Svokra

Príspevok v téme: Svokra
Frotta

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, co robit s mojou svokrou. Precitala som si kopec diskusii a clankov, ale presne taky isty problem ako mam ja, som nikde nenasla.

Po svadbe som zacala byvat s manzelom u svokrovcov (stavali sme popritom dom, ale oni sa sami ponukli nech u nich dovtedy byvame). Byvali sme u nich 2 roky (mali sme pre seba poschodie). Avsak ani ten cas, co sme u nich boli, nebol idealny (svokra mi chodila do osobnych veci, do nasej spalne, v ten isty den v tyzdni nam chodila umyvat podlahu,aj ked nam to zrovna nevyhovovalo a vieme si ju umyt samy, ale aj tak prisla, riesila nase navstevy (ktore k nam casom ani nechceli chodit, kedze vedeli, ze hlavne jej to prekaza). Svokra nema rada nikoho z mojej strany, kazdy kto nema rovnaky nazor ako ona, je zly.

Po narodeni mojho dietata sme sa konecne prestahovali (bohuzial dom mame oproti nim cez cestu).
Ide o to, že svokra nám hrozne zasahuje do manželstva (ci uz priamo slovami, alebo nepriamo – placom) hucká manžela proti mne a ten je z toho uz na nervy. Ak nie je niečo podľa nej, je to tým pádom nesprávne. Chodili aj na nas pozemok a planovali bez naseho suhlasu zacat pestovat zeleninu na nasom pozemku. To sme im zatrhli, avsak potom nastala velka vymena nazorov. Prisla som na to, ze svokra planovala aj po odstahovani, zit ako jedna velka rodina, a ze moze k nam chodit,kedy sa jej zachce a pozerat mi do okien a hlavne chodit zozadu, ked jej spredu neotvorim dvere. Vydiskutovali sme si to, avsak pomohlo to iba v tom,ze uz nechodi tak casto ku nam,ale manipuluje si dalej. Vyvrcholilo to najma po narodeni mojho dietata, neustale si vyzaduje byt s nim, ked idem s nim po ulici, vybehne hned z domu (to neprehanam, viem,ze si budete mysliet, ze to tak nie je, ale uz si to vsimli aj ini ludia) a berie mi ju z ruk, neustale mam pocit, ze som pozorovana. Svokre ju davam 2-3x tyzdenne na 2 hodiny. Moje dieta je este male a stale kojim. Avsak svokre to nestaci, najradsej by ju mala cely den a najhorsie je, ze nadava na celu moju rodinu. Od manzela sa dozviem, ze napr. naposledy plakala, lebo zevraj moja mama travi viac casu s malou ako ona. To vobec nie je pravda! Moja mama nebyva v nasej dedine (byva 10km od nas a dokonca musi aj prestupovat). Chodi ku mne, aby som nebola cely tyzden sama, kedze manzel chodi do prace, uprace mi, alebo zatial sa zahra s malou,aby som si ja oddychla a zatial si navarila. A to zaberie max 2-3 hodiny a chodi 2x do tyzdna. Chceme s manzelom zit ako samostatna rodina, nie rodina aj s nimi a neviem ako jej to vysvetlit,ze moje dieta je moje dieta, nie jej. Ma este 1 vnuca a s nim travi velmi vela casu a nepaci sa mi, ako ho vychovava a neprajem si, aby moje dieta takto dopadlo. Mam s jej dcerou dobry vztah, je krsna mojej dcery, avsak, ked je ona u nej (co som spomenula,ze dost casto, kedze svokra si stale brava jej syna) vobec ku mne nepride. Ale ak svokra nie je doma a svagrina pride, zastavi sa a rozprava sa so mnou.

