneho sveta, prinutit sa prestat s tym snivanim, som to zazila, normalne som to citila ako bolest a prazdno,ked som prestala si tie pribehy v hlave vymyslat...ale tak nejak postupne ma to snivanie preslo a zacala som sa zameriavat na realny svet... ale som aj vdacna za svoju chorobu lebo asi by som nestretla svojho teraz uz muza a nevydala sa a teraz som tehotna, takze nemam fakt uz cas mysliet na blbosti...

caledera

Samuel(24): Ked som mu to povedala, povedal, ze mi veri, ze mam taketo problemy. Dala som mu aj tie linky na zahranicne stranky, kde sa o tom pise. No bez toho, aby si to nastudoval, mi povedal, ze to je moj unik z reality, lebo nemam velmi podporu okolia a ze preto sa utiekam do tych snov. Ze ked si najdem napr. priatela, pomoze mi to, lebo ten mi bude davat akusi spatnu vazbu a tak. Takze v skutocnosti vobec nepochopil o co ide a tiez mam pocit, ze mi neveri.
Takze ak niekto pojde s tymto za doktorom, nech sa dobre uisti, ze si doktor o tom nieco nastudoval a ze vas berie vazne. Inak sa bude clovek citit este mizernejsie ako keby za nim nesiel :(
Ano lieky som brala AD - tianeptin, ktory len sposobil maniu a to, ze moje sny boli \"optimistickejsie\" a AP - kvetiapin, ktory strasne uspava, takze clovek ma nulovu motivaciu robit nejake veci. Okrem toho, sny to nadlho nezastavilo.
Liek na MD neexistuje, kazdy si musi zvazit sam, ci ho psychofarmaka este viac nerozhodia. V tomto je realita pre nas zatial smutna :(
Co sa tyka terapie, nepomoze, lebo veci, ktore zaberaju na inych pacientov na nas velmi nie. Psychologicka mi navrhla relaxaciu pri hudbe - :DDD no toto je pre nas MDckarov dobry vtip, asi tak...

caledera

Samuel(24): Vidim, ze mas o problematike vela nastudovane:) Zaujal ma ten Tvoj prvy prispevok, kde si pekne prirovnal ine diagnozy k jednotlivym prejavom DM. Myslim si, ze MD je nova diagnoza.
1. Nemozes vsetko hadzadat na obranne mechanizmy. A akesi uniky. Je vela dg. pri ktorych su ludia sami: autisti, schizoidi, schizofrenici, ludia s depresiou, vyhybava po atd. Lenze problem je v tom, ze im mozog inak funguje ako zdravym ludom a preto aj keby chceli ist do spolocnosti, nemaju na to potrebne "vybavenie - zrucnosti". Mam MD a strasne rada by som mala realnych kamaratov a celkovo realny zivot, ale prave MD mi v tom brani. Nedokazem tak prezivat emocie, ako v tych snoch a samozrejme potom tu je problem s pozornostou. Ak niekto zacne rozpravat nieco, co ma az tak nezaujalo, "vypnem" a sklza to do snivania. Ja CHCEM zit v realnom svete, ale to nejde. Ak by to bol unik, som si toho vedoma a da sa to potom ovladat. Cize MD ma izoluje od okolia a sposobuje mi kopu problemov a nie naopak.
Depresia je tiez dosledok MD a nie naopak. Preco potom vsetci ludia s depresiu nemaju MD? (Dufam, ze MD nezacne niekto vysvetlovat tak, ze to je unik z inych dg. - vyhybavej po. depresie, uzkosti atd. ved to by bolo sialene. Preco to potom vsetci ti ludia nemaju ako unik?).
A pri inych dg. si vysvetlovat niektore ich priznaky ako uniky, je podla mna zavadzajuce. Je to spravanie tych ludi, lebo maju iny mozog.
2. Vysvetlovat MD (alebo aj inych dg.) traumou ci zneuzivanim v detstve byva tiez zavadzajuce. A to preto lebo sa najde vela ludi, ktori nijaku traumu neprezili a predsa MD maju. Cize trauma neni spustacom MD. MD NENI nasledkom traumy, ci zleho zazitku atd. Takze clovek teda musi najst taku hypotezu, ktora vysvetli aj tych ludi bez traumy. Mne sa celkom pozdava ta o odlisnosti fungovania mozgu.
3. Je vela diagnoz s podobnymi priznakmi (OCD, Tourettov syndrom, trichotillomania...), ale nemusi sa jednat o to iste ochorenie alebo pribuzne ochorenia, lebo na starosti ho maju rozne oblasti v mozgu ci neuro-chemikalie.
4. Cize to, ze MD je suhrn priznakov z ochoreni, ktore uz existuju, neznamena, ze MD je nieco stare, co spada pod jednu z nich. MD vyzera byt uplne novou diagnozou.
5. Vacsina ludi s MD pise, ze nadmerne snivat zacali uz v detstve. Je teda predpoklad, ze sa tak uz narodili.

Inak tiez som sa zamyslala, ako to je s tym prechadzanim. Vsimni si, ze vo filmoch, hlavne detektivnych sa inspektor prechadza po miestnosti, ked rozmysla alebo vysvetluje zlozite veci. Takze zrejme to pomaha aj zdravym ludom :D

A kedy si zacal snivat? Ako Ti to zasahuje realny zivot? Kolko hodin denne presnivas? ;-)