Ako odpustiť rodičom?

Príspevok v téme: Ako odpustiť rodičom?
Verderem

Ako mať rada samú seba, keď neviem vystáť mojich rodičov? Prečo by som mala byť ako ostatní, kt. vyrastali v normálnych rodinách a tváriť sa, že je všetko ok? S myšlienkou, že som len nechcené decko, prečo by som mala vykazovať rovnaké správanie? Ako sa to dá? Napriek tomu, že som dobrá žiačka, nemám žiadnu sebadôveru, ako mám mať rada rodičov či odpustiť im, keď ONI sú tohto príčinou? Ked ONI sú príčinou všetkých mojich problémov? Prečo si jednoducho obaja nespravili a takisto aj mne láskavosť a neišli so mnou na potrat? Mama pochádza z katolíckej rodiny, takže by sa to nepatrilo, dbá viacej na zvyky v rodine a reči iných ľudí ako na šťastie svojich detí.

Nedbali na nič, keď sa brali. Typujem, že sa brali len na základe fyzickej príťažlivosti /tak to aj dopadlo/, lebo aj momentálne si podľa toho vyberajú, hovoria, že toho a tú by určite nechceli lebo vyzerá tak a tak. Nikdy sa nemali skutočne radi. Nikoho z nás neplánovali. Som len výsledkom "nehody" resp. ich sexuálnej rozkoše a bezhlavého manželstva/vzťahu. Pri každom bola mama posielaná na potrat. Pri každom nešla. Sme 3 súrodenci.

Preto mám doslova odpor k sexu. Ďalšia moja úchylka je, že ma priťahujú starší muži. Už od prvého roč. na strednej sa mi páči jeden môj učiteľ, bohužiaľ som to nedokázala zakryť, bolo to na mne dosť vidno, vedia to všetci, vrátane neho, ale nikto sa k tomu nevyjadruje, je to také verejné tajomstvo.

Najhoršie je, že neviem ani vystáť svoj výzor - podobám sa na nich. Čo nie je nič neobvyklé pri rodičoch a deťoch, ale ked sa podobáte na niekoho koho neznášate, potom vám to vadí a nedokážete mať radi sami seba.

Triedna a všetci spolužiaci ma stále podpichujú prečo si neverím, že spravím maturu, prečo sa tak bojím a pod. Nechápu, že ja už mám od narodenia v mozgu zakódovaný pocit menejcennosti.

Aj dneska začala triedna, ale zas čo sa týka sebavedomia, že by som si potrebovala nájsť muža, čo mi ho zvýši, že nechápe že taká šikovná pekná múdra ho nemá a potom samozrejme začala, kto by to mohol byť...No hrôza, ale ona je tiež taký prípad, že no comment

Čudujú sa nado mnou ako nad nejakým duchom, ale nič nevedia, ani si nič nezaslúžia vedieť. Nepochopili by.

A pritom ani neverím, že si nájdem niekoho, kto ma bude mať rád takú, aká som, mám pocit, že pre mňa neexistuje nikto. Netuším ako nabrať toto sebavedomie a sebadôveru, ked mám v hlave zakodovane niečo iné. Táto doba sebavedomých, v reči pohotových a uponáhľaných extrovertov nasiaknutá narcizmom hrá proti mne. Ja taká nie som.

V škole ma poznajú ako šikovnú, tichú a vždy usmiatu. No vo vnútri taká nie som.

Verte, že nikomu o tomto nehovorím, ani im, ale skôr cudzím sa zdôverím ako rodine, ale aspoň niekto mi podá anonymne názor na moju povahu a situáciu, kt. spôsobili oni. Som len ich výtvorom, výsledkom prostredia, kde som vyrastala. Uff, už dlho som sa takto parádne neposťažovala, prepáčte, ale nedá sa to v sebe dusiť stále. Ďakujem za prečítanie.

MultiLevel

Najprv som si ti chcela napisat cosi ine, ale potom som si precitala este jeden prispevok od teba. Smutne fakt....kazde jedno dieta, ktore je nechcene ci uz oboma rodicmi, alebo len jednym, si tuto skutocnost ponesie so sebou po cely zivot. A je dost tazke sa toho zbavit, no kedze to uz niektori dali, dala by si to i ty...sudim skrz to, ze posobis fakt ako sikovna a rozumna baba. Akurat si si az prilis moc pripustila to vsetko, co sa okolo teba stalo. Opakujem, necudujem sa ti, poznacilo by to kazdeho. Ale teraz, ked si velka a rozumna a mozes si zivot zariadit podla seba, teraz mas konecne moznost zacat premyslat uplne inak.
Verim, ze vsetko co sa nam v zivote deje, sa deje kvoli niecomu. Nieco nas to ma naucit, ma nas to urobit silnejsim, mame prejst tou skuskou. Len je tazke pochopit,preco sa nam to sakra deje. Ja som si pri takychto zivotnych situaciach pomohla regresnou terapiou....vdaka nej som pochopila mnohe veci a na zaklade pochopenia som uplne inak pristupovala k zivotu.
Je len na tebe, ci sa nechas strhnut tym, co ti akoby predurcili rodicia, alebo si povies dost a zacnes zit zivot taky, aky ho chces mat ty. Ziaden chlap ti nedoda sebavedomie, ked si ho sama nevydolujes zo seba. Hoc tvoje detstvo nebolo najstastejsie, respektive prichod na tento svet nebol najlepsi, neznamena to, ze takto sa to musi tahat do konca tvojho zivota....A ak sa to tak bude tiahnut, bude to len preto, ze ty to tak nechas...
Fajn knihy pre teba - Slabikar stastia a Miluj svoj zivot :)

