Život bez štítnej žľazy

Príspevok v téme: Život bez štítnej žľazy
tajana39

Uz16 rokov nemam stitnu zlazu.Po operacii,pri kt. bol zisteny karcinom som absolvovala lecbu radiojodom, po kt.bola SZ totalne "zlikvidovana" a teraz denne uzivam hormon tyroxin.Uz dlhsiu dobu sa vsak citim velmi unavena a akoby bez energie. Endokrinolog tvrdi,ze je vsetko o.k. ale ja si myslim, ze nedoststok energie moze suvisiet s tym, ze nemam vlastnu SZ. Mate niekto nejake skusenosti so zivotom bez SZ a ako ste si pomahali sami?

aljoska

Ahoj tajana.Dlho som tu nebola.Tak ako píšeš,aj mne lekár po operácii povedal,že na umelých hormonoch sa dá žit bez problémov a že tieto diagnozy,ak sa včas podchytia majú dobré percento vyliečenia.Robím nočné a zvladam to celkom dobre.Však na druhý den mám volno a nikdy si nič velké neplánujem.Riadim sa podla momentálneho stavu.Aj zajtra ma čaká nočná.Tajana,chcem sa spýtat máš preukaz ZTP?Mne ho dali zatial na 5 rokov,som zvedavá čo bude potom.Ci ma už budú brat za vyliečenú alebo ako.Ale na to mám ešte tri roky čas,za tú dobu sa može vela zmenit.Pá.
Janka ozvi sa ako si dopadla.

tajana39

Janka,chcem Ta povzbudit,aby si sa nebala operacie.Ja som bola mladsia ako Ty a po operacii sa mi velmi ulavilo, trapila som sa so zle fungujucouSZ skoro 5 rokov.Mala som velmi "konzervativneho"endokrinologa, stale si myslel, ze to zvladne liekmi.Pocas mojich pobytov v nemocnici/operacia, radiojod/som od niekolkych lekarov pocula"vy ste tu uz mali byt davno".Aj teraz, ked chodim na kontroly vidim, ze je velmi vela mladuckych zien, ktore uz SZ nemaju. Pre mna je istym pozitivnym prikladom napr.aj Martina Moravcova. Po totalnom odstraneni SZ dokonca stale aktivne vrcholovo sutazi-plava. Vies, ta unava, strata energie a mozno aj ine subjekt.problemy,kt.mam mozno vobec nesuvisia s tym, ze SZ nemam. Moj endokr. tvrdi, ze hormon v liek. forme jej cinnost abslutne nahradi. Takze sa drz, budem na Teba mysliet a ked budes mat za tym, daj vediet.

zuju

jani ja som mala 27 ked ma operovali, a kolko bez prace? ja som isla dost skoro, ale chcela som 24.10 som mala operaciu a 16.12 som nastupila do prace, drzim prsty

jana81

Som rada, že som našla túto stránku ... Mám 26, v pondelok ma čaká operácia, veľmi ma od nej niektorí odhovárali, vraj mám na takú operáciu málo rokov. Endokrinológ aj chirurg mi tvrdia, že to bude lepšie. Môžem sa opýtať ako dlho ste boli po operácii \\\\\\\"vyradené z činnosti\\\\\\\"?

tajana39

Zujka, v podstate to znamena, ze si Tvoj imunitny system vytvaral protilatky proti vlastnej SZ, teda "zblbol", to je stav, ktory sa tazko zvlada liekmi a operacia-odstranenie SZ-je asi to najlepsie,co sa da urobit.Tie detaily a cudzie slova su uz na mna vela, nie som lekar. Aj ked som kedysi o ochoreniach SZ vela citala, bolo mi to vcelku na nic.Dnes som si povedala, ze unave nedam sancu, bola som pesi v meste a aj som sa pesi vracala, byvam tak trochu na kopci, je to hodinka dolu, hodinka hore.mam dost ale nepripadam si uplne out, asi sa jednoducho musim do pohybu nutit a aj do inych cinnosti a tu unavu si nepripustat. Aljoska, Ty chodis na nocne? Zvladas pracu bez problemov?Zujka, skoro sa uzdrav a neboj, cvicenie Ta pocka.

