Prvá kríza

slunce007

MultiLevel
Celkom s tebou suhlasim ale.... po vyprchani zamilovanosti neprichadza laska, laska je trosku este dlhodobejsi proces! Po zamilovanosti a zlozeni ruzovych okuliarov, sa moze stat ze jeden si povie tento clovek to ja mam byt s nim?..a potom vsetko vyprcha ale zase ten druhy si povie... ruzove okuliare som uz zhodil ale aj napriek jej chybam s nou chcem byt a lubim ju. To je podla teba laska? No to teda nieje! Lasku predovsetkym vytvaraju dvaja ludia, ak obivdvaja chcu rovnako vtedy sa da hovorit o laske, preto je podla mojho nazoru laska tak dlhodoby proces. A laska moze vzplanut a prist aj na zaciatku, a ak prekona prezije vsetky prekazky ktore vztah prinasa.. po rokoch si dvaja mozu povedat tak predsa to bola laska a nie len ruzove okuliare na zaciatku. Laska ma vela podob a vzdy prichadza idividualne a v kazdom pare inak... Ale jedno ma spolocne:
Laska je trpezliva, laska je dobrotiva, nezavidi, nevypina sa, nevystatuje sa, nie je nehanebna, nie je sebecka, nerozculuje sa, nemysli na zle, netesi sa z nepravosti, ale raduje sa z pravdy. Vsetko znasa, vsetko veri, vsetko dufa, vsetko vydrzi. Laska nikdy nezanikne.

ta3

Multilevel
ma pravdu v tom, ze treba dbat aj na rodinne zazemie nastavajuceho partnera, jej zvyky a kulturnu uroven a tiez dievca by si malo overit vztah chlapca a jeho mamy, mamickini maznacikovia spravidla nebyvaju dobri manzelia, to bol dovod stroskotania mojho prveho manzelstva, vyznavanie uplne rozdielnych hodnot, rozdielna kulturna uroven a tiez bol mamickin maznacik, ktory vzdy dal za pravdu mame, aj ked pravdu nemala
hovori, ze laska prichadza postupne, ale nie vzdy, casto moze prist necakane a skor, nez si stihneme uvedomit tieto veci okolo rodiny, laska sa neda ani naprogramovat, ze teraz uz mam dobre zamestnanie, stretla som muza, ktory mi vyhovuje po kazdej stranke, tak teraz ho idem milovat, tak to nefunguje, ktovie preco, ale nefunguje, musi ako zvykneme hovorit preskocit iskra a ta urcite nepreskoci, ak tam nie je telesna pritazlivost (tym ale nechcem povedat, ze dvaja aj ked sa telesne pritahuju sa maju hned pomilovat) a preco nas niekto telesne pritahuje a niekto napriklad ovela krajsi a lepsi nie, to ostane navzdy zahadou, sama sa cudujem tomuto, ja a deti velmi dobre vychadzame s jednym muzom ceskeho povodu mne vekovo pribuznemu a ti ktori si pamatate, ze zijem u protinozcov urcite si viete predstavit aky je v cudzine cenny kontakt s krajanom, nie je tam ziadna jazykova bariera a ako to cloveku dobre padne aspon obcas pocut rodnu rec, navyse si s nim rozumiem aj po intelektualnej stranke, vzdy sa mame o com rozpravat, je to skratka nas dobry kamarat a ked moj druhy (australsky) manzel zomrel, vsetci, moje deti a aj on, naisto pocitali, ze my dvaja sa dame dokopy (bol dostupny, cerstvo rozvedeny, s manzelkou Slovenkou si nijako nerozumeli, rozviedli sa a jeho exmanzelka sa vratila domov na Slovensko), k nicomu takemu ale nedoslo, nemohla som sa znasilnovat, mam ho rada ako kamarata, ale ma vobec nepritahuje ako muz, hoci nie je skaredy, proste tam nie je ta iskra, mozno by sa dalo zit aj bez nej, ale to nie je moj pripad, ja tu stavu tam potrebujem
tiez suhlasim s tym, ze zamilovanost a laska su dve rozdielne veci, pociatocna zamilovanost vznika na zaklade telesnej pritazlivosti, no a telesna laska s tou citovou sice spolu suvisia, ale su to tiez dve rozdielne veci, mnoho dvojic sa spolu vyspi lebo sa vzajomne telesne pritahuju, aj ked medzi nimi nie je ziadne citove pozadie, niekto, kto je zalozeny viac sexualne ako citovo, ho k tomu asi ani nepotrebuje, ja som stastna, ze nie som ten typ, lebo milovanie sa bez lasky nemoze byt to prave orechove
a ci treba lasku spajat s rozumom, to je individualne podla toho, kto je ako zalozeny, je vela manzelstiev z rozumu, kde laska nehra velku ulohu a napriek tomu su stastne a je tiez velmi vela stroskotanych manzelstiev hoci sa dvaja brali z lasky, podla mna aby manzelstvo bolo stastne a trvale, muz a zena musia byt predovsetkym dobri kamarati, lebo tak ako po case zanika zamilovanost, rokmi v manzelstve moze aj laska vyblednut, ale manzelstvo prezije ak su partneri dobri priatelia, potom aj bez lasky si mozu byt vzajomnou oporou lebo je tam ochota pomahat si, prisposobovat sa

