Čim nahradit chlieb, pecivo?

Príspevok v téme: Čim nahradit chlieb, pecivo?
milucka

Zdravim. Rada by som schudla, no aj sa zdravsie stravovala. Sladke som uz obmedzila, konzumujem aj vela zeleniny, no aj ovocie. No mam rada pecivo, chlieb. A neviem, cim ho mam nahradit? Za chvilu mi zacne skola a nosievam si tam jest. Tak bud bagetky rohliky chleby. Mam tam roznu zeleninu, syry, kvalitnu sunku. Naozaj neviem, cim by som mala nahradit pecivo, aby som schudla? Skusala som aj tie rozne "polystirenove" chlebiky jest, alebo tie lisovane platky. Ale z toho som stale hladna. Chcela som jest tmave pecivo, to mi bud nechuti, alebo sa mi to zda ako podvod (uplne ako biele len je akurat tmavsie a raz tak drahsie). Neviem, ktore je kvalitne zdrave a aby ma aj zasytilo. Poradite mi prosim? Dakujem

0vecka

ludia vam uplne sibe... chliieb jeme niekolko desiatok tisicov rokov a zrazu si niekto vymyslel ze je to nezdrave... co sa celozrnneho tyka tak tiez nieje Pravda ze by bolo zdravsie skor naopak a celkovo zrovna toto ovplyvni zdravieuplne minimalne... skor ma zmysel sa trosku hybat a moc sa neprezierat nebrat vela drog atd... toto je uz fakt ze jedno ci si niekto da chlieb z bielej tmavej ceozrnny alebo ine nahrady....

meri.m

Ahoj, 2 roky dozadu som na pár mesiacov pod vplyvom odporúčaní na stravu a cvičenie (jeden US online tréner) zrušila vo svojej strave obilniny, zemiaky a cukor. Cieľom bolo dostať sa na spaľovanie tukov ako základného zdroja energie namiesto sacharidov. Ale pravdupovediac, čakala som od toho viac. Je fakt, že som za pol roka schudla asi 5 kg, ale bolo to skôr tým, že ak som mala stále tlačiť mäso alebo syry so zeleninou, zjedla som toho oveľa menej. Alternatívne múky ani sladidlá mi moc nechutia, takže ak som mala niečo z nich, jedla som tak, aby mi neškvŕkalo v žalúdku. Najviac som asi chrúmala oriešky. Mojím dôvodom bolo hlavne získať viac energie, nech nie som stále unavená a skapatá, ale táto strava mi vôbec nepomohla. Časom som sa postupne vrátila k sacharidom. Myslím, že stravovanie by sa malo odvíjať od toho, čo človeku prirodzene chutí - moja sestra dokáže jesť šunku celý deň, mne je veľa aj raz do týždňa. A nič ma nezasýti tak ako kus chleba. Aj keď v obchodoch je problém kúpiť normálny kváskový chlieb, lebo väčšina je s droždím a kypriacimi látkami, prípadne zo zmrazeného polotovaru. "Celozrnné" bývajú v tomto ešte horšie. Z polystyrénov mi chuťovo vyhovujú len pšeničné alebo pšenično-ražné (s maslom a kečupom!). Obilninové kaše sú dobrý nápad, občas si robievam pšenovú. Akurát je to náročnejšie ako odkrojiť kus chleba. Tiež sa cez deň snažím kombinovať potraviny podľa delenej stravy - aj keď nie nejako striktne. Veľký obed so všetkým ma dokáže "zabiť" na pár hodín. Večer mi to už býva jedno. :)

vitavi

Chlieb z bielej múky nie je ideálne potravina, ale vyhodiť z jedálnička obilniny je veľká chyba. Strava založená na mäse, vajciach a tropických plodoch ti časom spôsobí sacharidové vlny, stuhnutie niektorých orgánov /hlavne v strede tela/ a nadmerné uvoľnenie iných orgánov /hlavne na periférii tela/ a množstvo chorôb s tým spojených.

Chlieb nahraď celozrnnými obilninami kašami. Z ryže natural, jačmenných krúpov, pšena, kukurice, ovsa a pod.

Nepriberieš z nich.

Kaše vystriedaj plackami, knedlíkmi, cestovinami a pod. a doplň zeleninou a i.

Udržia tvoju hladinu cukru v stabilnej výške, dodajú ti B vitamíny na činnosť nervového systému a dostatok vlákniny na čistenie.

Fleur-de-lis

neviem či sa to dá nazvať nahradiť alebo len jednoducho vynechať... Ja raňajkujem napríklad vajíčka so šunkou a veľa zeleniny k tomu. Koľko vajíčok ti treba vyskúšaj, či dve či tri... Alebo také bezmúčne palacinky - popučený banán s vajíčkom vymiešať, poprípade dodať kokos alebo mandľovú múku... ale nemusia byť. A ako hrubšiu palacinku upiecť. Na vrch ovocie môže ísť, alebo výživa... Dochutiť škoricou, vanilkou... kto ako chce.
Alebo si spravím nejakú kašu, opäť z kokosu, orechovej múky, s kokosovým mliekom...
Avokádo tiež dobre zasýti...
Alebo údenáč.
Alebo si len proste dám šunku alebo niečo iné mäsité, zeleninu, listový šalát... A vezmem si so sebou oriešky ak by ma chytil hlad :)
Alebo raňajkujem smoothie, opäť záleží čo doňho, podľa toho na ako dlho má zasýtiť. S avokádom zasýti vždy na dlhšie... Ale hlavne veľa listovej zeleniny. Tiež môžu ísť nejaké semiačka či orechy. Dá sa experimentovať aj s kokosovým mliekom a podobne...
U mňa je napríklad lepšie nejesť veľmi sladké respektíve sacharidové veci, aby mi neskákali hodnoty cukru v krvi, potom som menej hladná.

Veľmi dlho sme sa stravovali ako sme sa stravovali... Začiatky sú vždy ťažšie, kým si človek vytvorí nový jedálniček, ktorý mu bude vyhovovať, a ktorý sa zautomatizuje...

Viola m.

Radoslava tak taku kravinu som este v zivote nepocula!! Hovori ti nieco choesterol?? A maslo si tiez natries na hovadzie??
Anitka ktore bezlepkove pecivo myslis??