Trpím anorexiou a jediné jedlo ktoré dokážem zjesť je sladké

Príspevok v téme: Trpím anorexiou a jediné jedlo ktoré dokážem zjesť je sladké
Walll

Chcela by som sa poradiť ohľadne jednej veci. Už skoro rok trpím anorexiou. Som chudá no nie tak výrazne že by som bola len kosť a koža no len mám už podváhu a vraj pokiaľ nezačnem jesť tak budem mať vážny problém. Ja sa snažím začať jesť no nejde to do mňa. Nedokážem zjesť ani gram pečiva, o varenom jedle môžem tak akurát snívať. Vlastne nedokážem zjesť nič okrem pár jedál. Medzi ne patria hlavne sladké (keks, kúsok čokolády, sušienky, jogurt, puding, cukríky, občas ale len veľmi zriedkavo malý kúsok koláča) a z tých normálnych dokážem jedine trochu hranoliek a kúsok pizze. Včera som vyskúšala cestoviny s kúskom syru ale mala som po nich neskutočné výčitky takže tie uz asi nemôžem. Ono, ja neviem ako to vysvetliť, ale nič iné nedokážem do seba dostať. Mäso, pečivo, dokonca uz ani zeleninu alebo ovocie. Niekedy som si dala raňajky kúsok pomaranču, obed jablko, večera kúsok müsli. Teraz? Všetko to sa obmedzilo na kúsok čokolády, keksíku, cukríkov. Chcela by som začať jest pretože je mi veľmi často na odpadnutie, mám nízky tlak, padajú mi vlasy, krúti sa mi hlava a vždy som mala problém s dehydratáciou pretože dajako sa od malička nemám k pitiu. No aj ked si poviem napríklad že zajtra si namiesto keksíku dám napríklad kúsok ryby aby som do seba dostala trochu vitamínov a niečo iné než len cukor ale keď prídem domov tak mám takú neskutočnú chuť na sladké že sa neovládnem a dám si ten keks namiesto ryby alebo niečoho iného. Liečiť sa nechcem. Bojím sa toho. Mám strach s lekárov už keď nejakého vidím tak ma chytá hystéria takze o lekároch nie je možné v mojom prípade uvažovať. Musím/chcem to zvládnuť sama a dať si život a seba doporiadku no potrebujem nejakú radu čo mám urobiť ako prvé, ako si naplánovať jedálniček, ako ho dodržiavať...proste ako začať. Lebo ja absolútne neviem. Skúšala som si urobiť plán jedenia, no nevedela som ho dodržať ani jeden deň. Mám veľa aktivít takze stále som niekde a nemám čas na jedenie a aktivít sa nechcem vzdávať kvôli jedlu. Nechcem preň obetovať aj to posledné čo mi z normálneho života ostalo. Má niekto skúsenosti s niečím takým. So samoliečbou? Prípadne rady alebo niečo čoho sa mám držať? Na čo myslieť. Čo skúšať? Proste hocičo. Som už na pokraji zrútenia a naozaj neviem čo so sebou. A viem, že pokiaľ nezačnem na sebe pracovať ja, tak mi môže pomáhať aj psychológ, psychiater, hocijaký doktor a aj tak to nebude mať na mňa účinok.

Walll

smaragdicka ....môj mail je 19mazducka@azet.sk budem ti veľmi vďačná za rady

Agnes999 ....tak z jednej kocky čokolády mám oveľa menšie výčitky ako napríklad z mysky šalátu. Tú čokoládu si dám len pre chuť. Lebo potrebujem niečo sladké. A som kľudná keďže necítim pocit plnosti v žalúdku.

XXS ....ďakujem aj ja tebe držím palce.

vitavi ....dobre vyskúšam tú zeleninu takto. To sladkosti až tak škodia :-O Ja som si stále myslela že keď mám na niečo chuť tak to organizmus potrebuje preto o to takým spôsobom žiada...

amanda23 ....áno mám rodičov ktorí si to samozrejme všimli aj do mňa hučia stále. Dosť sa hádame kvôli mne. Je to doma dosť hrozné ale ja som doma naozaj minimálne. A mám už 18 takže mi teoreticky nič prikazovať (liečenie alebo tak) nemôžu. Aspoň v to dúfam. A psychologičku som mala ale ja sa nedokážem s niekym o tom normálne baviť z očí do očí a hlavne keď viem že má pravdu. Pohádala som sa s ňou a hanbím sa za ňou ísť naspäť.

Slecna A. ....ale ked ja sa nemôžem ísť liečiť. Nemôžem nechať školu, klavír, vítvarnú, brigádu a niekde byť zavretá. Mám koncerty a nemôžem to nechať. Veľmi mi na tom záleží. Dlho som makala a nechcem to kvôli tomuto zahodiť. A kamarátov tiež nie. Nechcem aby sa na mňa dívali všetci ako na úbožiačku. :(

Slecna A.

