Slepý zajko

Príspevok v téme: Slepý zajko
winki

Ahojte, aby som to uviedla na pravú mieru. Mám zajka "barana" má 5 rokov a minulý mesiac nám oslepol na jedno oko - šedý zákal. Ževraj to majú dedičné a nič sa s tým nedá robiť. A preto chcem vedieť, je dosť veľká šanca, že oslepne aj na to druhé oko. Tí čo máte slepého zajka, ako to prebieha? Ako sa správa? Je to viditeľné na správaní? Čo pre neho urobiť?

Momentálne nemá žiadne viditeľné problémy. Len samozrejme nereaguje na pohyb keď je otočený tým slepým okom. Hlavičku otáča tak, aby na nás videl zdravým očkom. Ale inak je taký ako predtým.

Dá sa tomu nejako predísť????

winki

Áno od razu. Nikto sme si to nevšimli, len raz bola u nás malá neter a tá si lahľa k nemu na zem a hovorí, že zajko má nejaké divné očko. Tak pozrem bližšie a mal ho celé biele zakalené.

Do včera bolo všetko v pohode, včera večer len som išla do kuchyne a zajko pribehol za mnou ako vždy a pozerám na neho a on len sklonil hlavu k zemi a začal nuchať po zemi a kývať hlavou z boka na bok rýchlo ako keď niečo hľadá. Sklonila som sa k nemu, zobrala na ruky a len funel a bol uplne mimo. Celú noc bol zatvorený v klietke lebo vôbec nevedel kde je, nedokázal sa zorientovať. myslím, že slepne aj na druhé oko a chúďa je z toho v šoku. Nič nežral, ani jeho obľúbený banán. Len leží s divne vykrútenou hlávkou. Teraz som ho hladkala a on chúďa si položil hlavičku na bok, zatvoril očká a ja som cítila smútok, ale z neho. Neviem čo mám robiť, ako mu pomôcť, ako mu to uľahčiť.

Vždy to bol nadpriemerne inteligentný zajko. Správal sa ako pes a to doslova. Rozumel, chápal ... s týmto sa neviem zmieriť a bojím sa, že on tiež nie.

Deria

winki, oslepol odrazu? myslim, to ocko mu obelelo odrazu alebo postupne?
mojej fenke, iba 3 rocnej, zrazu obelelo ocko, uplne sa jej zatiahlo takym bielym potahom ako pri slepote. na jednom fore, kde su aj veterinari, mi bolo radene, aby som okamzite s nou isla k ocnej na kliniku. mala som totiz v umysle ist az na druhy den, pretoze ocko sa pomaly zacalo vyjasnievat. tak ma ale vystrasili, ze som isla. ocna pre zvierata zmerala fenke ocny tlak a ten bol strasne vysoky. namiesto 21 mala 54!!! povedala, ze keby som bola den-dva cakala, mohla fenka oslepnut.
pisem to tu preto, ze neviem sice ako je to u zajacikov ale u psov treba velmi rychlo v takom pripade konat! cize, ked obelie oko, treba ist urcite do kliniky pre zvierata, kde je ocna, pretoze ocny tlak, hm, pochybujem, ze obycajny vet ma tie specialne pristroje na to.

jedulka

já to myslela dobře.Chovala jsem zakrslé králíčky berany.Všech možných barev a srstí.Jsou to miláčci:-) škody, že sem neumím dát obrázky:-) ale ano v loni mi umřel 17 letý pes a dva roky byl slepý.Naučil se s tím, žít, našel i své díry v plotě a utíkal jako vždycky.Až se mu to nevyplatilo.Sousedi vykopali jámu kde nikdy nebyla a pes nikde.Hledali jsme ho jako blbý.Až druhý den jsme ho našli v té jámě.Umřel na šok.

Meretseger

My sme mali zajačika 10 rokov a vôbec slepý nebol... Naozaj to má dedičné? Nemôže to byť nejakým ochorením, alebo čím?

Lulu123456

Ahoj no všetký zvieratá na starobu slepnú mi sme mali zajačika 9 rokov a posledný rok možno bol slepý ale nejak veľmi netrpel behal si po záhrade len možno že bol trošku kľudnejší.

winki

Jedulka a mali ste aj zajačikov čo boli slepý? Lebo ja si to neviem predstaviť ako. Keďže tento náš je nonstop pustený a má voľnosť. Pobehuje po byte, balkóne, cez víkend je u starkej na záhrade.....bude si to pamätať?

winki

Deria...to očko má uplne biele (zakalené) a nereaguje na svetlo :(. Je pravda, že keď som tam bola tak hlavný doktor tam nebol prítomný, ale len nejaká praktikantka. On je tam len veľmi málo a má tam asi 5 takýchto mladých. Neviem, na internete som nič nenašla.
Skúsim keď pojdeme na očkovanie objednať sa priamo k hlavnému lekárovi, lebo z nášho mesta je on práve najlepší z pomedzi všetkých veterinárov.