Vysadzanie kortikoidov - otazka pre LLEK

Príspevok v téme: Vysadzanie kortikoidov - otazka pre LLEK
ni-ka

Ahoj llek, chcela by som ta poprosit o radu.6 rokov beriem medrol 16mg,od januara si ho mozem znizovat o 2 mg po mesiaci...ako spoznam ze davka na ktorej som je stale dostatocna a ucinna?napr.ak pridem na 6mg ako poznam ze je to uz malo?citala som ze moze nastat hypokortikalizmus...ukazalo by sa to pri odbere krvi a vysetreniach mocu?A ak som mala vysledky z hematologie aj nefrologie dobre,tak je to v poriadku,nie?
Pretoze pocitovo to urcit neviem,aj ked mi zacali klesat vsetky tie antiDNP a antiDNS tak sa stale citim rovnako,ci beriem 8mg alebo som brala 16mg.Preto sa bojim aby nenastala zvysena aktivita...
A este ma zaujima jedna vec, zacala som brat vitamin C v davke gram denne.Sest rokov mam anemiu strednu az tazku,pricom zeleza som mala vzdy dost.Odkedy beriem Cecko,mala som hemoglobin v norme,dokonca sa mi prestali robit petechie a praskat cievky...len sa bojim oblickovych kamenov.Ale ak som mala vysetrenie Hamburgerovho sedimentu v poriadku,bez valcov,krystalov,atd.,tak by tie kamene nemali hrozit,ak sa nemylim...
dufam ze sa v tom vyznas,co sa vlastne pytam,snad je to trocha zrozumitelne:)
dakujem za vysvetlenie,prajem vsetko dobre!

ni-ka

llek,moc dakujem za vysvetlenie! Vsetci doktori su samozrejme radi ze sa dostavam do remisie:)a ja logicky najviac:))citim sa vyborne,konecne si uzivam rodinku:)dufam ze to vydrzi co najdlhsie...
nech sa ti dari,prajem vela zdravicka a optimizmu,nie je nad dobre naladeneho lekara,ma to velky vplyv na pacienta:))

llek

Ahoj ni-ka. Dostala som sa aj k tomu aby som ti odpisala. To ze su antiDNP a anti dsDNA negativne a tiez komplement v norme, hovori pre to, ze aktivita ochorenia poklesla, teda ze liecba je ucinna. Pretrvava pozitivita ANA, co su antinuklearne protilatky, preto su stale pritomne aj LE bunky a tiez pozitivita protilatok komplexu ENA. To hovori o tom, ze skutocne mas SLE a ze stale este nejaka aktivita je. Na hodnotenie je dolezity aj titer protilatok ANA, ci tento pocas liecby poklesol. Ja nie som reumatolog, tak neviem na vsetko presne odpovedat a neviem ti teraz ani presne povedat, ci po dosiahnuti remisie vymiznu uplne napriklad ANA protilatky, je mozne ze urcity titer pretrva

ni-ka

Ahoj LLEK, este sa ta chcem popytat na par veci...Pravdepodobne smerujem k remisii lebo konecne mam negativne anti-DNP,anti dsDNA,komplement v norme...Ale pretrvava pozitivita LE buniek,ENA a aj ANA IFHep2 je pozitivny...Preco su stale pozitivne?Co to znamena?Je to normalne?Alebo budem v remisii az vtedy ak budu aj tieto ukazovatele negativne?
Vysvetlis mi to prosim prosim?

ni-ka

dakujem za vysvetlenie:)
ano,znizujem ho,mala som prist na 12,ale citila som sa dobre tak som po mesiaci znizila na desat a po dalom mesiaci este na 8...tych 8mg beriem od zaciatku aprila a necitim ziadne zmeny...do nurchu idem az zajtra,zatial mi robili iba testy na nefrologii a hematologii,pricom vysledky som mala vyborne,proteinuria v norme kreatinin len mierne zvyseny...
ja som skor doobeda uplne nepouzitelna,len lezim,nedokazem sa rozobrat,nevladzem ani vstat...az o 11 fungujem normalne,a vecer mam energie na rozdavanie,nez zaspim je aj polnoc...
to s tou anemiou ma ani nenapadlo,vlastne mas pravdu,anemia suvisela so zapalom,poklesol zapal,zmizla anemia...
Dufam ze sa dostanem na tie 4mg a ze potom uz nebudu ziadne vedlajsie ucinky...lebo kvoli kortikoidom mam obojstrany sedy zapal a musim na operaciu:(...a samozrejme ma stve to zadrzovanie vody...vsak si to vies predstavit...ale tak vsetko ma svoje plusy aj minusy,aspon ze uz mam za sebou to najhorsie..dufam:)aj ked pri sle clovek nikdy nevie:))

llek

Este raz som si precitala co pises, ty si uz znizujes davku Medrolu podla toho ako ti to odporucil lekar, najprv som to trochu inak pochopila. Znizuj si to teda v tych 1-mes intervaloch. Aknbude sna davke 8 mg tak urcite treba skontrolovat zapalove parametre, az potom ise dalej dolu. Idealne by bolo dostat sa na 4 mg. Ale pod 8mg ozaj opatrne. Ak by sa ochorenie zase aktivovavlo a stupli zapalove a ine parametre, musela by si ist zase na tie vyssie davky a to by bola skoda.

llek

Ahoj ni-ka, davka 16mg Medrolu nie je vela, ale uzivas to dlhodobo abolo by dobre sa dostat na najnizsiu potrebnu davku. So znizovanim davky pri takejto dlhotrvajucej liecbe treba pomaly, aby si nebola unavena a hlavne aby nedoslo k vzplanutiu ochorenia. Ked mas 16 mg, tak bi si mohla prejast nad vku 12mg na taky 1-2 tyzdne a budes vidiet ako sa citis, potom sa da ist na 8mg a zase nechat 2-3 tyzdne a vidla by si. Idealne ak by si davku znizovala v spolupraci s tvojim lekarom, aby mohol skontrolovat parametre ktorymi ta sleduje. U kazdeho pacienta su urcite priznaky a laboratorne hodnoty, ktore hovoria o aktivite ochorenia. pri dlhodobom uzivani kortikoidov sa utlmi vlastna tvorba kortikoidov v kore nadoblicky, preto sa nesmie kortikoid vysadit naraz a ked sa aj znizuje, tal pri infekcii alebo operacii ci inej zatazovej situacii by sa malo na to mysliet a mal by sa podat kortikoid. Ty si malda, takze tvoja kora nadolbiky sa zobudi, len treba byt trpezlivy a prilis sa s tym znizovanim neponahlat. Nevecr mozes byt unavena, takze si zataz planuj na skorsie hodiny. Uricte uzovas korikoid raz denn a to rano, tak to ma byt. Co sa tyla tej anemie a vit C, ja si skor myslim, ze ked poklesla zapalova aktivita, utupila anemia, nie som si ista, ze v tom ten C vit hral klucovu ulohu, skor ten kortikoid, ale podielat sa na tom mohol. Pri chronickom zapale sa vyvija anemia v dosledku posobenia roznych cytokinov, pricom nejde o nedostatok zeleza. Ked zapal ustupi je po anemii