Potrebujem psychiatra?

Príspevok v téme: Potrebujem psychiatra?
Trotel

Dobry vecer, mam 21 rokov a uz posledne 3 roky myslim na samovrazdu vzdy ked sa pohadam s matkou s ktorou zijem. je mi najblizsia a milujem ju nadovsetko aj ona mna. Viem ale ze za cely zivot som okrem maturity nic nedokazal a iba stojim mamu strasne peniaze aj ked mi to nikdy nepovie. niesme najbohatsi, mame sa ako tak fajn ale mama sialene moc musi pracovat. Skratka potrebujem sa asi niekomu vyrospravat 1 na 1dneho, neviete o niekom alebo nejakeho dobreho psychiatra? Dufam ze mi niekdo pomoze, Dakujem velmi pekne. F.

michalmmm

Inak ako pracou v zahranici svoje problemy aj tak nevyriesis. Cim dlhsie budes cakat, tym viac casu stratis. My sme viaceri surodenci, takmer vsetci sme vypadli do zahranicia. A sme spokojni, aj ked rozprchnuti po celej Europe. Ale aspon nezobreme prachy od rodicov a kazdy z nas sa vie o seba postarat sam.

michalmmm

Trotel, peknu prezyvku si si dal, mohol by si s nou ist do Rakuska za pracou a nemal by si problem a aj mamicke by si nejake peniazky posielal odtial. Ak nechces ist na vysku, najlepsia moznost je jednoznacne odchod za pracou do zahranicia. Ja som mal len jednu knizku. Bola to taliancina pre samoukov a ostatne som sa uz naucil tak, ze sa na mna pri robote nalepilo. Jazyk sa na teba nalepi v krajine, v ktorej zijes, len treba mat nonstop zapnute radio a telku a sustredit sa na to, co pocuvas, nech ti stale nieco huci do ucha a pojde to, nemaj strach. Ludia su zvyknuti na gramaticke chyby, dokonca ich od cudzincov aj ocakavaju a velmi by sa cudovali, keby si ich nerobil. Skola je o niecom uplne inom, tam ucitelia na ziakov za chyby vrieskaju a davaju im zle znamky a ponizuju ich a vysmievaju pred celou triedou, ale v zahranici za pracu dostanes peniaze a za chyby v rozpravani potrestany nebudes, dokonca ked sef spozoruje v tvojej reci co i len minimalne zlepsenie, hned ta zacne chvalit, aky si ty sikovny a ako ty uz dobre vies po taliansky a ako si sa ty uz zlepsil v rozpravani, uvidis. To je ten rozdiel. Na Slovensku robota ziadna nie je a ak si uz aj nejaku najdes, tak len za 200 € mesacne a to je veru velmi malo. Uz aj do fabrik na SR beru len cez agentury a ag. si este kopu penazi z tvojej vyplaty mesiac, co mesiac zhrabne pre seba. Nastupis do fabriky a nejaka pi. stara neukojena, co ma IQ na urobvni retardacie a co by maturitu v zivote nedosiahla, tam bude po tebe vrieskat ako zmyslov zbavena, ze nic nevies poriadne urobit, hoci v skole 3x prepadla a dalej ako po zakladnu sa nedostala iba preto, lebo ona je skolitelka/kontrolorka/sefka... Tak toto nie, kamo, takto sa ponizovat nenechaj! Psychiatra? A co cakas od neho? No co? Psychiater by ti pomohol jedine vtedy, keby ti kazdy mesiac poslal na ucet 1000 €, aby si mal z coho zit. To by bola pomoc, to ano, ale taku formu pomoci ti nikto neposkytne. Dnesna medicina, a hlavne psychiatria, sa ubera velmi zlym smerom, vies? Psychiatri neriesia problemy formou rozhovorov, ale ich riesia tak, ze napchavaju pacientov liekmi, podla moznosti co najvacsim mnozstvom liekov, aby dostali od farmaceutickych firiem stedre odmeny. Olanzapin, Seroquel, Risperdal... To ta zabije, uvidis! Len to skus zacat brat a o dva mesiace budes o 30 kg tazsi ako si teraz, slanina sa ti bude triast na celom tele a ked sa pozries do zrkadla, zlaknes sa sam seba, lebo v nom uvidis akesi tucne monstrum, na cloveka nepodane, s vyplazenym jazykom chodiace. To tie lieky z teba urobia sibnuto vyzerajuceho tvora. Ruky sa ti budu triast a vsetko ti z nich bude padat. Budes mat zavraty a budes odpadavat a ani z postele nebudes schopny vstat, co sa ti bude hlava tocit, uvidis. Psychiater sa ta pytat nebude, ci tie lieky chces, alebo nechces. Nanuti ti ich a hotovo. A bude ti neustale zvysovat davky a sanca, ako sa z toho dostat, uz nebude, ver mi. Ak sa nedostavis na kontrolu, posle ti predvolanie. No horor! Toto chces, toto? Tak to veru nie. Nie vyplakavat, ale konat, konat treba, kamarat moj zlaty, vies? V prvom rade ale urychlene zabudni na akekolvek zle zazitky suvisiace s hodinami nemciny a anglictiny v skole, kup si nemcinu/anglictinu pre samoukov, zapni Youtube, pozeraj videa a pozeraj, pozeraj, pozeraj az do zblbnutia anglicke/nemecke filmy. Ak sa ti nedari na zle zazitky zo skoly suvisiace s vyucovanim cudzich jazykov zabudnut, tak si kup taliancinu pre samoukov, makaj a pozeraj talianske filmy a videa na Youtube a uvidis, pojde to. Potom vypadnes do Talianska a mas pracu, peniaze, byvanie (aj ked nie vlastne, ale v podnajme - no uzivis sa). Nie vyplakavat, ale konat! Poznal som jednu rysavu babu z NZ, ktora si nad zachodovou misou trhala vlasy. Vytrhla si najmenej 3x denne za take dve hrste vlasov. O inom ani rozpravat nevedela, len o tom, ako sa kazdemu dari, len jej sa nedari a ako su vsetci bohati, len ona je chudobna. Pritom pracovala v Rakusku a mala vlastne auto, kopu penazi na ucte nasetrenych... A predsa trpela tazkou formou sebaposkodzovnia, zavistliva a zloprajna bola, ze az strach. Jej naj kamoska, vlastne teraz uz len byvala naj kamoska, ked s nou isty cas byvala v podnajme a ked to zistila, co ta hysterka slahnuta robi, s nou prerusila vsetky konatkty a uz sa s nou nebavi, lebo sa jej boji, ze co ak spacha samovrazdu v jej pritomnosti, alebo co? Tak toto je psychiatricka diagnoza, sebaposkodzovanie napriklad, chapes? Taky clovek by do cvokarne ist mal. To uz ano a pritom ta rysava v zivote u cvokara nebola, hoci tam aj patri.

