Stačí jesť len ovocie a zeleninu?

Príspevok v téme: Stačí jesť len ovocie a zeleninu?
Martinit

Už asi 3 týždeň nejem nič iné len ovocie a zeleninu (jablká, orechy, pomaranče, hrušky, mrkvu, slivky, červené, čierne ríbezle, egreše atď atď)
Nemôžem si to vynachváliť, cítim sa ľahšie, lepšie spím rýchlejšie zaspávam, a necítim že by som mal brucho ako sud.

Môžem potvrdiť že to čo vás drží na stále rovnakej váhe je biele pečivo a cestoviny (teda aspoň v mojom prípade to tak bolo). Najhoršie to bolo sa odnaučiť sa jesť práve tieto potraviny, cukor a soľ išiel zo dňa na deň ale biele pečivo hmmmmmm koľko krát som mal chuť si dať tresku s rohlíkom. Žemľu so syrokrémom atď. Naozaj to chce VEĽMI silné presvedčenie že už viac nie.

Zároveň by som sa chcel spýtať či sa napríklad z jablka keď ho postrúham aj so šupkou nestratia vitamíny?

odpovedam

fu, no rozbehlo sa to tu. sweater, robila som vo oblasti vyskumov, ale ty urcite nie, lebo ak by si poznal celu tu pracu, nepisal by si cosi take, ze ich financovanie hned znamena podplatenie vysledku. Asi tej telky a internetu pozeras vela ty ;-).

Nebudem ti popisovat pracu vedca, ale v skratke - v nasej institucii ani tych, kde som hostovala, si nepamatam jedinu vec, keby niekto chodil za nami, pisal, volal a ovplyvnoval to, co mame vyskumat. kazdy si robi svoju pracu a studia je neskor publikovana a konzultovana na konferenciach. Mozno budes sokovany, ale presne tak to je.

problem je ten, ze ludia casto vyhladavaju zle a neoverene zdroje, a potom sa siria hluposti typu "mlieko zahlienuje" alebo "na kazdu chorobu je liek". Kazdy je iny, kazdy ma v dna kode delecie a mutacie. Kto si mysli, ze je zdravy, myli sa.

Aj ku strave existuju rozne pristupy, pretoze kazde telo ma ine potreby a problemy. Neviem, preco hned cloveka, ktory sa stravuje komplexne, niekto nazve zavislym od vareneho. Kazdy clovek je predsa od jedla zavisly a je jedno, o ake jedlo ide.

Martinit, asi si nikdy so studiami nepracoval, pretoze kto tu pise, ze kazda studia je pisana vseobecne pre kazdeho? Mas vela studii, kazuistiky pre rozne typy ludi, vies si najst pre seba, co potrebujes a ci chces alebo nie, po biologickej stranke mame rovnaky zaklad, mame isty typ travenia, sme rovnaky zivocisny druh. Ale ved jedz co chces, to tu uz niekolko krat padlo.

Co sa tyka ocherov, pokial ich chcete zuzitkovat, tak ich treba namacat. Nevidela som vela ludi, co by toto robilo. az potom sa z nich uvolnia latky, vdaka ktorym budu vstrebatelne. Takze strava nie je len otazkou zlozenia, ale aj stravitelnosti a vstrebatelnosti.

sweater*

nesuhlasim s kinkong v bielkovynach. podla mna velmi prehane, aj ked stale obecne akceptovatlne mnozstva chapane ako spravne. ak mas 80 kg, postaci ti bohate 80-100g mozno je to aj moc. a s orechami ma prvdu v tom ze maju vysoky obsah bielkovyn, ale este daleko vyssi obsah tukov a zdrave tuky chces prijat ale vobec ne tak moc. takze orechy ano, ale ne take enormne mnozstva ze 300g to vobec. zvysok bielkovyn mozes prijat v strukovynach napr.

