Opustam Slovensko aj najblizsich a trapi ma to

Príspevok v téme: Opustam Slovensko aj najblizsich a trapi ma to
Kanadanka

Caute! Mam 17 rokov a v nedelu odlietam do kanady. Idem tam ako výmenný student na rok. Stalo to nemale peniaze, mam uz vsetko vybavene, uz nemozem cuvnut. No zacinam mat depky. Budem tu mat sice priatela a rodinu ktori na mna budu s laskou spominat a cakat no mna zahrnaju obavy a smutok. Obavy z toho noveho, ze idem niekam kde to nepoznam atd... A smutok z najblizsich samozrejme, budu mi moc chybat. Len pre info(aby ste nepisali ze ved si sa nemala rozhodnut tam ist atd) vybavovalo sa to v decembri a vtedy som z toho bola nadsena a idem tam z umyslom si zdokonalit franinu. No cim sa moj termin odchodu blizi tym vacsie depky mam.

( domov ist odtial nemozem a ani nasi za mnou-nikto--podmienky agentur exchange)

vebe

Obe moje deti absolvovali vymenne pobyty v USA, tak ako matka mam s tym skusenosti.Mali stastie na organizaciu cez ktoru vycestovali, mali organizovany predodjazdovy tyzdenny seminar, na ktorom boli zaujimavou a interaktivnou formou pripravovani na vymenny pobyt. Kazdy kto ide vo veku 16-17 rokov na vymenny pobyt niekam za hranice na rok prec od rodiny prechadza urcitymi fazami, predodjazdovy strach az depresia a pocit, ze radsej som nemal/nemala nikam ist je jednou z tych faz. Skoda, keby si mala za sebou podobny seminar, bola by si na veci, ktore ta cakaju lepsie pripravena a hlavne by si dostala urcite rady, ako si s tym poradit a rozumela by si svojim pocitom. Inak vymenne pobyty su uzasna vec, ak je dotycny student dostatcone zrely a je na to pripraveny je to nieco, co ho posunie tam, kam sa niektori nedostanu mozno nikdy. Treba naplno zazivat krajinu, vymennu rodinu, novych kamaratov. Ak ti mozem poradit komunikuj vela so svojimi hostitelskymi rodicmi, ked mas problem, hned o tom hovor a hladajte riesenia. Neriesenie malych probelmov je zdrojom velkych problemov, ktore su najcastejsie sposbene nedostatocnou komunikaciou.Problem ries tam, kde vznikol, teda v Kanade s kanadskymi rodicmi, ti tvoji Slovenski ti nebudu vediet pomoct. Nevenuj prilis vela casu komunikaciou v priatelmi na Slovensku, lebo ti to zabrani v integracii tam v Kanade. Moje deti skypovali niekedy len raz za 3-4 tyzdne, lebo nebol cas, cez tyzden skola, rpiparava do skoly+ velka unava, cez vikendy travili cas s rodinou a no a casovy posun spravil svoje. Bolo to ale spravne, ved sme nedali peniaze na to, aby nam kazdy den v slovencine hodinu reportovali, ze co prave v ten den obedovali a ako boliv skole.

Kanadanka

Ahojte ludia! Tak uz som tu, zatial vcelku v pohode vycerpana po dnovej ceste host family su fajn tak vam poviem potom idem si teraz pospat! Drzte mi palce nech to tu zvladnem

0vecka

to zalezi ja som nebol nijako v depresii ale tiez nemozem povedat ze mi bolo vsetko jedno :)

len nechapem ze tu nechava priatela... u nas som tiez poznal take pary a podla mna je to dost nepekne, tak bud vztah ukoncime alebo neukoncime ale odist na rok ak si to situacia nevyzaduje?...

A-pesimista

super prispevky od Maoam a Loreta. ja som mal okolo 25 ked som odchadzal prec z SK a to som siel len za roh a tiez som nebol uplne v pohode ked som odchadzal. je to normalne, nie kazdy to zvlada s nadsenim. ale teraz uz by som siel hocikde, aj na mars. :)

Kanadanka hladaj v tom to pozitivne. velmi ti to moze pomoct, budes vyspelejsia ako tvoji rovesnici, nieco zazizej, spoznas iny svet, ludi, zdokonalis sa v jazyku. takuto prilezitost nema hocikto a uz vobec nie tvoji rovesnici. urcite to zvladnes a velmi ti to pomoze.

Loreta

Presne ako Maoam pise, ma len 17 a nema tak vybudovane sebavedomie aby si bola velmi ista sama sebou. Jej pocity su normalne a Kanada nieje hentam za rohom ako Rakusko. Kanada je za mlakou a je to velka dialka ktora ju bude delit od jej milovanych blizkych. Uplne ju chapem ako sa musi citit a ze ma strach. Niektori 30 rocni by mali obavy a nieto este 17 rocne dievca.

Maoam

ved ju tu uz tak nezdrbavajte, ma 17 rokov

v tomto veku je este polo-decko nezrele

jasne, ze jej pocity su uplne normalne

by som chcela vidiet vas v 17tich,aki by ste boli cool vo vsetkych smeroch a na vsetkych leveloch

mozno je dievca citlivejsej povahy

je vsak pravda, ze je to super skusenost a posunie ju to vpred a je to fasa prilezitost, ktoru treba vyuzit

das

ber to pozitivne - nove zazitky, nove objavy kultury, nova praca/studium - Kanada ma vraj krasnu prirodu - uzi si ju a rok ubehne tak tychlo, ze sa ani nenazdas a vratis sa obohateny noviymi vedomostami a zazitkami

Bud rad ze mas taku moznost /my sme taku nemali/ a nakoniec existuju predsa telefony - moznost volat domov bez problemov /staci aj velmi kratky hovor - ako sa mas, mam sa dobre, co noveho a koncis/, existuje mail, skype /za mojej mladosti este neboli ani pocitace/
Tak si to vaz a nehundri a po stazi sa vrat a uvidis bude to dobre
takze usmev usmev usmev

Sejla

Jaj moja buď rada že ty nevieš, čo je to depka. Ideš robiť super vec a tak si to jednoznačne vnímala aj v decembri, ale zistila si, že to má aj nejaké mínusy? Ach jo, to je strašné... Aspoň sa naučíš neviazať sa prílišne na prítomnosť blízkych, to sa ti tiež zíde ako lekcia do života. Okrem toho existuje Skype, Facebook, takže budeš vedieť, že žijú.

RNG

Uvedom si, ze Slovensko ma len 0.1% populacie sveta a tak isto 0.1% rozlohy .
Chces byt cely zivot prikuta na tak malu skvarku??
Neboj sa , prezijes to a dospejes do inej hladiny rozmyslania. Co je to rok!
A ides tam nie len na zdokonalenie francustiny, ale celkove poznat aj iny zivot, nez na Slovensku, ine nahlady, ine zvyky.