Svokra ma ohovara za chrbtom a ako som spomenula, nema rada nikoho z mojej rodiny a v podstate nikto nema rad ju. Napr uz spominanej svagrinej manzel sa so svokrou vobec nebavi a nechodi ku nim domov. Tiez riesili to, ze svokra ku nim casto chodila a nevedeli sa jej zbavit. Ja sa jej pravdupovediac vyhybam, ale nemozete sa mi cudovat. Ked chce travit cas s malou, dam jej ju, kedy ja uznam za vhodne, nie si ju vynucovat placom a ohovaranim.
Manzel sice pri mne stoji, avsak sluzi ako hromozvod. Svokra mu nieco nahucka do hlavy, on pride a mna to rozculi,co zase vymyslela. 90% nasich hadok je len kvoli nej. Kedze manzel je jej syn a nechce jej ublizit a nevie ako jej vysvetlit,aby sa do nasho vztahu a vychovy nasho dietata neplietla,ale na druhej som ja jeho manzelka, ktora nema rada jeho mamu. Uz len ked ju vidim, necitim sa dobre. Nejde mi to do hlavy, aj moja mama je predsa babka a ma k malej zdravy vztah, nikdy by si nedovolila mi diktovat,co mam robit,kedy to robit a hlavne ma citovo nevydiera,ze chce malu. Sama povedala, ze hlavne je tu pre to, aby mi s malou pomohla, nie preto, lebo nema co robit. Moja svokra je typicka ucitelka, vsetko musi byt podla nej, vsetko musi riesit, co sa deje u nas v domacnosti. Jednoducho uz nemame sukromie a nevieme ako jej s manzelom povedat, ze my sme jedna rodina a chceme zit sami a nie s nou za zadkom. Uz nevieme ako jej vysvetlit, nech nas necha na pokoji a nech je normalna svokra a nie stihacka a svoju prebytocnu energiu a nalady nech si vybija inde. Dakujem

ivana456

Manzel nemoze byt tvojim hovorcom a ist proti svojej mame.
ok, malu odvolavam. Myslela som, ze je starsia. Nazvat plac 9-mesacneho dietata hysteriou tez nebol zrovna dobry napad .. ci? Sori, nepochopila som srandu.
Nie je tragedia, ked 9-mesacne dieta place. Treba sa uistit, ze je syte, suche a orientacne zdrave. A kludne ju nechat niektorej babke, susede a podobne. Ale vycerpavat sa presviedcanim ta - sa nebudem.
Myslim, ze od tohoto fora cakas nemozne. Dostane sa ti pochopenia viac nez potrebujes. Ale navod - ako z toho von - ten tazko.
Poradna bola zatial najlepsia rada.

Frotta

Viem,ze teraz ked toto napisem, si budete mysliet,ze sa zase vyhovaram, ale skusali sme sa s nou rozpravat velakrat,ona to samozrejme pochopi,pohadame sa, 2tyzdne to respektuje a potom zase zacne robit to, o co sme ju poprosili nech to nerobi.

Je to ako hovorit nieco nememu.
Tym ultimatom som myslela,ze ked pojde k nej manzel na nastevu,tak jej povie,ze nechce rozoberat jej konspirativne teorie a nechce pocuvat jej place a ze ked to porusi,prestane tam chodit. On je z toho unaveny.

Asi bude najlepsie si to nevsimat...a nech mna aj vsetkych co patria ku mne dalej ohovara a hlavne nech je ona stastna

Olesya

Vies, ale keby to s nou riesil manzel, bolo by zle, ze ty si ho nahuckala proti nej...nakoniec by sa to obratilo proti tebe.
Pozri, mas len dve moznosti. Bud to nechas tak a budes ignorovat alebo sa s nou porozpravate. Ten rozhovor urcite neskonci dobre.ona si nemysli, ze robi nieco zle.takze to aj tak nepochopi o co vam vlastne ide.
No a potom sa mozno na chvilu ofuci, ale o par dni bide vsetko ako predtym.alebo riskujes, ze to potrva roky a stoji ti to za to, aby ste sa obchadzali ako cudzi ludia?

Frotta

Keby som mala menej problematicke dieta a manzel chodil o 2 z roboty, nemam problem ist do poradne.

Ja to chcem riesit, aj som sa pokusala so svokrou rozpravat,aj manzel,aj sme sa s nimi pohadali. ale nic nezabera.
Aj jej davam malu, ale stale si ju viac vyzaduje, ako som pisala placom a neustalym vyvolavanim konfliktov.

Ja som mlada zena, nemam za potrebu so svokrou travit kazdy svoj volny cas, ako si ona predstavuje. Ja som jej aj vdacna, ze sa mi o malu postara a ona o tom vie, ale predsa ja som jej mama a ja si budem urcovat,kedy je vhodny cas jej ju dat a kedy nie.

Potrebovala som len radu, ako to ma s nou manzel vyriesit, co jej povedat, alebo dat ultimatum?

