Lymfaticke uzliny, toxoplazmóza

Príspevok v téme: Lymfaticke uzliny, toxoplazmóza
Valspali

Prosím o radu. Mám zväčšené lymfatické uzliny na krku na oboch stranách. Chodila som stým po lekároch od minule roka až po január tohto roku a bolo mi zistené že mám toxoplazmózu, ktorá spôsobuje zväčšienie tých uzlín. Nasadili mi aj tabletky aj keď sa to vraj nemuselo. Brali mi aj krv, bola som aj na krčnom, na usg ale nič iné mi zsitené nebolo iba že mam tie uzliny na krku . Takisto ma trápi aj bolesť predlaktia a niekedy aj ako keby krče na v prstoch na pravej ruke, je to skôr tupá bolesť a chcela by som vedieť či to môze spolu neako súvisieť. Je takmer apríl a mne tie lymfatické uzliny stále pretrvavajú tak mi lekarka predpisala liek na uzliny Joalis Lymfatex, beriem ho už pár dní ale zatial žiadne zmeny. Tie uzliny mi na krku dosť prkekázaju, cítim ich ked zývam, niekedy ma tam cítim tupô bolesť. Pred niekolkými dňami mi začala trpnúut aj sem tam dolná sanka na pravej strane. Neviem , čo mám robiť, krčná mi povedala ze ak mi tie uzliny neprejdu mám sa tam vrátiť. Mám 20 rokovtakže s takýmito vecami nemám ešte skusenosti, tak by som poprosila o radu, ak má niekto uz stýmto skúsenosť, prečo mam tie uzliny už vyše dvoch rokov a nechú zmiznuť. Vopred ďakujem

mascha

Kočka je definitivní hostitel, ale člověk může být jedním z dvou set mezihostitelů. Kočka vylučuje infekční oocysty trusem, ty na vzduchu dozrávají a za několik hodin jsou infekční. Kočka se umývá a zanese si oocystu na srst a my ji pohladíme, neumytýma rukama pak něco sníme/. Nakazit se však můžeme i nedostatečně tepelně upraveným masem, nebo přenosem z matky na dítě. Ve střevě nakaženého hostitele se z oocysty aktivně uvolňují zralé sporozoity rohlíčkovitého tvaru. Oocysta má 11 – 12 mikrometrů, nemůžeme ji tedy spatřit. Sporozoity mají rozměr 2 x 8 mikrometrů. Sporozoity pronikají do nejrůznějších orgánů hostitele, včetně mozku, oka, ucha, svalů, zažívacích i pohlavních orgánů atd. Toxoplazma je lymfotropní, proto ji můžeme přednostně najít v lymfatické tkáni, ucpává lymfatické uzliny. Tak jako borrelie, je to patogen, který lze najít ve všech tkáních. Při akutní nákaze se můžeme setkat s těmito symptomy: zduření lymfatických uzlin na krku a šíji, teplota až horečka, oslabení toku lymfy, bolest hlavy a svalů, celková únava, výjimečně vyrážka s puchýřky a pupínky, hepatitida, encefalitida a myokarditida.
Nakazí-li se matka během těhotenství, může dojít k potratu, nebo poškození plodu. Toxoplasma gondii může přispívat k neplodnosti.
Další stadium toxoplasmy jsou tachyzoiti a bradyzoiti. Tachyzoiti se mohou množit,
ale při imunitní odpovědi hostitele se stáhnou do tkáňových cyst, a přemění se v bradyzoity
uvnitř hostitelské buňky. Bradyzoiti jsou méně agresivní vůči hostiteli, mají snížený metabolismus a tím na sebe minimálně upozorňují. Unikají tak pozornosti imunitního systému hostitele / T-lymfocyty, NK-buňky/. Nastává rovnováha mezi hostitelem a parazitem a infekce se dostává do latentní fáze. Imunitní systém hostitele není schopen parazita jednou
provždy zlikvidovat, ale ani parazit již nemá možnost uvolnit se z cyst a množit se. Výjimkou
jsou vážné poruchy imunity, nebo užívání imunosupresiv. Pak se reaktivovaná toxoplasmóza
projevuje jako zánět mozku. / RNDr. Sedlák, MUDr. M. Bednář/ . Jaroslav Flégr z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze vystoupil před časem v televizi, kde
prezentoval výsledky posledního výzkumu. Co se týče četnosti záchytu a odhadovaného procenta toxoplasmy v populaci, je to stará písnička: zatímco v Praze má být procento
nakažených kolem 30%, ve zbytku republiky kolem 40 %. Okolní státy /Německo, Francie,
Rakousko/ hlásí 50-60 % infikovaných obyvatel. Opět je vidět rozdíl v práci našich laboratoří
a těch na západ od nás. My detoxikační poradci bychom to číslo posunuli ještě o desítku nahoru. Pan Flégr uváděl zajímavé souvislosti . Toxoplasma zvedá testosteron u mužů, /agresivita, sobectví,nestálost/, ale snižuje testosteron u žen. Lidem s toxoplasmózou se rodí více chlapců. Potomci mužského pohlaví totiž pravděpodobněji budou více cestovat, pobývají více mimo domov a mají za život větší šanci setkat se s kočkovitou šelmou. Lidé nakažení toxoplasmózou jsou méně pozorní, náchylní k rizikovému chování, jsou statisticky častějšími účastníky dopravních nehod. Paraziti manipulují svými hostiteli. Jen si myslíme, že rozhodujeme sami o tom, co uděláme.