Pečenie chleba

0vecka

ja som minule skusal a nejako to nevyslo. Isiel som podla receptu +- korka bola dobra ale ten stred taky neuvareny. Piekol som pri 190 °C a napriek tomu bol ten chlieb v strede taky "mokry".

Nevie mi niekto poradit ze kde bol problem?

19371564826

ako sa volá tá kniha o chleboch a kto je autorom? koľko g/ml je jedna tvoja šálka? ináč tie šálky sú strašné keď sa uvádzajú v receptoch... 1 šálka múky je napr. 120g, pričom tá istá šálka cukru je 200g a tá istá šálka soli je 300g...

to cesto necháš 8-12 hod vyložené v kuchyni v tomto teple? a koľko semiačok dávaš na koľko múky - v akom pomere?

a kde kupujete šúpané tekvicové semiačka a akú značku?

eddings

ta3> tiez sa mi z tych nemiesenych najviac osvedcil, robim ho aj ja presne ako pises. A skoro polovicu zhltnem len tak kym je este teply :)

ebi77777

pekné ráno všetkým,... :)

nečítala som diskusiu

chcem sa opýtať, či niekto nepozná dobrý recept na chlieb s tradičným trojdňovým kváskom od našich starých predkov :-)??

ďakujem :)

ta3

Eddings
recept na chlieb bez miesenia, ktory uvadzas je osvedceny, ja tento chlebik peciem velmi casto, velmi nam chuti, so synom som ho schopna zjest na posedenie este teply, ja do cesta davam tekvicove a slnecnicove semiacka a chlebik na povrchu posypem sezamovymi zrnieckami, je fakt vynikajuci, skusala som piect chlieb aj podla inych receptov, ale tento je najlepsi

eddings

peciem rozne druhy, mam celu knihu o chleboch takze si nejaky najdem a skusam...zatial peciem necely rok, a obcas si aj kupujem, kvoli casu.

Mam jeden co nezabera vela casu, je vyhodny pre pracujucich :) a netreba miesit cesto

Rano pred odchodom do prace 10 minut:
3 salky hladkej muky, lyzicka a pol susenych kvasnic, 1,5 lyzicky soli, 1,5 lyzicky drvenej alebo celej rasce, cokolvek co do neho chces nahadzat, bylinky, slnecnica, ...), 1,5 salky vody (neliat celu, nemusi sa minut cela). Vsetko skydnut dokopy a premiesat, vznikne cesto...netreba miesit!
Zakryt utierkou a nechat kysnut. Je to rychle.

Po prichode z prace (po 8-12h): vybrat, roztahat na pomucenej doske na plat hruby 2-4 cm, nechat 15 minut zakryte. Potom prelozit tretinu sprava a zlava na stred, zdola a zhora to iste. Nechat polhodinu az hodinu zakryte, popri tom zapnut ruru, pred koncom v nej nechat rozpalit aj pekac. Potom len strcit cesto do pekaca, zavriet a piect na 250 stupnov tak zhruba 30 minut. Pred pecenim mozes hore narezat, potriet/posypat vrch. Potom odokryt a este dopiect 15 minut.
Je fakt dobry :)

eddings

19371564826> par tipov

rozdiel medzi sodou a kvasnicami je v rychlosti - soda reaguje na teplo a "kysne" rovno v peci, kvasnice kysnu dlhsie a este pred pecenim. Chut ne samozrejme uplne ina a kvalita takisto, soda je len pre toho kto nema cas.

Kvasok robit samostatne - ak pecies casto, mozes ho urobit viac a postupne z neho len uberat, da sa skladovat v chladnicke

Odporucam predi pecenim este strcit pri zohrievani na spodok rury pekac s ladom alebo studenou vodou, vodna para co sa vytvara urobi vyborny vysledok, cesto pekne narastie a urobi sa fajna korka. Po 15 minutach pecenia to kludne vyberte. Super fintu mi poradil kamarat - pri vkladani chleba naprasi vodu do rury normalnym rozprasovacom :)

Muka - skusal som zitnu, raznu atd. Nakysnu mrchy menej nez psenicna, takze chlieb je taky tazsi, menej bublinovy, co ja nemam rad. Idealne je zmiesat 20-33% celozrnnej, raznej alebo inej so zvyskom klasickej psenicnej. Chut to uz ma inu ale este to pekne nakysne a vysledok je prijemne vzdusny...

Piect na minimalne 200 stupnov. Ja peciem nanajvyssej teplote aku moja rura vytiahne, co je 250 stupnov. Cesto davam do uz rozpalenej formy, je to ako s masom - cesto sa "zatiahne" a vysledok nie je taky suchy a nehrozi ani akekolvek prilepenie cesta (je lepsie mat suchsie cesto ako mokre, ale moc suche nenarastie a chlieb bude bez bublin)

znacka kvasnic - je to jedno, cesto maximalne bude s inou znackou kysnut trochu dlhsie alebo kratsie - tak ci tak by clovek mal cesto nechat kysnut tolko aby bolo vykysnute spravne, nie tolko kolko sa niekde pise. Cesto je vykysnute spravne vtedy, ked do neho pichnes prstom a jamka sa postupne vrati spat. Ak jamka zostane, alebo si cesto odprdne kvaskovy vzduch tak je prekysnute, ak jamka zmizne hned, je nedokysnute.

Potieranie - kazdy sposob dan inu farbu a inu vyslednu chut - da sa pouzit voda, slana voda, vajce, olej, mlieko, med...treba otestovat a pouzivat to co ti najviac zachuti :) ja hlavne slanu vodu alebo olivovy olej

P.S. peciem v teplovzdusnej rure a v obycajnej podlhovastej mise z jenskeho skla. Nelepi sa to a akurat to ma tvar a velkost chleba, takze super.

eddings

chlieb si peciem sam, ale miesto rozpisovania sa na x riadkov ti sem dam link kde sa dozvies co len budes chciet. Ked to tam nenajdes, napis tam otazku a bude ti odpovedane naozaj skusenymi ludmi :)

conovehonakopci.cz

19371564826

robíš aj iné druhy chleba? a máš nejaký špeciálny pekársky recept (teraz nemyslím chleba ale niečo iné) ktorý je tvoj TOP 1.?

ja som prvý krát piekol ešte keď som bol malý a boli to perníky :) ale okrem pečenia chleba moc nepečiem, lebo to zaberá veľa času.