zuju

ja teraz citam v sprave z nemocnici ked mi vyoperovali stitnu zlazu: Histologicky nalez: autoimunna tyreoitidida/ Hashimotova/ s hyperpalstickymi nodulmi tvorenymi vylucne Hurtleho bbbˇ/ to je co?

aljoska

Ahoj tajana.Tiež som sa liečila na uzkostne depresívnu poruchu vyše 2 rokov.Chvalabohu som z toho vonku,ale niekedy mám obavy či sa to nezopakuje.Ja som mala hypofunkciu,zdiagnostikovanú Hashimotiho hypothyerozu,autoimmunne ochorenie.Čiže moj organizmus vytvaral protilátky proti vlastnej šž.Čo sa týka tej Ostravy mne sa tam velmi páčilo.Či sa to už týkalo personálu,spolupacientiek,stravy,prostredia no proste všetko.Bola som tam 2 krát.Prvý na velkej dávke rádiojodu,potom po 3 mesiacoch na kontrole,či nie sú nejaké metastázy.Kedže to dopadlo dobre liečba tam skončila.Teraz ak by bolo potrebné by som išla už do Martina.Vraj tam už tiež otvorili ložkovú čast.Nestretla som sa stým,že by ma niekto plašil,že čo ma čaká.Akurát mi lekár v Ostrave vravel,že do roka by som nemala otehotniet.Ale to u mna bolo viac-menej bezpredmetné,už mám odrodené.A práveže mi lekár v Lubochni povedal,že nemusím mat nejaký strach,že sa po takomto zákroku dá žit dlho.Tak uvidíme.Prajem Ti peknú nedelu.Ja som mala pracovnú sobotu.Tak pá.

tajana39

Aljoska, mne pred operaciou SZ aj zle fungovala, mala som hypertyreozu a vtedy som sa totalne zmenila,bola som nervozna, vztahovacna, bezdovodne som vybuchovala.Da sa povedat, ze vdaka tomu ze som sa jej "zbavila" /potvory jednej neposlusnej/ tieto prejavy skoncili,aj ked vnutornu nervozitu alebo akysi nepokoj pocitujem casto, navonok som pokojnejsia, nekricim, ,,nenervacim,, nevybuchujem.Skor sa to prenieslo ako take napatie dovnutra. Ale tazko povedat, ci je to len tym, ved v zivote na nasu dusevnu pohodu a vyrovnanost vplyva tolko veci! mozno by som na tom bola rovnako aj keby som SZ mala.Pises, ze si radiojod absolvovala v Ostrave, ake to bolo?Chodis tam aj teraz na nejake kontroly?Myslim hlavne tie "gama pristroje" ci tak nejako, to sme absolvovali na Heydukovej v BA.Inak spominam si, ze aj pobyt tu bol dost tvrdy, mala som vtedy asi 23 rokov a hlavne spolupacientky ale aj sestricky nas stale strasili ako sa nas zivot strasne zmeni, co vsetko uz nikdy nebudeme moct robit a aky strasny osud nas postihol. Ja som sa ale velmi nedala, da sa povedat, ze som zila uplne normalne a myslim, ze som robila vsetko co by som robila aj keby nebolo problemov so SZ. Az na tie deti,asi by som neostala pri jednom.Aj preto si myslim, ze moj terajsi stav-unava, ubytok energie, nemusi suvisiet s tym ochorenim. Na druhej strane nemam chut zacat chodit pa lekaroch, aby zistili, cim to je. Uz aj ta predstava ma unavuje/cha cha/.

aljoska

Ahoj tajana,dlhšie som tu nebola.Tiež ma to zaujíma ako dlho sa dá žit na umelej náhrade hormonov.Asi sa na to spýtam lekára pri najbližšej kontrole.A ako píšeš,šž je velmi doležitý orgán i ked sa to nezdá.A tiež je pravda,že má velký vplyv na psychiku.Mne raz jedna sestrička,čo robila na psychiatrii povedala doslova,že šž je velká "sviňa" na psychiku,pardon za výraz.