Čo na seba - kolonoskopia

Príspevok v téme: Čo na seba - kolonoskopia
emina1234

Zdravím,
zajtra ma čaká kololono...bojím sa jak čert, už 2 týždne ma z toho bolí žalúdok...ale dnes konečne riešim praktické veci:
1/ môžem si dať ráno 2-3 hod. pred vyšetrením nejakú tabl. na ukľudnenie nervov...napr, PERSEN?
2/ ako sa obliecť? dlhšie tričko ako gyndošovi? ležíte na stole na boku, od pol pása budem asi holá a potom mi dá sestrička cez zadok nejakú plachtu s dierou? lebo na rektoskopii 2 roky do zadu to tak bolo.... akurát že poloha bola na štyroch...

emina1234

kolonoskopka...mám to celkom fajn naštudované, a potom, čo som zistila, to beriem ako metódu "nejako sa začať musí", lekári ju samozrejme odporúčajú a pre začiatok aj ja...ale skresluje...aj tu na tomto fóre jedna pani hodila svoj príspevok, že jej muž si dal FOB test a ten bol negatívny, a všeobecná dr., však ste O.K.nerobte paniku! ale on si jasne videl krv niekoľkokrát na WC papieri, toľko-toľko naliehal na ďalších vyšetreniach až mu diagnostikovali karcinóm...a niekedy tento test môže byť ako poplašná správa, test je pozitívny a keď už idete napr. na kolono, tak sa zistí napr. Crohn/ktorý treba samozrejme liečiť/ alebo vaskulitíta...

kolonoskopka

A co hovorite na vysetrenie stolice na ok? Je to spolahliva metoda? Staci sa podrobit len tomuto vysetreniu aby som vedela ci som v poriadku s crevami?

emina1234

Biela kobra...ďakujem za povzbudenie...dúfam, že budeme obe /aj ostatní/ O.K.
P.S.: tak som bola na tom psych. výborne, taká uspokojená, že napriek tomu, že sa bojím doktorov, som prekonala strach a išla som na kolono...až ku mne prišiel môj otec a začal sa vypytovať na detaily, že ako je možné, že mi nič neposlali na histológiu, že ako z videnia môže dr. vedieť, že som ozaj O.K. a podobné keci...úplne ma zneistil, ale snažím sa to vypustiť z hlavy...
veď sú aj iné zákerné ochorenia....ako toto...

Biela Kobra

Áno, aj mne hovorili, že ak je nejaký problém, tak sa to ukáže už na začiatku čreva - hneď za konečníkom. Tak buď v pohode :)

emina1234

však toto...prešiel len do polovice dĺžky, lebo som už kričala od boleti, konštatoval, že tá prvá polovica čreva je úplne zdravá /bez prítomnosti polypov, začervenania a pod., že určite nemám Crohna ani zápal../-okrem tých hemáčov... tak predpokladá, že aj tam ďalej to bude O.K. povedal, že to berie viac-menej ako preventívku, že ale keď budú v budúcnosti problémy
tak sa mám ukázať...
a ešte povedal, že štatisticky najviac nádorov býva v samotnom konečníku a v ľavej časti brucha /čo je prvá polovica čreva/ tak dúfam, že sa nemýlil....

Kýčera

Emina 1234-prečo Ti prezrel len 1/2 čreva?To je,akoby si prácu spravila len do polovice a nechala tak,páčilo by sa to šéfom?Je to bolestivé vyšetrenie,nechcela som Ťa strašiť aj ja,a to z toho dôvodu,že Ti do čreva napupujú vzduch.Preto sa podáva aj injekcia,aby to človek vydržal.Či je to sedatívum,alebo proti bolesti,to však neviem.Ale skôr to tipujem na injekciu proti bolesti.Veď každý z nás má na bolesť inú citlivosť.A pri gastroskopii tiež zvyknú dávať injekciu,ale vždy,ak nie si alergik,tak sprej s obsahom mezokaínu.A to sa s kolonoskopiu nedá ani porovnať.A áno,dá sa to vyšetriť aj v narkóze a aj tou kamerou.

knaja

Fuha, ale si sa drzala!!! Kamoska mi spominala, ze jej to robili v narkoze, ze parada, ale asi sa to skor vola sedacia, ze si nic nepamatas. Pribuznej zas dali uzit nejaku tabletu s kamerou, ale tusim ju aj tak nafukovali a sledovali to pod CT. Vlastne ti zistili hemoroidy? Aspon nic vazne.

Biela Kobra

Mne sa nedá kolonoskopia kvôli veľkému počtu operovaných zrastov na črevách, lekárka odporučila kolonografiu, a našli mi okrem iného aj cystu na obličke :) Takže tak :) hlavne nech už tam viackrát nemusíš ísť, a ak, tak už len niečo sofistikovanejšie.

emina1234

ŠTATISTIKA: natrafila som na serióznu štatistiku gastroenter.sloven.spoločnosti: do štatistiky sa prihlásilo 80 certif.ordinácií, ktoré spolu ročne vykonali 6600 kolonoskopií, a z tohto počtu bolo na rakovinu pozitívnych "len 224 pacientov" čo predstavuje 3,4% ale štatistiky udávajú že ročne ochorie až 2800-3000 pacientov, takže mi z toho vychádza, že:
A/omnoho-omnoho viac lekárov ako 80 ordinácií robí kolonoskopiu a nie sú zahrnuté do štatistiky
B/samotné odhalenie nádoru riešia oveľa sofistikovanejšie techniky ako kolono!!!

emina1234

knaja....mňa to bolelo od samotného začiatku /niekedy viac-niekedy menej, + také blbé pocity v bruchu /teda rodila som 2x a to klasicky spodkom/, no poviem vám, v závere kolono by som to k tomuto prirovnala, samozrejme dôležitý faktor je čas: pôrod u mňa v bolestiach trval niekoľko hodín a samotná kolono...som si to stopla, presne 10 minút...ale nikdy viac!! ak buem mať v budúcnosti nejaké problémy budem URČITE voliť menej bolestivú metódu, nakoniec aj táto kolono nie je celkom spoľahlivá, nakoľko mi lekár prezrel len 1/2 dĺžky čreva....