Olesya

Cim viac to citam, tym viac mam pocit, ze to ani nechces riesit. Stale hladas vyhovorky, preco to nejde.
Uz sme ti navrhli niekoljo rieseni, ale ku kazdemu si napisala, ze to nejde...
Mne to pride, ze sa chces len postazovat, ponadavat si a cakas, ze vsetci tu budu na tvojej strane.
O nejake konstruktivne riesenie ti vlastne nejde. Nie si ochotna ani pripustit, ze aj ty mas na tom svoj podiel.
A suhlasim s ivanou.tiez ma zarazilo, ze ked mala dostane hystericky zachvat, ze hned za nou utekas.

Jednoducho povedane. Si na materskej, mas plno casu, tak sa zaoberas prkotinami.
Ked pojdes do prace budes mat ine starosti a prestanes hladat problemy tam, kde vlastne ani su.
Lebo oni nie su.sami si ich vytvarame;-)

Agnes989

No fakt mate tam divne vztahy a ty mi ani neprides ze chces svoju situaciu nejak riesit, lebo kazdy navrh hned zmietnes zo stola. Pritom ti radili dobre.

Frotta

Nesud prosim ta, kym nie si v mojej kozi.

Mala je takato pomaly od 6.tyzdnov (teraz ma 9 mesiacov). Je uplne nevyspytatelna, preto ma nesud, ked nevies ake mam s nou starosti. nie je to klasicke pokojne dieta ako vidis na uliciach.

Planujeme s nou ist o 2 tyzdne k lekarovi, nech nas odporuci k detskemu neurologovi, lebo sa nam to nezda, ze je to vychovou, to by si jednoducho musela zazit.

Preto si netrufam ist do poradne a byt cely cas vystresovana co sa s malou deje.

Nechcem sa bavit o mojej dcere, ja som sem prisla s prosbou, ako vyriesit vztah s mojou svokrou.

ivana456

Frotta, srandujes, vsak ?
Tvoja dcera .. "niekedy z nicoho nic dostane hystericky zachvat a ked ju ma svokra, rychlo cez cestu vybehnem, ale keby idem do poradne, nemohla by som tam tak rychlo prist. preto som tu poradnu zavrhla"

Toto je dovod zavrhnut poradnu? Ty nikdy nechces ist do roboty? Mala nebude chodit do skolky (do skoly)?

Dceru nechaj niekomu varovat, nespekuluj "co ked dostane hystericky zachvat". On si ten varujuci dospely clovek nejako poradi, tvoja mala bude robit cirkus - no a co? Umrie? - a ponahlaj sa do poradne.
Mas dva dovody: svokru a dceru.
Mozno aj seba.
Kolko ma tvoja dcerka rokov?
Mimochodom, je ti jasne, ze ak k dcere nabehnes, ked robi sceny - ze z nej vychovavas hysterku?
Take lahke nevies, ze malej nesmies vyhoviet, ked si nieco vynucuje zlym sposobom /fnukanie, rev, sceny/ ?!
Co ju to ucis?
Mate to tam čudné..

Frotta

Manzel mi to rozprava, ked pride fakt rozculeny a ked vidim,ze je podrazdeny, ide to z neho samo.

A jej manzel jej nemoze dohovorit, lebo je pod papucou. Typicky podpapuciak. Ja so svokrom nemam problem,ak ona zrovna uci, nemam problem sa s nim porozpravat o beznych veciach,ma svoje muchy,ale je z nich 2 normalnejsi.

Jej dcera o tom som sa moc nechcela vyjadrovat, lebo kazdy mame svoj styl vychovavania dietata,ale ona je vlastne rada,ze svoje dieta nema cely den, zavezie ho k svokre,alebo svokra si pride pre vnuka a robi jej vlastne tym sluzbu,takze nemoze ist proti vlastnej mame, lebo by sa jej o syna nestarala. ale samozrejme,ze nam vzdy svagrina povie,ze mama je moc upata na vnucence a ze to prehana a ze jednoducho sa nezmeni, ze ak nam vadi prilisna upatost na nasu malu,ze mame podniknut kroky,ale neodstavovat ju od nej, ale ake kroky,to som sa nedozvedela.

Ked svagrinej vadilo,ako sa sprava ku nej, odstahovala sa s muzom na koniec mesta, ktore je pri nasej dedine a zobrala jej kluce od ich bytu.