Svokra

Príspevok v téme: Svokra
Frotta

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, co robit s mojou svokrou. Precitala som si kopec diskusii a clankov, ale presne taky isty problem ako mam ja, som nikde nenasla.

Po svadbe som zacala byvat s manzelom u svokrovcov (stavali sme popritom dom, ale oni sa sami ponukli nech u nich dovtedy byvame). Byvali sme u nich 2 roky (mali sme pre seba poschodie). Avsak ani ten cas, co sme u nich boli, nebol idealny (svokra mi chodila do osobnych veci, do nasej spalne, v ten isty den v tyzdni nam chodila umyvat podlahu,aj ked nam to zrovna nevyhovovalo a vieme si ju umyt samy, ale aj tak prisla, riesila nase navstevy (ktore k nam casom ani nechceli chodit, kedze vedeli, ze hlavne jej to prekaza). Svokra nema rada nikoho z mojej strany, kazdy kto nema rovnaky nazor ako ona, je zly.

Po narodeni mojho dietata sme sa konecne prestahovali (bohuzial dom mame oproti nim cez cestu).
Ide o to, že svokra nám hrozne zasahuje do manželstva (ci uz priamo slovami, alebo nepriamo – placom) hucká manžela proti mne a ten je z toho uz na nervy. Ak nie je niečo podľa nej, je to tým pádom nesprávne. Chodili aj na nas pozemok a planovali bez naseho suhlasu zacat pestovat zeleninu na nasom pozemku. To sme im zatrhli, avsak potom nastala velka vymena nazorov. Prisla som na to, ze svokra planovala aj po odstahovani, zit ako jedna velka rodina, a ze moze k nam chodit,kedy sa jej zachce a pozerat mi do okien a hlavne chodit zozadu, ked jej spredu neotvorim dvere. Vydiskutovali sme si to, avsak pomohlo to iba v tom,ze uz nechodi tak casto ku nam,ale manipuluje si dalej. Vyvrcholilo to najma po narodeni mojho dietata, neustale si vyzaduje byt s nim, ked idem s nim po ulici, vybehne hned z domu (to neprehanam, viem,ze si budete mysliet, ze to tak nie je, ale uz si to vsimli aj ini ludia) a berie mi ju z ruk, neustale mam pocit, ze som pozorovana. Svokre ju davam 2-3x tyzdenne na 2 hodiny. Moje dieta je este male a stale kojim. Avsak svokre to nestaci, najradsej by ju mala cely den a najhorsie je, ze nadava na celu moju rodinu. Od manzela sa dozviem, ze napr. naposledy plakala, lebo zevraj moja mama travi viac casu s malou ako ona. To vobec nie je pravda! Moja mama nebyva v nasej dedine (byva 10km od nas a dokonca musi aj prestupovat). Chodi ku mne, aby som nebola cely tyzden sama, kedze manzel chodi do prace, uprace mi, alebo zatial sa zahra s malou,aby som si ja oddychla a zatial si navarila. A to zaberie max 2-3 hodiny a chodi 2x do tyzdna. Chceme s manzelom zit ako samostatna rodina, nie rodina aj s nimi a neviem ako jej to vysvetlit,ze moje dieta je moje dieta, nie jej. Ma este 1 vnuca a s nim travi velmi vela casu a nepaci sa mi, ako ho vychovava a neprajem si, aby moje dieta takto dopadlo. Mam s jej dcerou dobry vztah, je krsna mojej dcery, avsak, ked je ona u nej (co som spomenula,ze dost casto, kedze svokra si stale brava jej syna) vobec ku mne nepride. Ale ak svokra nie je doma a svagrina pride, zastavi sa a rozprava sa so mnou.

Svokra ma ohovara za chrbtom a ako som spomenula, nema rada nikoho z mojej rodiny a v podstate nikto nema rad ju. Napr uz spominanej svagrinej manzel sa so svokrou vobec nebavi a nechodi ku nim domov. Tiez riesili to, ze svokra ku nim casto chodila a nevedeli sa jej zbavit. Ja sa jej pravdupovediac vyhybam, ale nemozete sa mi cudovat. Ked chce travit cas s malou, dam jej ju, kedy ja uznam za vhodne, nie si ju vynucovat placom a ohovaranim.
Manzel sice pri mne stoji, avsak sluzi ako hromozvod. Svokra mu nieco nahucka do hlavy, on pride a mna to rozculi,co zase vymyslela. 90% nasich hadok je len kvoli nej. Kedze manzel je jej syn a nechce jej ublizit a nevie ako jej vysvetlit,aby sa do nasho vztahu a vychovy nasho dietata neplietla,ale na druhej som ja jeho manzelka, ktora nema rada jeho mamu. Uz len ked ju vidim, necitim sa dobre. Nejde mi to do hlavy, aj moja mama je predsa babka a ma k malej zdravy vztah, nikdy by si nedovolila mi diktovat,co mam robit,kedy to robit a hlavne ma citovo nevydiera,ze chce malu. Sama povedala, ze hlavne je tu pre to, aby mi s malou pomohla, nie preto, lebo nema co robit. Moja svokra je typicka ucitelka, vsetko musi byt podla nej, vsetko musi riesit, co sa deje u nas v domacnosti. Jednoducho uz nemame sukromie a nevieme ako jej s manzelom povedat, ze my sme jedna rodina a chceme zit sami a nie s nou za zadkom. Uz nevieme ako jej vysvetlit, nech nas necha na pokoji a nech je normalna svokra a nie stihacka a svoju prebytocnu energiu a nalady nech si vybija inde. Dakujem

Olesya

Stahovanie je blbost.

