Račkovanie

Príspevok v téme: Račkovanie
Medulienkaaa

Dobrý deň. Mám 16 rokov a neviem vysloviť písmeno "R"..ničí mi to život, veľmi ma to trápi, pretože mne to veľmi vadí. Hlavne v škole mi robí problém prečítať nejaký text, srdce mi začné búchať až čakám kým skolabujem. Prosím o nejakú radu ak sa tu nájde niekto kto mal problem s račkovaním a vyriešil ho v 16 rokov alebo v dospelosti. K logopídovi som chodila ked som mala asi 4 roky, no nepomohlo..ĎAKUJEM VOPRED :)

dennis

Apropos, spevák Lasky zo skupiny Para tiež ráčkuje a svoj "rečový neduh" pretavil v niečo, čo sa stalo akýmsi "copyrightom" danej skupiny.

dennis

Ráčkovanie je super. Veď ani ja nie som výnimkou. ;)
Keď som bol mladší, tak som sa za tento rečový neduh hanbil, ale musím uznať, že sú aj horšie veci na svete, veď mnohí ľudia nevedia ani správne písať, nieto ešte hovoriť. Hlásateľka v rozhlase/televízii, herečka, speváčka možno v dospelosti nebudeš, o to viac sa prejavíš v inej profesii.
Ak ti v minulosti logopéd nepomohol, môže byť nápomocný aj teraz. A nelám si hlavu, ak to nedopadne podľa tvojich predstáv, akceptuj to ako súčasť tvojho ja.

ni-ka

no tak mne pripada rackovanie sexi:-) kedysi som aj chodila s chalanom co nevedel hovorit R...strasne sa mi to pacilo, bolo to take mile a ine:-)

SamoZZZs

Ahoj, tak ja mam už 14 rokov som chlapec o chvilku idem na strednu a neviem vysloviť R zničilo mi to život :/ chodit do školy sa strašne bojim mam stresy skoro na každej hodine literatuja matematika slovenčina ruský jazyk atd atd :(( moji rodičia o tom ani nevedia to je na tom to najhoršie bojim sa im to pvedať lebo sa za to hanbím :( neviem už čo mam robiť :(

SamoZZZs

Ahoj, tak ja mam už 14 rokov som chlapec o chvilku idem na strednu a neviem vysloviť R zničilo mi to život :/ chodit do školy sa strašne bojim mam stresy skoro na každej hodine literatuja matematika slovenčina ruský jazyk atd atd :(( moji rodičia o tom ani nevedia to je na tom to najhoršie bojim sa im to pvedať lebo sa za to hanbím :( neviem už čo mam robiť :(

SamoZZZs

Ahoj, tak ja mam už 14 rokov som chlapec o chvilku idem na strednu a neviem vysloviť R zničilo mi to život :/ chodit do školy sa strašne bojim mam stresy skoro na každej hodine literatuja matematika slovenčina ruský jazyk atd atd :(( moji rodičia o tom ani nevedia to je na tom to najhoršie bojim sa im to pvedať lebo sa za to hanbím :( neviem už čo mam robiť :(

Medulienkaaa

Strašne ďakujem abcabc :) 100% som sa našla v tom čosi teraz napísala :D ale uplne! tiež sa vyhybam slovám s R aj na hodinách lit. som mala veľke stresy z čítania..rada spoznávam nových ľudí ale keď príde k zoznamovaniu, som zas v strese, pretože tiež mám v mene písmenko R..ktoré mi ničí celý život :( skúsim to s tou logopedičkou ďakujem :)

abcabc

Medulienka, neviem či toto ešte čítaš, ale ja som bola v rovnakej situácii. R som nevedela povedať do 18 rokov, komplex z toho som mala už od detstva. Ku koncu to už bolo také vážne, že som sa v komunikácii takmer úplne vyhýbala slovám s R. V škole som najhoršie stresy zažívala na hodine literatúry, keď sme zaradom každý čítali nejakú časť textu z čítanky. Takisto som mala zhoršené známky kvôli tomu, že ak ma náhodou na nejakej hodine vyvolali odpovedať, tak som sa vyhýbala slovám s R a radšej som sa tvárila že neviem, ako by som to slovo mala nahlas pred všetkými povedať. A dosť to aj zhoršilo moje vzťahy so spolužiakmi, rodinou a ľuďmi všeobecne, pretože som vždy radšej sedela ticho v kúte ako by som sa mala zapojiť do rozhovoru, pretože som sa za to tak strašne hanbila. Inak nie som introvert a nemám problém s ľuďmi ani nič podobné - vždy to bolo len kvôli môjmu R. Navyše, moje meno začína na R, takže som sa vždy desila aj predstavovania, čo je už úplne švihnuté :) V 18 som sa nakoniec objednala k logopedičke, chodila som tam raz-dvakrát do mesiaca asi 5 mesiacov. Logopedička mi veľmi pomohla a R som sa naučila hneď po prvom sedení, aj keď ešte to nebolo celkom ono. Ak ťa to teda naozaj trápi, určite sa čo najskôr objednaj k logopédovi. Oni sú zvyknutí, že k nim chodia aj dospelí ľudia, a nie je to žiadna hanba - skôr je to obdivuhodné, že si sa s tým rozhodla niečo robiť, veľa ľudí má rečovú vadu celý život a nič s tým nerobia. Mne to bolo tiež trápne, že som tam bola v čakárni s malými deťmi, ale rozhodne sa to oplatilo! Ak budúci rok začneš chodiť na strednú školu, tak teraz je úplne najlepší čas pustiť sa do toho. Ak sa budeš snažiť, cez leto to určite zvládneš, a v novej škole nikto nebude vedieť že si s tým vôbec niekedy mala problém. Ja mám teraz 22 rokov a jediné čo ma mrzí je, že som sa na to nedala už dávno - ušetrilo by mi to strašne veľa stresov a trápnych situácií nielen v škole :D Držím palce!

Medulienkaaa

Dakujem tak ja to teda skusim aj ked mam to dosť ťažke pretože moja mama by ma v tom mala podporovať a ona to neberie vážne..ani len netuší ake muky mi to spôsobuje

lilyiankaa

logopéd nie je len pre deti, veď tam chodia aj starší ľudia, ktorí prekonali rôzne porážky a učia sa znova rozprávať ... tak si to skús poziťovať