Baví vás škola?

Príspevok v téme: Baví vás škola?
pipeta

Mám otázku na vysokoškolákov: chcela by som vedieť, či vás škola, ktorú študujete, naozaj baví. Lebo ja som už na konci s dychom. Som už na tretej vysokej škole. Ani jednu som zatiaľ nedokončila, odišla som po dvoch rokoch, lebo predmety, ktoré sme mali predpísané, ani celé to učivo ma vôbec nebavili. A s touto treťou je to rovnako, cítim až odpor keď sa musím učiť niečo, čo mi vôbec nič nehovorí. Ale čo je najhoršie, neviem si vôbec predstaviť, že by som robila prácu, ktorá by sa odvíjala od hociktorej z tých troch škôl. Proste mojím problémom je, že absolútne neviem akú profesiu by som chcela robiť. Všade čítam, že človek má robiť to, čo ho baví, že práca má byť jeho koníčkom. Ale ja som nič také zatiaľ nenašla čo by ma bavilo. Doma mám kvôli tomu peklo, pretože rodičia mi stále oplieskavajú o hlavu že ani ich nebaví práca ktorú robia, ale z niečoho predsa žiť treba. Že aby som nesnívala, lebo drvivá väčšina ľudí robí to, čo ich nebaví len preto, aby sa uživili. Ale taká predstava je pre mňa strašná. Nedokážem sa zmieriť s tým, že by som celý život robila to, čo ma nebaví, iba pre peniaze. Možno ľudia, ktorí túžia po prachoch, sa dokážu takto namotivovať a makajú na hocičom, len nech im to dobre sype. Ale pre mňa peniaze nie sú dostatočným stimulom.

Vôbec nie som lenivá ani zhýčkaná, len trpím tým, že som dodnes neprišla na to, aká práca by ma bavila a chcela by som ju vykonávať a akú školu by som mohla vyštudovať naozaj s radosťou. Baví ma veľa vecí, ale nič natoľko, aby som sa tomu chcela venovať celý život a s plným nasadením. Pritom viem, že sú na svete ľudia, pre ktorých je ich práca koníčkom, milujú ju a aj sa im v nej darí. Myslíte, že ak od života očakávam niečo takéto, je to naivná a nezrealizovateľná predstava? Ak by existovala práca, po ktorej by som túžila a podmienkou pre jej vykonávanie by bola nejaká, hoci aj nezáživná škola, viem, že by som sa dokázala zaťať a vyštudovať ju. Ale z tých troch škôl ani jedna taká práca nehrozí... Čo sa s tým dá robiť? Už nemám osemnásť, roky letia a ja stále prešľapujem na mieste.

Disketa

Motivuje ma asi len to, ze rodicov tesiim. Mamina sa tesi, ked,sa,mi dari,, ked nevymyslam a tak.. a to je pre mna asi najpodstatnejsie,,aby ich potesila..a,potom ak,taketo,,ze,mat vysku nie je zle, mozno sa to zijde,, aj tak by,som aa,len preflakala,,,tak radsej sa aspon trochu snazim,este.

pipeta

Disketa, vďaka za tvoj príspevok. Prosím ťa, čo ti pomáha aby si sa donútila študovať aj to, čo ťa nebaví? Lebo ja som z toho naozaj deprimovaná. Viem, že nie som sama, koho to nebaví. Ale naozaj mi pripadá ťažké robiť akúkoľvek prácu, len aby som mala peniaze. Proste nemyslím si, že finančný zisk je dostatočný motív. Človek musí vykonávať aj niečo zmysluplné, niečo čo ho napĺňa a z čoho má radosť. Veď o čom je potom celý život, iba o bezútešných povinnostiach? Prečo by aj práca nemohla človeka tešiť? Prečo by nemohla mať vyšší zmysel než len obstarávanie peňazí na prežitie?

Disketa

Nie nebavi ma skola asi tak akoby mala,,No snazim sa ju robit, zatial v pohode som nemala s nicim, problem,, no motivovana som len tym, aby som niekde bola, nechcem proste prestat, pretoze viem, ze mna proste nic nebude bavit(mozni chvilu ano,, tiez mam to nadsenie, ktore zial potom vychladne).

