Nanutena absolventska prax urad prace

Príspevok v téme: Nanutena absolventska prax urad prace
Becrux

Pokiaľ viem, absolventská prax ponúkaná na UP je dobrovoľná. Najprv sa ma spýtali, či mám záujem(pri registrácii na UP) a zaškrtol som do papierov že nie. Všetko bolo v poriadku až kým mi pri poslednej návšteve "milá" pani, ktorá mala také reči akoby zjedla všetku múdrosť sveta, neoznámila, vraj musím ísť na AP či chcem alebo nie, lebo inak ma vyradia. Ostal som v šoku, donútila ma podpísať žiadosť, zmluvu som ešte nepodpísal. Dá sa s tým niečo robiť?Zažil niekto niečo podobné?Aspoň vidno, čo je Slovensko za štát, kde im zákony, najmä úradníkom, nič nehovoria. Ešte sa pani tvárila ako majsterka sveta, keď som jej povedal, že sa pripravujem na VŠ a jej reakcia bola, že som na to mal 4 roky...nehorázne. Vopred ďakujem za vaše príspevky

Majkrakova

No, povedať svoj názor úradníkom s cieľom, aby Ťa nevyradili je rovnaké ako hádzať hrach na stenu, ale právne sa to dá stále nejako riešiť. Správnym orgánom je štátny orgán (orgán samosprávy - verejná správa), ktorý je oprávnený rozhodovať o právach účastníkov konania (uchádzačov o zamestnanie). V tejto oblasti sú orgány, ktoré nepatria do súdnej ani zákonodarnej moci - akýmsi prejavom výkonnej moci. Rozhodujú s účinnosťou zákona o správnom konaní (správny poriadok). Teda úrady majú moc prvostupňovú ako správny orgán a druhostupňovú ako odvolací orgán - preto na upovedomenia o vyradení uchádzačov o zamestnanie možno podávať odvolania, teda predkladať ich priamo na ÚPSVaR, ale samozrejme vždy v odvolaní vyjadriť istý dôvod (najlepšie s využitím konkrétneho zákona). Vždy len podľa toho, s akým konkrétnym zákonom je v rozpore daný dôvod, teda nemožno tam písať len tak kade aké výhovorky, že sa mi nechce atď. Proste nájsť si v zbierke zákonov (poriadku) len tie odseky, body, ktoré majú byť použité v odvolaní voči dôvodu, samozrejme dodržiavať v odvolacej zmluve odseky, ich rozsah a obsah odsekov, aby vyjadroval, to čo má za cieľ. Ako k tomu pristúpi samotný úrad práce je úplne jedno, hlavná vec, že tým predĺžite vyraďovacie konanie, teda zostanete o niečo dlhšie v evidencií ako keby Vás mali odtiaľ vykopnúť hneď po neprijatí AP, čím Vás viac menej týmto konaním môžu znovu zaradiť do evidencie, teda buď Vás po vyjadrení voči odvolaniu vyradia alebo znovu zaradia, a keď by aj vyradili, ale aj tak až o mesiac dva neskôr, čím týmto zachránite len sami seba pred nežiadúcou dlžobou v VšZP a. s. Takže poprosím skúste to aspoň tak nejak, alebo nanajvýš ešte aj po vyjadrení z druhostupňového odvolacieho orgánu podajte na okresný súd dovolanie na porušenie zákona, čím to predĺžite ešte viac, ale potom to už asi viac nepôjde, lebo už by ste tým len prečerpali svoje maximum, aké ste mali k dispozícií pre predĺženie si existenciu v evidencií, tak dúfam, že aspoň nejaká pomoc pre posun vpred pre Vás ? !

odvahaaa

Becrux..musis povedat svoj nazor uradnikom a nebat sa , ved su platení z našich daní čo platíme v obchodoch , z našich odvodov, sú to štatní zamestnanci. Musiš odvažne povedať a aj mierne zvyšiť hlas inak ťa nebudu brať vážne , k slabším s tichším si dovoľujú, tak držím palce:-)

Rebeka SLK.