Agnes998

Praveze kriza moze prist aj dost skoro, na zaciatku sa este spoznavate a zladujete, kazdy je zvyknuty na nieco ine a kym najdete kompromis aby obaja boli spokojni moze to trvat. Niektore vztahy tuto krizu neprekonaju, uvedomia si, ze su az prilis rozdielni a ze to nezladia. Ini sa prisposobia a neskor mozu mat este krajsi vztah ako mali.

MultiLevel

Hmm321, ono to nikdy nie je dokonale. Dolezite je, co citis po tom, ako ti tie "ruzove okuliare" padnu. Mozes citit, ze uz ho absolutne nemilujes a ze nedokazes rozchodit to, aky naozaj je. Alebo moze nastat situacia, kedy aj po padnuti ruzovych okuliarov zistujes, ze city k nemu stale trvaju, dokonca sa zintenzivnuju :) A to je laska :) Myslim vsak, ze uz si si sama odpovedala, ktory pripad si ty

hmm321

MultiLevel dakujem za radu :) možno je to skutočne tak..ja som s mojim priatelom začala tak, že sme sa spoznali, velmi sme sa do seba zalubili..proste velke vzplanutie...4 mesiace ružove okuliare a teraz sa proste stala ista vec že sme sa nejako nepohodli a zarazila ma jeho reakcia a začala som si uvedomovat že: Bože toto som vobec zo začiatku nevidela...jednoducho akoby všetko opadlo...neviem sa nejako s tym vysporiadat.
Ale ked ja som taky hrozne citovo založeny človek..velmi rychlo sa zalubim a som pre toho druheho schopna urobit čokolvek..zrazu ma nic nezaujima len on..len to potom velmi rychlo skonci..skoro tak rychlo ako to aj začne