Mam rovnake pocity ako ty, som zmatena z toho co bude. Teraz brigadujem za 3 eura, takze si popri skole nestazujem, pretoze som tiez stale pod kridlami rodicov... ale neviem si tiez predstavit,,ze sa jednoducho raz zamestnam a budem tak hrozne financne ohodnotena tam chodit na full-timku.. jednoducho, nie som ten typ co dokaze 8 hodin denne stravit niekde a robit nieco co ma nenaplna.. fakt neviem

verbenka

pipeta, toto je sila, ja byť tvojou matkou, tak si dávno vysáčkovaná z domu a staráš sa o seba sama škola neškola. Ukáž mi pracovisko, jedno jediné, kde nie sú problémy a divní ľudia! Evidentne nevieš o živote absolútne nič a si rozmaznaná. Bohužiaľ je to chyba tvojich rodičov.

pipeta

Smola je aj to, že rodina očakáva výsledky adekvátne môjmu štúdiu na strednej. Celé stredoškolské štúdium som vždy mala samé jednotky a na jednotky som aj zmaturovala. A išlo mi to náramne ľahko, takmer bez námahy. Až na tej vysokej som sa zasekla, keď som si uvedomila, že sa treba už rozhodnúť, že si treba určiť smer, profesiu, ktorej sa budem v živote venovať. A nič ma neoslovilo.

0vecka

kto ti to stadium plati? mne moji stari hned na zaciatku vysvetlili ze mam 5 rokov na to aby som vystudoval vysku a viac mi platit nebudu... imho je velky luxus studovat tri vysky a ani jednu nedokoncit. Jeden omyl by som este pochopil ale toto je uz sila. BTW ja robim to co som vystudoval.... robit to co cloveka bavi je tiez velky luxus. Praca bude vzdy nutne zlo treba si len vybrat to mensie....

pipeta

Ďakujem za tvoj názor a reakciu. Neviem síce ako to mám urobiť, keďže predmety ktoré študujem ma nebavia a žiaľ aj pomery na katedre sú dosť divné. Je to tam riadené zvláštnym spôsobom, jedni prednášajúci to flákajú, iní sú zase dosť bezohľadní. Akoby sami so sebou mali problémy. Vôbec tam nevládne príjemná atmosféra. A prekvapuje ma aj zištnosť spolužiakov. Som od nich o 4 roky staršia, keďže mám za sebou už pár rokov predchádzajúceho štúdia, ale väčšine nezáleží na ničom inom len aby čo najskôr doštudovali a mohli zarábať prachy. Smer ktorý študujem umožňuje uplatnenie hlavne v ekonomickej sfére, aj keď sa o ekonómiu nejedná. Nechcem písať konkrétne, ale štúdium by mohlo byť zaujímavé, ale katedra by sa musela skladať s iných ľudí. A to je nereálne. Je to zložité, aj keď som spočiatku do toho išla s istým elánom, postupne som k tomu získala odpor. A to ma desí, lebo ako som už napísala - čas beží...

Chcela som vlastne vedieť, či aj iní zápasia s podobnými problémami - že ich škola nebaví, nevedia sa nájsť, nevedia ako odhaliť ktorá profesia by ich bavila a ako prekonať tú nechuť a donútiť sa. Je ťažké ustavične prekonávať odpor a dosahovať nejaké výsledky keď sa človek nemá na čo tešiť. Ani do budúcnosti.

Filip TT

pipeta, myslim, ze tvojou jedinou sancou je teraz oblubit si to, co studujes. Oblubit si to mozes tak, ze o tom budes vela vediet. Do vsetkeho, ked sa clovek poriadne zavrta, sa to nakoniec ukaze zaujimave. A zarovenked si v lubovolnej veci dobra, tak to prinasa benefity. Ludia si ta preto vazia, uznavaju ta a vedia to ocenit. Ked pre nic ine, oblubis si to prave pre tie benefity. A to uz aj na skole.