KingKong

Áno teoreticky stačí jesť len ovocie a zeleninu, ale k tomu aspoň orechy a zelené listy.ale ty to zaradujes do toho ovocia a zeleniny keďže si tam spomenul orechy aj.
Ja sa do stravy odvorne vyznam a potrebnu výživu z toho vytazis hoci ja jem aj biele pecivo a mliečne výrobky. Ale mäso a vajcia napríklad vôbec.
Komentáre typu "musíš prijímať aj mäso amliečne produkty" ako je napísané podomnou ani nestoja za zhliadnutie keďže tam nie je absolútne žiadne vysvetlenie prečo to potrebujes. Asi preto lebo keď bol dotyčni malý tak mu babka vravela ze musí papat mäsko aby bol silny :D
Ja ti potrebné info dám. Aby si si udržal potrebnu energiu a hmotu musíš prijímať organicke látky t.j. tuky cukry bielkoviny a vitaminy. Cukry aj vitamíny, tých máš dosť v ovocí a zelenine. No musíš hlavne veľa orechov pre pre tuky a bielkoviny. Orechy obsahuju niekedy az vyše 25% bielkovin napr. Arasidy preto ti to stačí. Zelené listy (kapusta, kel, ) ale tiež potrebujes najmä pre mineraly a dôležité oleje.
Z tejto stravy teoreticky človek môže vyžiť a byť zdravý ak budeš mať jedalnicek dobre nastaveny budeš mať dosť bielkovin na svaly tuky a cukry na energiu a zásoby vitamíny a minerály na vstrebanie a spracovanie ostatných látok.
Pre neskusenych autorov komentárov podobnou pisucich najmä o bielkovinach ze ich nebudeš máš dosť tu ešte napíšem toto.
Orechy.
Vezmime si veľmi výživné arašídy. Potrebujes aspoň 1,5 najlepsie 2g bielkovin na 1kg váhy. Ak vazis napr. 80kg musíš denne prijmut aspoň 120g bielkovin .
100g arasidov ma az 27g bielkovin. Ak zjesnapr. 300g arasidov máš cca 85g bielkovin. K tomu ešte pridaj nejake iné orechy a aj ovocie ma nejaké percento bielkovin tak máš dosť bielkovin na rýchly rast svalov. Orechy su moc dôležité nezabudaj.
Ale musíš sa aj dosť hýbať a cvicit lebo dajme tomu ze prijmes 400g orechov denne tak to máš strasne veľa tuku.

sampon

CAsto si studie o zdravej strave davaju vypracovat firmy, ktore nejaku potravinu vyrabaju. Teda aj platia nejaky vyskum. Takze vacsina z toho, co sa hovori o zdravosti potravin, je ovplyvnena tym, kto za to plati. Ci su to rastlinne oleje, margariny, jogurty, zelenina, ovocie,... Vacsina veci o ktorych sa hovori, ze su zdrave, vobec nemusia byt a naopak,...

Martinit

Ja sa len musím smiať "ja sa nestravujem podla toho, comu verim, ale podla toho, co je dokazane ako fungujuce a vyhybam sa tomu, co nefunguje. platim si databazy, cize mam pristup k novym, aktualnym studiam"

Ľudia nie sú rovnaký nemôžem to čo funguje "na väčšinu" aplikovať absolútne na každého.
Treba skúsiť na sebe jedine tak sa dozvieš čo ti prospieva. To čo tebe prospieva môže byť pre druhého takmer smrtonosná kombinácia, a nedokázal by z toho žiť.

Inak súhlasím že teraz je hlavný problém jesť preto že som hladný a nie jesť pre potešenie, alebo mám voľnu chvíľu tak niečo zjem.
Osobne som žil sa takými ľuďmi niekoľko mesiacov a nedalo sa pri nich vydržať každú chvíľu museli niečo jesť a stále núkali aj mňa. Išlo mi to nehorázne na nervy

analyn

tak to som lepsia, cukor ani med do sladkosti uz nepouzivam, stacia mi na osladenie figy, datle, banany, susene slivky,a pod.

GoFruit

Pouzivam med ked robim vlastne raw kolace a zakusky :) med milujem
ok slobodná, calamadu som dakedy zboznovala.uz sa aj chystam vyrobit pickles ale akosi sa mi do toho nechce :)