posledná možnosť je ešte ak, by si si už ani nenašiel prácu za cca 2 - 3 mesiace, tak choď už predsa len na ten ÚPSVaR, že budeš mať až odvtedy platené štátom to zdravotné a za absolventskú prax Ti budú platiť 120€/mesačne, samozrejme si odrobíš len zaplatené hodiny od ÚPSVaR a nič naviac, čiže v konečnom dôsledku aj tak nebudeš ako otrok zadarmo pre zamestnávateľa a doplatíš to 2 - 3 mesiace x 60€ + pár drobných za trovy z omeškania + splátkový kalendár (vysvetlíš im, že to platiť priamo z absolventskej praxe), čiže naraz tých 120 - 200€ nemusíš zaplatiť hneď a máš to vybavené, čiže ak aj tak si myslím, že aj napriek tomu, že sme na Slovensku, tak aj tak by si si s tým nemusel až neviem ako lámať extra horko ťažko hlavu, čiže aj tak si v konečnom dôsledku viac menej pánom štátu práve Ty ako občan SR
. . . vážne, lepšia možnosť Tu už niet . . .

Rebeka SL.

neviem no, ale ja som mal, resp. aj mám podobný problém, no poviem to asi tak:
ak si evidovaný na ÚSPVaR kvôli preplácaniu zdravotné poistenia a otravujú ťa s tým, tak:
- možnosť, ktorá tú už bola, že platiť si zdravotné sám a tým máš s tým pokoj, alebo aj keď Ťa už vyradia sami,
tak 1/2 roka si aj tak zdravotné musíš preplácať sám (štát chce ako keby dohodiť zamestnávateľom lacnú pracovnú silu, kde bude viac menej skôr na tom profitovať sám ako samotný zamestnávateľ, u ktorého uchádzač o zamestnanie praxuje, tak povediac
Smerácke praktiky Jána Richtera . . .

- možnosť, ktorá je asi najľahšia, no nie veľmi ľahko sa Ti podarí to dosiahnuť a to tá, že
ak si napr. aj študent externého štúdia, ak nie práve denného, a nemusí to byť práve hocijaká VŠ, ale môže to byť kľudne
aj SOŠ, napr. výučný list externou formou popri zamestnaní, či vyššie odborné štúdium na SŠ, VOŠ, možno aj nejaké kurzy
z hľadiska zamestnania, no neviem, či to bude dosť silná akreditácia od Min. Školstva, aby si práve presvedčil VŠZP, ale ak by si presvedčil aj s tým, tak máš šťastia, no ak nie, tak ak robíš externé vzdelanie aspoň cez školy spadajúce pod rezort školstva (štátne školy - verejné), tak máš o problém postarané, lebo tým aj tak prepláca za teba zdravotné štát - ale len do skončenia platnosti zmluvy o zabezpečení štúdia, čím nemusíš byť práve evidovaný na ÚPSVaR . . .
aspoň mne spomínali v zdravotnej, že relevantné štúdium, preto na 100% do bodky Ti veľmi nepoviem, že ktoré presne áno a ktoré už nie, ale isto viaceré ako nejaká aktivita, ak sa to netýka práve iba VŠ
- posledná možnosť, ale je to trochu riskantné, 50 : 50, ale možno sa aj vyplatí, že si cca mesiac dva nebudeš vôbec platiť zdravotné, ani nepôjdeš do poisťovne nahlásiť zmenu ako samoplatiteľ, že Ťa z evidencie na úrade práce vyradili, síce úrad to aj tak nahlási,
ale ak by si sa už nahlásil hneď po vyradení, tak automaticky aspoň ako viem po 3. mesiaci nezaplatenia preddavku za zdravotné v takom prípade budeš v zozname dlžníkov na dlžnik.sk + okrem poistného 57,- € Ti poisťovňa ku každej nezaplatenej platbe nahodí aj trovy z exekúcie, t. j. v podstate to isté ako keď máš v banke každý mesiac úrok, napr. pôžička, úver či si danej inštitúcií hocijak dlžný financie, veď to poznáš
ale ak by si sa aj hneď nenahlásil ako samoplatiteľ a nahlásiš sa až po určitom čase, napr. o rok, dva, tak samozrejme, že ten dlh budeš mať naraz oveľa väčší a to už nebude len tak ľahko to zaplatiť napr. z jednej mesačnej minimálnej mzdy, napr. za jeden mesiac 60€ + trovy, ale kľudne aj napr. 12 mesiacov (1 rok) x 60€ + trovy za každý mesiac
- možno, ešte ak tak, sa úplne vyradiť zo zdravotnej poisťovne, čím by si ani tam nemusel nič platiť a tým by mal už zaručene na 100% pokoj od každého, ale zas potom by si musel platiť aj drahé poplatky u zubára, napr. preventívna prehliadka, ale tuším, že zo zdrav. poisťovne sa vyradiť nemôžeš aj keby si ako chcel, lebo je to zákonom povinné, čiže až tak asi veľmi nedá obmedzovať voči tomu