MultiLevel

agartio, ja ti tvoj nazor neberiem. Ja pisem zo svojej skusenosti, nic viac :) Vzdy som do vztahov, ako ty pises montovala hlavu, a mozno preto prave prezivam najkrajsi vztah, aky si vies predstavit.
Myslim si, pre dlhodobe spoluzitie treba lasku a hlavu. Lasku, taku ako opisujes ty. A hlavu, aby som si vedela logicky zdovodnit, ci je ten clovek pre mna vhodny, alebo nie. Pokial budem citit poblaznenie/zamilovanie k alkoholikovi, ale logicky budem vidiet, ze s nim nebudem mat dobry zivot, aj tak s nim ostanem? Ked budeme pochadzat z rozdielnych rodinnych zazemi, ale stale si budem hovorit "ved ja ho mam rada, na tom nezalezi ake mame rodinne zazemia", tak myslis, ze to prezijeme spolu stastie az do osemdesiatky?
Laska nie je nieco, co sa prosto zjavi a je tu. Laska sa vytvara postupne. Viem, ze moj chlap ma vela chyb, ale logicky som si zhodnotila, ze dokonalejsiu suhru dusi, tela a neviem este coho, uz nezazijem :) To by musel byt druhy zazrak. Aj napriek chybam, o ktorych viem uz od nasich zaciatkov, chcem s nim byt a prave tie chyby na nom milujem. To je laska podla mna... :) Nesnazim sa ho menit, pretoze taky aky je, je podla mna dokonaly od sameho zaciatku.
Vdaka rozumu som si vzdy vedela zdovodnit, preco s niekym byt, s kym netreba stracat cas a s kym sa naopak oplati ostat, alebo vidiet chyby od zaciatku a nebyt len slepo zamilovana :) Laska sa predsa nezrodi v prvy den, ked sa dvaja stretnu. Laska prichadza postupne a vdaka tomu, ze toho druheho spoznavame so vsetkymi chybami a aj napriek tomu citime, ze ho milujeme...

agartio

Multilevel, nezdielam tvoj nazor, a naopak si myslim, ze montovanie hlavy do vztahov ziaden skutocny vztah nevytvara, netvorilo, ani nikdy tvorit nebude.

Skutocna laska nevyprcha. Skutocna laska nepozna zamilovanost. To je len sexualna laska.
Skutocna laska pretrva a poriesi vsetky tie problemy, co spominas.

Naopak, montovanie hlavy a rozumu tam, kde ma vladnut srdce, je najvacsi zabijak vztahov.

Prazdnota v srdci, dusi a poznani, vsak taku lasku uz nepozna, a tak ostava len sex a rozum. Dve veci, kvoli ktorym kazdy vztah stroskota.

MultiLevel

Bohuzial je to tak, ze ludia si vyberaju partnerov na zaklade cisto citov, cize toho, co prave citia. Inak povedane - opanta ich zamilovanost a rozum sa moze ist past na luku. Z toho vsak nikdy nebude dobry vztah, pretoze zamilovanost je prchava a kratka, neda sa z nej stavat zmysluplny vztah.
To co napisem nebude zniet ani trosku romanticky, ale bohuzial (podla mna nastastie) to je tak :) Ked niekoho noveho spozname, treba pri nom premyslat najma hlavou, nie sa nechat opantat zamilovanostou. Ano, ten clovek moze byt krasny, skvely, super, dokonaly, citime sa pri nom uzasne....Ale! Co tak popremyslat, ci je skutocne vhodny? Ma podobnu rodinu ako ty? Vyznava podobne hodnoty? Poznas uz jeho horsie stranky? Zazila si s nim viac ako len sedenie v kaviarni, ci kine? Videla si toho cloveka v stresovej situacii? Ak nie, vsetko co citis je len zamilovanost a to vyprcha moc moc rychlo. Vztah vydrzi vtedy, ak nie je postaveny len na zamilovanosti, ale najma na rozume a premyslani. Keby si kazdy vedel logicky vyhodnotit, ci clovek, ktory ho tak neskutocne zaujal je skutocne vhodny aj na dlhodoby vztah, neboli by niektori taki vytreti z toho, ked vytriezveju z prvotnej zamilovanosti :) Po stave zamilovanosti ma prist laska...Ak laska po vytriezveni nepride, mozes taky vztah "zahodit" :)

Mimulus

ta3 :) opäť pekný príspevok

hmm321 - prvá kríza prichádza približne po 5 rokoch a pokiaľ nie sú partneri ešte svoji tak sa rozídu. Ale ako píše ta3 je to individuálne.