Od kedy je možný potrat?

äiti

Lepšie,logickejšie,múdrejšie a výstižnejšie ako to vysvetlila es un enfant by som to nedokázala,nie je čo dodať
len neviem,či sa es aspoň trochu nad tým zamyslí

un enfant

es: ale ty si si už jedno dieťa urobila a ak si ešte nebola na potrate, stále ho nosíš pod srdcom. Čo teda s ním? Má menšiu hodnotu ako to, ktoré plánuješ v budúcnosti, keď ti výjdu všetky tvoje predstavy? Ak pôjdeš na UPT, ďalšie dieťa už bude tvoje druhé, bude len prvé, ktorému dovolíš narodiť sa. A bohužiaľ sa asi ani nedozvie, že pred niekoľkými rokmi v tej istej maternici zahynul jeho súrodenec.

Urobila si chybu, že si spala s tým chlapcom, hlavne keď si ešte pred rokom bola pannou. Ľútosť nestačí, treba prevziať zodpovednosť za svoje činy. Nechcela si ešte deti, nechcela si toho chlapca za otca detí a predsa si riskovala otehotnenie práve s ním - a keď sa to stalo, zvaľuješ zodpovednosť na dieťa, keďže ono za to nakoniec zaplatí? Ale to dieťa je už človek, pre teba bližší príbuzný ako tvoja matka. Ak pôjdeš na potrat, budeš zodpovedná za jeho smrť, lebo lekár urobí UPT na základe tvojho príkazu.

Tvoja mama ťa mala v 35-ke a na začiatku tehotenstva ťa nepovažovala len za plodový obal, ako ty teraz považuješ svoje dieťa. Určite ťa považovala za svoje dieťa od momentu počatia. Ak by sa vtedy rozhodla pre tvoj potrat, nebola by si tu teraz, nerozmýšľala by si o práci či doktoráte. Tieto veci by mali ustúpiť pred najvyššou hodnotou, ktorou je život iného človeka. Bez ohľadu na to, či matku sklameš alebo nie (nie je to len ospravedlnenie?), pretože prípadné následky potratu budeš znášať len ty sama nie ona (možný postabortívny syndróm či fyzické problémy). Určite by však mala vedieť, že čakáš jej vnúča a čo plánuješ urobiť. Čo ak by si ju sklamala viac zatajeným potratom?

Ak je ešte čas, porozmýšľaj nad tým všetkým. Práca a doktorát sú dobrými šancami v živote, ale nikdy ti nedajú to, čo ti môže dať vlastné bábätko, ktoré ťa bude ľúbiť. Dobré príležitosti budú určite aj neskôr. Môžeš školu odložiť o rok, viaceré mladé dievčatá dokázali skĺbiť materstvo a výšku a veľmi ich za to obdivujem. Ak by boli finančné problémy, je tu možnosť pomoci:

www.zachranmezivoty.sk

Ak potrebuješ poradiť, môžeš sa anonymne obrátiť na:

www.alexisporadna.sk

Tvoja situácia sa dá zvládnuť. Mnohé ženy ľutujú, že boli na potrate a hovoria, že stačilo, aby cítili podporu jediného ného človeka, povzbudenie, že to dokážu a rozhodli by sa inak. Je lepšie tešiť sa zo života so svojím dieťaťom, ako zostať sama s prázdnym náručím a nespokojným svedomím.

Bubliii

Súhlasím s piskvorkou a ďalšími, čo vyjadrili svoj názor proti potratu. Uvedomuješ si, že to môže byť tvoje jediné dieťa? Že po tak invazívnom zákroku môžeš ostať neplodná? Ale však dobre, študuj si, pracuj, urob si PhD, hľadaj partnera, bývanie atď.. a kým to všetko stihneš, budeš mať pomaly cez 40 rokov

toť môj názor.. žiadne vnucovanie, ak by niekto mal ten pocit

piskvorka

" Deti si urobím, keď budem mať finančné možnosti, vlastný byt, dokončenú školu a hlavne partnera, ktorého by mohli nazývať octom a s ktorým budem chcieť stráviť budúcnosť."

Tak toto hovorí za všetko. Nemám viac slov. Si obyčajný egoista a zbabelec.

ericam

agnesa:nadavas kazdemu,kto nema "pat problemovych deti z domova"
ja nikde nepisem,ze nadavas mne
si pripad na zamyslenie

Agnes998

ericam ja som nenadavala do pokrytcov tebe ani nikomu konkretnemu, myslela som to vseobecne. Ak si sa v tom nasla tak za to ja uz nemozem

GoFruit

Jooj no aby ti to potom vyslo ked budes mat financnu situaciu pod kontrolou a budes vystudovana a vsetko ako pises. A hlavne aby k tebe nejaka dusa dietata chcela este prísť a chcela za matku osobu co zavrazdila jej dieta.
Mne nevadi ked zena ide na potrat z vazneho dovodu ale to ze nie si pripravena mat dieta....no tak potom mesexuj alebo si davaj sakramentsky pozor a chran sa. Je to asi lepsie na psychiku ako ist napotrat. A myslietsi ze dieta nic neciti do piateho mes. je alibisticka vyhovorka..
Ale agnes ma pravdu na druhej strane, co z takyych deti co ich matky nechcu? Radsej nech ich nemaju. Len na to treba mysliet skor ako ked uz je a rastie a vyvíja sa v tvojom bruchu.

ericam

agnesa:to co ma znamenat,ten tvoj koment k jej 35rocnej matke ?
ja som len citovala argumenty es
nic viac
pre mna za mna chodte spolu na potraty kazdy parny mesiac
a nadavat do pokrytcov mozes jedine sebe,sa spamataj

Fleur-de-lis

máš pravdu v tom, že sa nepýtala na názor. Ale keby sa tu niekto pýtal, že ako najlepšie vyskúšať prípravok na zvierati, tak by sem tiež napísal všetci ochrancovia, že to sa nemá a podobne s inými témami. Pri každej téme sa nájdu ľudia, ktorí s ňou nesúhlasia. A nesúhlasia preto, lebo si myslia, že je to zlé a škodlivé. Podľa mňa je to prirodzené, že sa potom vyjadria, lebo chcú zabrániť niečomu zlému. Človek čo by sa len ticho prizeral, by podľa mňa potreboval spucovať.
A myslím, že vyjadrenie názoru je veľmi jemný spôsob. Dá iniciatívu k zamysleniu, ale zároveň kto nechce, tak sa zamyslieť nemusí. Nikto predsa nikoho násilím nenúti, nie?
Je už horšie ak niekto vo svojom názore niekoho uráža alebo ponižuje, to je niečo čo nepovažujem za správne. Ale s úctou vyjadriť názor, prosto je to ľudské.

papajjja

Fleur-de-lis: ide o to ze naco sem chodia niektore osoby vyjadrovat svoje nazory ked zakladatelka temy chce radu a neziadala nazory inych? to je trochu na zamyslenie ;)