- neviem, ale keď Ti môžem najrozumnejšie poradiť, tak ak fakt už nechceš chodiť na tú absolventskú prax a hneď platiť tých 60€ mesačne na nejaký čas, kým budeš mať zasa aktuálne štúdium, tak mesiac - dva, kým si nájdeš aspoň nejakú prácu, tak sa do poisťovne nehlás a potom doplatíš naraz tých 120€ + drobné úroky, alebo nanajvýš sa aj dohodneš s poisťovňou na nejakom splátkovo systéme, aj tak sa dá
- už musíš spraviť sám ako uznáš za vhodné v tvojom reálnom prípade, lebo vážne, už ináč Ti poradiť neviem, ako sa tomu vyhnúť a ničím sa nechválim, že som aký génius, lebo jednoducho treba na tým trochu pošpekulovať a zamyslieť sa nad tým poriadne, takže iba veľa šťastia Ti jedine môžem popriať v tomto smere

Maťo Jk.

no, dnes som aj trocha prehľadával na Google, no našiel som aj jeden zaujímavý článok:

napisali.sk

Aj keď nechápem jednému, že uvádza sa tam síce, že mnohí zamestnávatelia sa to často krát snažia využiť ako lacnú pracovnú silu, čo je síce pravda, ale tak v tomto prípade museli byť asi padnuté tie čerstvé absolventky strednej školy, veď buď mali nahlásiť na úrad, že sú zotročované zamestnávateľom, ktorý nedostatočne spolupracuje s úradom, t. j. že nedodržiava stanovený čas akú uviedol daný úrad, alebo už keď silou mocou mali vymeniť zamestnávateľa, t. j. odrobiť si zvyšné hodine u niekoho iného.
A navyše to akú mali školu, učňovskú, že na zmeny ako operátorky od 4.00 hod ráno ? ?
To sa mi zdá až celkom vymyslené, nereálne, veď dnes ak väčšina mladých nechce, tak to jednoducho nerobí a hotovo . . .
Jednoducho si mali zatiaľ nájsť len prácu aj za min. mzdu ako by pár mesiacov platili to zdravotné a potom by si našli už niečo normálne či už TU alebo skôr v zahraničí, tak to sú až také hlúpe, či čo ako.

ajdhfa

Ano, pokial je to praca na TPP, treba ist na urad to oznamit, povedia ti vsetky detaily, tusim im budes musiet doniest aj prac. zmluvu, vyradia ta a tym teda aj ukoncis AP.

Dadka443

Dobry den, chcem sa opytat ako to funguje s absolvenskou praxou a pracou. Uz tyzden chodim na absolvensku prax a dnes som si nasla pracu. Mozem ukoncit absolvensku prax alebo je urceny pocet odpracovanych hodin, dni na absolvenskej praxi, ktore musim dodrzat? V novej praci potrebuju aby som nastupila uz buduci tyzden. Dakujem

Adriana12345

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.Keď chcem ísť na absolvenstskú prax v oblasti finančníctva, ako je administratíva je to možné? Som vyučená ako pracovník marketingu a už som sa aj na to pýtala, niekto hovorí, že áno a niekto, že nie .Ďakujem za odpoveď.