pro-procr

este poznamka: namiesto tych 5 minut si mozete dat cokolvek co vam vyhovuje, aj 1 minutu, alebo aj ine nez casove jednotky, napriklad 1 poucku z knihy, 1 vrece zemiakov, alebo 1 izba na povysavanie..:) pointou je nastartovat motivaciou pomocou pevnej vole ale tak aby to naozaj moc "nebolelo", aby to bolo znesitelne pri pomysleni na to co idete robit...

pro-procr

lenivost sa riesi prostrednictvom posilovania motivacie a pevnej vole. kazda systematicka cinnost je zalozena na ich cyklickom striedani stylom "kazdy chvilku taha pilku" :) treba si najst nejaky cukor aj bic ktory ta motivuje k cinnosti a mysliet na to, a treba sa naucit posilovat pevnu volu a disciplinu, rovnako ako ked posilujes napriklad biceps. kazdy den spravis nejaku povinnost len na zaklade pevnej vole, ako take posilovacie cvicenie. :) pri takom cviceni nezabudaj postupovat tzv. salamovou metodou, teda nie ze si povies ako ides hned celych 5 hodin vykonavat vsetko co treba, ale si povies, ze len skusis na 5 minut cosi spravit. a na tych 5 minut si koncentruj svoju pevnu volu. a po 5 minutach znovu. a potom znovu... ale vacsinou to cloveka uz medzitym chyti a zrazu sa ani nenazda a uz danu cinnost vykonava aj hodinu ci dve a potom ked uz vidi ze je aj za polovicou a ciel sa blizi, tak sa zapne aj motivacia a clovek to zrazu bez nutenia jednoducho spravi. :)
toto je cely recept na lenivost ktory som konstruoval cely moj doterajsi zivot tak si ho vaz:D najtazsich je prave tych 5 minut, to zahrievacie kolo. :)
a este jedna vec- casom sa naucis ze to skutocne funguje a ze sa skutocne polahky pustis do cohokolvek co si vezmes do hlavy.. len v tom ta bude cakat dalsia pasca nasej znamej lenivosti - zacnes si hovorit ze tych prvych 5 minut mozes predsa odlozit na neskor, ved je take jednoduche sa k nim dokopat:D ked budes uz v stave ze sa stretnes s podobnymi myslienkami, pamataj ze je to naozaj len pasca ktora ta chce vratit do starych kolaji:D

Trotel

Dakujem strasne moc za pomoc, dost mi to pomohlo uz aj ked som sa skludnil trochu. Mozno aj napisem.

Hadame sa kvoli vela veciam, ale najcastejsie je to o tom ze co ja robim, co som nespravil alebo podobne.

Hadame sa kvoli riesitelnim veciam a ked sa nad tym zamyslim nie je to nic katastrofalne.
Len vacsinou sa hadka zacne tak ze zacne vymenovavat veci co som neurobil, co som mal urobit a snazi sa ma nejako namotivovat nech ich idem spravit ale skonci to v hadke lebo to neviem prijat ako motivaciu ale ako obycajne zdrbavanie za moje chyby.
Uz od narodenia mam velmy malu sebadvoveru a vzdy ked sa do mna niekdo navazal tak som sa nevedel sam za seba postavit.
Sam som vyrastal s mamou a moj otec je pripad sam o sebe [nezije snami od mojich 4 rokov]. A teraz ked sa niekdo zacne do mna navazat alebo ako v nasej hadke my zdvoraznovat veci co som nespravil tak vybuchnem a uz je krik.

A bohuzial som neskutocne lenivy a to nemyslim ako vtip. Mam velky zlozvyk ze si nechavam veci na poslednu chvilu a mama zase rada veci urobi hned.

Strasne vycitky mam z hadok a z toho ze som vpodstate len jej na pritaz. Ked sa vzdy na seba logicky pozriem a snazim sa najst nieco dobre tak jedine to ze som empaticky ale inak som len spina ako clovek.

Neprinasam ziaden zisk ani ziadne + ked som zivi. Iba stojim peniaze a nervy

strasne moc vam dakujem za tuto pomoc.