Ale cufujem sa manzelovi. Nemal by ti rozpravat, na co vsetko sa mu mama stazovala. Prilieva tym olej do ohna...viem, ze to mysli dobre, ale lepsie by bolo, keby ta tym nezatazoval.tak je vytoceny nielen on ale aj ty.

Ako iba susedia sa nemozete k sebe spravat.lebo ste rodina.

Ked sa ona nevie spravat a trucuje, tak nech. Vy sa spravajte tak, aby si si vzdy mohla povefat, ze sa nemate za co hanbit.

A ked vas pozvu, urcite chod. Ked ona nepride, este by som jej potom povedala, ze aka skoda, ze nebola, ze mala povefala prve slovo alebo urobila to a hento( dopln podla potreby) a ona to nevidela. Mozno jej to pride luto a nabuduce si rozmysli, ci bude trucovat...

Ona uz ina asi nebude.
A neskusil jej niekto dohovorit? Jej manzel alebo dcera...

Frotta

Baby mam bohuzial neposlusne dieta :) Niekedy z nicoho nic dostane hystericky zachvat a ked ju ma svokra,rychlo cez cestu vybehnem,ale keby idem do poradne,nemohla by som tam tak rychlo prist. preto som tu poradnu zavrhla.

A mojim rodicom by nevadilo,keby ten dom predame, je im prednejsie to, hlavne nech sa s manzelom nehadame a svokra nam dam pokoj.

Moja sestra teraz dokoncila VS a hlada si pracu, takze ona by tam byvat nemohla.

Mne praveze vadi, predat ten dom, vsetko sme si tam vybudovali svojpomocne, cely dom sme postavali. aj ked som bola tehotna,som tam pomahala, vsetky veci vybavovala. Je tam kus zo mna. Preco by som sa ja mala stahovat a pomaly 60 rocna zena sa nevie uvedomit?

Frotta

Manzel sa u nich zastavi tak 1x max 2x za tyzden, ide ich pozriet a za ten cas, nie aby sa s nim normalne porozpravala,ako sa ma, aky mal den ona musi hned spustit co jej vadi na mne, zase place, zase nadava na moju rodinu, on len pride domov zhnuseny a ja to vstrebavam,ale ked sa toto deje neustale, musim raz za cas vybuchnut to sa neda :(

My ked mame nejaky sviatok, snazili sme sa ju pozvat na kavu,zakusok aj so svokrom, ten by aj siel,ale ona ze nie, ze neni u nas vitana.

Pricom my sme jej nikdy nezakazali, aby k nam nechodila,ked ju samozrejme pozveme, lebo ona zo zaciatku zvykla k nam chodit sama od seba a aj na nas pozemok.Snazili sme sa si to s nou vyjasnit v dobrom,aj hadkou,ale ona vsetko zvelicuje. Povedali sme jej,ze nech nechodi na nas pozemok bez naseho vedomia a odvtedy hovori,ze neni u nas v dome vitana!!!!! a dalsie priklady ani nebudem vypisovat,by ste si pomysleli..

Ano,ignorujem ju, ale slusne ju pozdravim a ked ma aj na ulici spehuje a pribehne, necham ju par min s malou a nie som k nej neuctiva.

ale ona uz trucuje a robi sceny, ze k nam nikdy nepojde a ja neviem ako sa mam spravat,ked budu mat oslavu??? to aj ja mam byt taka blba a tiez k nim neist?

Moj manzel je z toho zufaly, ale uz nevie co s nou tiez robit, chodi k nej na navstevy, lebo je to jeho mama a ja nechcem,aby sa s nou prestal bavit,ale ja uz neviem ako ju nasmerovat,nech sa uvedomi...
Nech nas berie ako susedov, ktori maju svoj zivot, ktori chcu vystupit z auta a ist rovno do domu, zapnut si telku,nie sa natahovat s malou cez ulicu.

ivana456

Frotta,
pocas poradne mozes malu nechat u babky, hociktorej :-)
Mozno ti v poradni pomozu, aby si situaciu zvladala s nadhladom a nebude treba dalsie velke kroky.
Drzim ti uprimne palce.

Svojim rodicom vysvetli, aka je situacia. Ano, v situacii, aku opisujes je tazke cakat, ze vasi budu stahovanie = utek pred svokrou podporovat.
Tvoji rodicia mozno sami casom uznaju, ze stahovanie sa je mensie zlo nez rozvod ... ale nechcem prehanat.
Ak by sa dalo, ze by ste novy dom nepredali - mohol by v nom byvat, docasne, niektory tvoj surodenec? Alebo: Neda sa prenajat cudzim?