Verderem

Delete: Prepáč, prečítam si to až zajtra, teraz je to na mňa pridlhé :)

Liberta: Ved snažím sa nenasledovať ich chyby a žiť si podľa seba. Vieš, je ťažké mať zdravé sebavedomie a sebadôveru, kt. ti dajú vždy LEN rodičia. Nie každý má šťastie na takých rodičov. Chcela som študovať psychologiu a toto ma špeciálne zaujímalo, tak som si to pozerala a je to tak. Ostatní to môžu zakrývať aj peniazmi, majetkami, úspechom, ale osobne viem o jednom veľmi bohatom a úspešnom, kt. sám o sebe tvrdí, že je bezcenný, má o sebe len tie najhoršie myšlienky a pod. a to všetko preto, lebo mu rodičia nedali sebavedomie a sebadôveru, otca nikdy nepoznal, matka venovala väčšiu pozornosť frajerom ako jemu.

Mara: Ďakujem, že si to myslíš. Vieš, nerada kydám na rodičov, predsa sú to moji rodičia a aj ja mám svoje chyby, ale radšej nemať nikdy deti a byť stará dievka ako sa bezhlavo vydať. Lepšie sa ihneď rozviesť a zotrvávať v nefunkčnom manželstve, kde je nevera, nadávky a osočovanie, vyhrážky - len kvôli náboženstvu. A to tu píšem ako veriaca. Aspoň v nebi mám rodiča, kt. ma má rád, ked už moji fotrovci proste nemali záujem.

A áno, bývam na dedine, takže nielen triedna a spolužiaci sa starajú, ale celá dedina a ešte zazerajú a ohovárajú lebo naši sú rozvedení, súd na výživné sa ťahá už 2 roky a ešte je všade známe, že tatinko behal za ....

Otec sa nemal nikdy ženiť, len vyhľadávať štetky, to mu ide najlepšie, spravil nešťastných 4 ľudí a nakoniec, aj sám seba. Už dlhý čas žije v zahraničí. Nechcel všetky deti, ale mňa najviac nie. Ostatným prišiel aspoň na krst a do nemocnice. Pri mne povedal, že to má mama s farárom a spolu s jeho mamičkou odkázali, že na toho bastarda nie sú zvedaví, ani nie sú zvedaví na pohlavie. Plus mamu bil päsťami do brucha keď bola tehotná so mnou, ale nezanechalo to žiadne následky na mne - asi zázrak. Toto nikto nevie (okrem toho že mi neprišiel na krst, lebo to bola veľká hanba pre mamu u nás v dedine) a ani to nie je pre ľudské uši.

Mama sa zmenila tiež, myslí teraz už len na seba. Akoby to chcela otcovi vrátiť, aby žiarlil - a on aj žiarli. Chcel by aj ju, aj štetky. Mama má už druhého frajera, asi dostala druhú pubertu a vôbec sa o nás nezaujíma. Celý deň s ním vyvoláva už od 6tej rána a ked sa jej niečo spýtam, len sa smeje dalej do mobilu a nereaguje. Tým nehovorím, že sa o nás nestará po materiálnej stránke, to áno, vtom to robí najlepšie ako vie. Ale žiadne témy okrem ohovárania otca, jedla a veci, čo sa týkajú peňazí a domácnosti nepreberáme. A ja jej neverím. Veľakrát ma už podrazila. Sklamala ma aj ona.

Je mi ľúto, že si tú nechcenosť musela zažiť aj ty a som si istá, že aj s tvojim sebavedomím a sebadôverou to pekne zamávalo. Škoda, že ti neviem rady ako sa toho pocitu zbaviť, keďže neviem rady ani sama sebe. Neviem či si veriaca, ale vedz, že min. jedného milujúceho Rodiča máš tam hore.

mara66

Z toho čo píšeš mi prídeš dosť inteligentná a vnímavá na svoj vek. A asi bývaš niekde na dedine keď sa do teba stará triedna a spolužiaci
Nepíšeš ako sa k tebe chovajú, prečo ťa mali potratiť, vieš koľko ľudí sa narodilo že neboli plánovaní a chcení? Aj ja viem o tom že som bola asi nechcená aj tak sa ku mne chovali.

liberta25

neprecitala som cely prispevok, autorka, je az moc destruktivny a dlhy, ale zaklad, vyjadrim sa len k zaciatku, keby ta nechceli, tak by ta mama neporodila. su aj ine sposoby zbavit sa decka. takze, asi chceli, len si ta nemohli "dovolit". prestan uvazovat nad hlupostami a trpiet menejcennostou, si individualita, ktora prisla na svet a moze toho vela dokazat. inak, mas svoju hodnotu uz len tym, ze si, len sa snaz cinit cim lepsie skutky a nezamyslaj sa nad tym ako si na svet prisla.