Váš život so schizofrenikom alebo skúsenosti s nimi

Príspevok v téme: Váš život so schizofrenikom alebo skúsenosti s nimi
concor

Ahojte, rád by som vedel vás pohľad na schizofrenikov, ako to u nich funguje, ak máte niekoho takého v rodine alebo poznáte nejakých, ako sa správajú a tak. My to v rodine máme obzvlášť komplikované, mama schizofrénia, brat schizofrénia, a ja mám tiež dosť veľké psychické problémy. Brat žije už asi pomaly aj nejakých 13-14 rokov uzavretý len a len doma, v chorom prostredí, z bytu ide von do mesiaca len pár krát, ináč všetko presedí za pc alebo len pri TV. Stále sa podceňuje, absolútne si neverí, správa sa k sebe, ako keby mal IQ 70-80, pritom mu vyšiel v testoch vysoký priemer. Ale neskutočne sa podceňuje, môže mu niečo ísť veľmi dobre, tak sa začne porovnávať s profesionálni a hneď sa spochybní, napr. šport že oni sú oveľa lepší a tak, pri tom vôbec nevie rozoznať, že nie každý môže byť profesionálny športovec, alebo mať IQ 140.

A dokola len reči, ako ho nebaví život, že to je trápenie, nič sa nemení,ako sú druhí lepší, žiadne ale absolútne žiadne záľuby, deň postavený na tom, že vstane, naje sa, presedí za pc alebo TV celý deň a trpí ako ho nič nebaví a ako zase prešiel deň bez niečoho zábavného.A takto to ide zo vyše 10 rokov, len trápenie, zúfalstvo, nulová motivácia do niečoho, ako hrozný život. Ale asi nemôžem čakať, že niekedy bude iný, keď sa nezmenil za 10 rokov a je to o tom istom. Ale poznal som aj iných schizofrenikov, čo sa aspoň nevyhýbali úplne všetkému kontaktu.

Sizyfos671

Urťite je to ťažká duševná choroba...ono mať v hlave hlasy,ktoré Vám rozkazujú čo máte robiť a čo nie a pod...Avšak poznám osobne týpka,ktorý si s touto diagnózou urobil papiere na ťažkú motorku (nechápem ako mu to povolili) a teraz na nej spoznáva hrady a zámky,ba dokonca skáče aj s padákom (paragliding).Žiaden stres,plná invalidka každý mesiac na účet,tak neviem!Žeby chémia zabrala?A do toho z vesela alkáč dáva...:-)

lombardo1981

liberta25, ak smiem, tak ti na tvoju otázku odpoviem ja. V minulosti sa skutočne u schizofrénie predpokladalo rozdvojenie osobnosti. Preto aj to meno. No dnes je jasné, že ide o narušenú neurochémiu v mozgu sprevádzanú halucináciami. Ako je to napríklad pri psychózach spôsobených psychotropnými látkami. Aj pri nich je narušená aktivácia tzv. D2 receptorov (sú príliš citlivé na účinok dopamínu). Napríklad u schizofrenikov je ich počet dokonca aj navýšený. Ďalším faktorom, ktorý prispieva ku rozvoju príznakov je fakt, že v ich mozgu bolo zistené malé množstvo glutamánových receptorov. Súčasne aj látky, ktoré potláčajú účinok glutamátu dokážu zhoršiť príznaky. Takže tu súčasne pôsobia dva faktory: "veľa dopamínu a málo glutamátu". A oba faktory zhoršujú stav. Dokonca glutamát dokáže navýši efekt dopamínu.
Inak skutočnou rozdvojenou osobnosťou je tzv. disociatívna porucha osobnosti.

liberta25

percento, bola by som rada, keby si vyjadril svoj odbornejsi pristup. lebo inak OMG poviem ja nad tvojou prostoduchou poznamkou.

percento

Ohromne sa mi paci, ako sa vyjadrujete k schizorenii, hoci o nej neovladate ani zakladne informacie, nehovoriac a pochopeni zivota so schizofreniou. Vraj "rozdvojena osobnost", omg...

5.5 elsa

možno si aj s vami nerozumie,tak sa radšej utiahne do tej izby nie a je pri pc aby sa s vami nemusel rozprávať aj to je možné jednoducho že mu leziete na nervy :D,ja sama si viac rozumiem s kolegami ako z vlastnou rodinou páči sa mi ich štýl života a všetko,moja rodina je iná nie podľa mojich predstáv,každý si vyberie sám do akej spoločnosti patrí :)

5.5 elsa

concor ukáž nejaký iný spôsob života,aký vedieš ty?to že je doma môže znamenať jednoducho že nemá kam ísť nudí sa,nemá čo robiť,nemá prácu tak je doma,nie je spoločenský typ a tak,nevšímaj si ho a nechoď za ním,asi mu aj lezieš na nervy :D :D čo sa stále do neho staráš,pokiaľ ťa neosloví tak si ho jednoducho nevšímaj ak bude niečo chcieť on ti povie :)zatiaľ si rieš svoje problémy ktorých máš tiež dosť :)

liberta25

NO2, myslela som, ze schiza znamena rozdvojena osobnost. cize nechapem uplne, ako si myslel, ze si to spajas s ludmi, co konaju antilogicky, bez pevnej vole. vsak to je takmer kazdy nezamestnany potom..

NO2

Ono sa ťažko k tomu vyjadriť, nakoľko existuje viac druhov schizofrénie. To, že je závislý na internete, nepovažujem za prejav schizofrénie, ale závislosti.
V dnešnej dobe sa to podľa mňa trochu preháňa s diagnostikovaním schizofrénie.
Čo som bol na liečení kvôli alkoholu, tak tam jeden hovoril, že počuje hlasy a už mu išli napísať do papierov, že schizofrénia.
Ja si predstavujem pod pojmom schizofrénia šibnutého človeka, ktorý koná antilogicky, má totálne oslabenú vôľu a často myslí na to, ako spáchať samovraždu, hlasy a vidiny považujem len za okrajovú záležitosť a nie za podstatu schizofrénie. To by musel byť schizofrenik každý, kto má nejaký duchovný zážitok.
Jeho podľa mňa mohlo zložiť to, že mu diagnostikovali schizofréniu.
Hlavne to musí spracovať sám v sebe, vyrovnať sa s tým a tak ďalej.
Ak je bez života ako taká zdochlina, tak aj dopadne ako zdochlina.
Žiť v izolácii samo o sebe je prostredie, ktoré navádza psychické problém, hoci už len depresiu:-)
Keď hrá hry, tak je to horšie ako jeho diagnóza. Považuj ho v takom prípade za totálne odpísaného, nič v zlom.