Nevyhanam ta z noveho domu, len uvazujem :-)

Olesya

Inak, ktovie, aki bufeme my, ked budeme stari rodicia...
Mozno chce s vnucatami dobehnut to, co si nemohla dovolit alebo nestihla pri vlastnych detoch...
Pozri, moja svokra nikdy nekocikovala nase dieta a ked tam mala dcera spat, ze sme niekam chceli ist vecer...tak povedala, ze nam je dobra, iba kef nieco potrebujeme.
Vidim to na nej, ze dedko prehovara malu, ze spi tu a svokra nechce.a vies co? Just tam malu nechame prespat.
Ine vnucata tam chodia na prazdniny.nasa tam nikdy nebola.nikdu ju nezavolala.neviem preco ale nasu dceru ma najmenej rada.pritom je prvorodena vnucka...po samych synoch....
Ale neriesim to...

Olesya

Pocuj, ja ti to vsetko verim aj ta uplne chapem...
Bude lepsie, uvidis...len treba vydrzat kym pojdu decka do skoly....
Ona sa pretvaruje, pretvaruj sa aj ty...

A manzel jej co povie, ked sa mu ona stazuje?

A odkial vies, ze co jej vadi? Hovori to tebe? Ci len manzelovi a vies to od neho?

Mna mama krmila este v 12 rokoch:-D:-D:-D niekedy...nechcela som jest a bala sa, aby som nebola ako z koncentraku:-D:-D:-D

Frotta

1.Premyslali sme aj nad poradnou,kedze mame malu, ona by tam s nami nevydrzala a manzel chodi az neskoro z roboty, tak si to neviem predstavit, jedine zeby poradkyna prisla k nam.

2.Aj nad prestahovanim sme rozmyslali, avsak hlavne mne by to bolo velmi luto,lebo cely dom nam postavil moj otec a este teraz na nom pracuje (aj to je jeden z konfliktov, kedze moj otec je tu aj na ukor svojej prace a kedze mamina mi chodi pomahat,musi niekedy pockat dokym otec dorobi pracu a zoberie ju domov a to sa svokre nepaci,ze mama potom je u nas o 20min dlhsie ako ked ma malu svokra)a zase sa potom kazdu chvilu chodi vyplakavat mojmu manzelovi.

3.Ako to mam riesit ignoracia, ved sa nic nedeje? Kedze ona sa so mnou nebavi a ked bavi,je to pretvarka (viem to) a zakazdym za manzelom vyleti a stazuje sa mu a ten to potom povie mne? To by sa s nou aj on musel prestat bavit a to ja realne nevidim.

4. Moj muz je vychovany dobre,jasne,ze ma svoje muchy,ale nikto nie sme dokonaly. Moj manzel priznal,ze to jeho mama s vychovou vnuka prehana. Ze ani onho sa takto nestarala. Pride vam normalne, aby 6 rocneho chlapca krmila (zachvilku 7)??? Aby ona s nim travila 5dni v tyzdni,namiesto toho,aby sa hral s kamaratmi? On ma len kamaratov zo skolky,ale von s nimi nechodi, kedze ona si ho brava ku sebe a izoluje ho (samozrejme,ze by to svagrina nemala dovolit tolko casu,aby travil s babkou, ale to ja uz nemozem sudit a ani nechcem dalej riesit)

ivana456

Myslim, ze sa potrebujete prestahovat. Mate to tazke a svokra uz ina nebude.
Nemysli to zle, ale nerobi to dobre.
Tvoja tolerancia sa bude zmensovat a problemy narastat.

Vazne sa zamyslite, ci by ste nenasli pracu aspon 50 km daleko. A potom vam (zial) nezostava nic inenez vas dom predat a riesit si byvanie na novom fleku.

Dovtedy sa snaz byt diplomaticka, svokrinu snahu slovne ocenuj - ale v praxi minimalizuj.
Neuskodi ti ist do psychol. poradne, pomozu ti spracovat a zvladat situaciu.

Olesya

Tiez som si so svokrou zazila svoje. Ale..
S odstupom casu ti mozem povefat ze sa neoplati riesit to.
A uz vobec nie hadat sa s manzelom. Predstav si, ze ty by si bola hromozvod medzi manzelom a tvojou mamou. Mas rada oboch a ani jefneho nechces urazit.
Uz ho chapes?

Dalej pises, ze sa ti nepaci ako svokra vychovava vnuca. Preco si si teda vzala muza, ktoreho vychovala?!
Asi ho teda vychovala dobre, ked si si ho vybrala;-)

Ja som zistila, ze najlepsie je to neriesit a nechat to tsk.neboj, rokmi sa to zmeni.mala pojde do skolky, skoly....este ocenis svokrinu pomoc.

Hovorim to vsetko z vlastnej skusenosti.niet nad rodinu.lebo kamarati mozu odist, ale rodina ostane vzdy rodinou. Riesis malichernosti.zazila som to iste, preto si dovolujem vujadrit sa k tomu.preto lutujem, ze som to neriesila vtedy stylom ,,ignoracia- nic sa nedeje"
Zbytocne stratene roky a hadky s manzelom.....

Ver mi;-)