Walll, ked sa nechces liecit, co ine chces pocut? Rady ako to s anorexiou vydrzat co najdlhsie? Porobuh, potrebujes sa liecit, liecit telo, mysel, psychiku...

amanda23

v lekarni predavaju Nutridrinky, viem, ze to pil moj onkologicky svagor, ked nemohol nic jest koli bolestiam. Vtedy stal jeden kus 50 SK, preplacala mu to poistovna, mal to na predpis, su s roznymi prichutami a balenie 200 ml ako maly dzusik. Obsahuje to uplne vsetko pre spravny chod organizmu, posilni, zasyti, skus si to kupit a nasilu vypit 3 denne, to staci na vyvazenie kalorii. Drzim palce.

vitavi

Skús začať zeleninou. Najprv surovou, kvasenou/prepláchni si ju, aby nebola slaná/ a postupne naparenou a varenou. Zo začiatku môžeš bez soli, po pár dňoch si ju osoľ 2-3 zrnkami soli.
Nezriadené chute na sladké spôsobujú poškodzovanie nervového systému, ktorému predídeš jedine obilnými kašami z celozrnných obilnín. Obsahujú polysacharidy, ktoré veeľmi potrebuješ pre mozog a B vitamíny pre nervový systém. Var si ich dlho a domäkka s dostatkom vody, vopred namočené. Zachutia ti a ochránia pred chuťou na sladkosti a hlavne ťa ukľudnia.

***Wellie***

Walll, aj ja som si PRESNE tymto presla...
nejedla som asi 2 roky nic len sladkosti alebo kusok nezdraveho jedla...
takisto mi vypadavali vlasy, stavy na odpadnutie atd.
Mna z toho dostal az priatel, laska... nechcela som pred nim ukazat tuto moju tvar a on so mnou travil tak vela casu, ze hoci zo zaciatku som sa snazila maskovat ze jem normalne(vyhadzovala som jedlo a pod a povedala ze uz som jedla), no on nieco vytusil(aj ked to nepovedal hned) a zacal ma bravat do restauracii, tam som nevedela nijak zamaskovat moje nejedenie. Nakoniec to prasklo a pomohol mi svojou laskou a trpezlivostou ku mne.
Zacala som jest s nim, normalne jedla, samozrejme som veeelmi pomaly zvysovala davky...
Teraz som stale velmi stihla, ale uz nie choro stihla, a mam aj dlhe huste vlasy :)
Musim sa ale priznat, ze asi nikdy z toho nebudem UPLNE vonku. Obcas ma pochyti den, kedy nezjem takmer nic, alebo len sladkosti...

XXS

celkom chápem tvoju situáciu, ja mám podobný problém - z 55kg som schudla na 45kg behom pár mesiacov, čo by ani nebol až taký problém, keby som nebola schudla kvôli tomu, že som nejedla. Momentálne mám BMI 15,94 a mám podváhu, snažím sa jesť, aj sa mi to celkom darí ale nedokážem pribrať - a neustále mám chuť na sladké. Začni to čim skor riesit, u mna nastala kriticka chudokrvnost, musela som ist na transfuziu krvi, cukor v krvi mi hocikedy klesol na tak kriticko nizku hodnotu ze som odpadla aj 3-4krat za den s tym, ze v takom pripade hrozi upadnutie do komy a moze nastat smrt. Mne zatial nepomohli ani tabletky, ani lekar...tak sa snazim vlastnou myslou dostat sa z toho. tak ako napisali slecny nizsie, zmen mysel a uvedom si to vsetko, zacni to riesit kym nie je neskoro. drzim palce

Agnes999

Vsetky jedla ktore konzumujes su maximalne nezdrave, nemas z nich ziadne ziviny, len prazdne kalorie. Stravujes sa uplne najhorsie ako mozes. Sa nediv ze ti padaju vlasy a je ti na odpadnutie. Ak to nechces riesit cez lekarov, tak ti ostava len preprogramovat svoje myslenie. Ked dokazes mat natolko silnu volu, aby si skoro nic nejedla, tak urcite budes mat aj dostatocne pevnu volu na to, aby si prestala jest cokolady a cukriky a miesto toho si dala zeleninu. Nevyhovaraj sa na vycitky svedomia, z cokolady vycitky svedomia nemas?

smaragdicka

ja som zvladla, zvladnes aj ty.... daj mi tvoj mail, mozeme sa porozpravat, ale nie tu.... trvalo mi to 2 roky, nez som prislo na to, ako si pomoct,,, dalsi, treti rok mi trvalo, nez som sa z toho dostala.... takze spolu tri roky zniceneho zivota, ale da sa to.