Očná joga - pre toho kto si chce zlepšiť zrak

Príspevok v téme: Očná joga - pre toho kto si chce zlepšiť zrak
zdravé oči

Nasledujúce cvičenia sú určené pre uvoľňovanie napnutých a strnulých svalov očí a ich okolia. Tieto svaly sú viac alebo menej stiahnuté u každého človeka. Veľmi stiahnuté sú u tých, ktorí trpia chybami zraku. Týmito cvičeniami ich znovu urobíme poddajnými ,a pružnými. Oči sa budú pohybovať a prispôsobovať oveľa voľnejšie, čo bude mať za následok rýchlejší návrat k normálnemu videniu. Naviac môže dôjsť k obnoveniu pôvodnej dĺžky svalov, ktoré v niektorých prípadoch svojim krátením deformujú očnú buľvu, čo spôsobuje poruchu zraku - krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.

Cvičiť môžeme v pohodlnom sede, najlepšie však vo vadžrásane, kedy sú priehlavky natiahnuté a ramená vtlačené mierne dozadu. Oči uvoľníme pomocou dlaní (pozri ďalej) počas niekoľkých sekúnd. Cviky by sme mali robiť každý deň asi 4 - 8 minút.
Zlepšenie - pri súčasnom cvičení predchádzajúcich cvikov s krčnou chrbticou a s ramenami - sa podľa skúseností dostaví do mesiaca.
V niektorých prípadoch však ku zlepšeniu - aspoň minimálnemu - došlo až po pol roku každodenného cvičenia. Záleží na rozsahu a spôsobe defektu, na našej vôli a v neposlednom rade aj na tom, či budeme cvičiť s privel\'kým úsilím.

1. POHYBY OČAMI NADOL A NAHOR

Držte hlavu pokojne a uvoľnite ju, ako len môžete. Oči mierne povoľte, pohybujte nimi nahor a usilujte sa pozrieť na koreň nosa, potom znovu nadol, čo najnižšie, vždy tak, aby vo svaloch oka bolo cítiť určité napätie. Krk nie je strnulý, hlava sa nepohybuje nahor a nadol, obočie sa nehýbe. Odporúčaný počet opakovaní: 6.

Usilujte sa o to, aby boli pohyby očí pomalé a pravidelné, plynulé. Cvičte bez námahy a používajte čo najmenej sily. Učte sa hospodáriť so svojou energiou. Po niekoľkých pohyboch zavrite oči a nechajte ich odpočinúť niekoľko sekúnd. Keď si takto uvoľníte svaly, budete schopní pozrieť sa nahor vyššie a nadol nižšie ako predtým. Dosiahnete tiež rovnomerné prekrvenie svalov, ktoré očami v týchto smeroch pohybujú.
Keď budete cvičiť so zavretými očami, precvičíte si nielen svaly, ale premasírujete tak aj tú časť očnej buľvy, ktorá je viditeľná.

2. POHYBY OČAMI DO STRÁN

Pohľad smerujeme silne doprava, potom doľava, na každú stranu tak ďaleko, ako je to len možné. Nenásilne 4-6 x na každú stranu.
Opäť dožičte svojim zatvoreným očiam odpočinok na niekoľko sekúnd. Podobne ako pri predchádzajúcom cvičení sa budú oči uvoľňovať a budete vidieť viac do strán. Opakujte 3-6x. Môžete cvičiť aj so zatvorenými očami.

3. KRÚŽENIE OČAMI

Pozrieme sa na koreň nosa a vytvárame intenzívne kruhy smerom doprava, nadol, doľava a späť. Opakujeme 4x. Rovnaký cvik na opačnú stranu. Variácia so zatvorenými očami.

4. CVIČENIE AKOMODÁCIE OČNEJ ŠOŠOVKY

Natiahneme pravú ruku pred seba, zdvihneme chrbát ruky a pozrieme sa na necht prostredného prstu. Teraz ruku pomaly približujeme k oku. Opäť ju oddialime, až sa ruka natiahne a neustále pozorujeme prostredný prst. Potom túto natiahnutú ruku otáčame do pravej krajnej polohy a pritom sa stále pozeráme na prst. Hlava sa nesmie pohnúť! Pracuje iba ruka a oči. Potom ruku vrátime do prednej polohy. To isté opakujeme ľavou rukou. Cvičíme pomaly, plynulo. Môžeme opakovať 3x na každú stranu.
Cvičenie 1: Pohľady čo najviac nahor, čo najviac nadol. Hlava sa vôbec nehýbe.
Cvičenie 2: Pohľad čo najviac doprava a doľava, hlava sa nehýbe.
Cvičenie 3: Krúžime očami v oboch smeroch.
Cvičenie 4: Vzďaľujeme a približujeme prst pred očami, potom s prstom robíme pohyby do strán. Pohybujú sa iba oči, hlava nie!
Cvičenie 5: Striedavo zaostrujeme pohľad na prst a na vzdialený predmet.

5. CVIČENIE AKOMODÁCIE II

Pred oči dáme ukazovák asi 20-30 cm ďaleko, aby sme ho videli čo najostrejšie. Postavíme sa k predmetu, ktorý je vzdialený 5 a viac metrov. Teraz zaostríme pohľad na vzdialený predmet. Cvičíme 5-10x. Na 3 - 4 sekundy privrieme oči a oddýchneme si.
Cvičenie vykonávajme dôkladne, vždy s dokončenou akomodáciou tak, aby očná buľva aj šošovka mali čas zvyknúť si na túto činnosť. Toto cvičenie opakujeme čo najčastejšie, napríklad aj pri chôdzi.

6. MASÁŽ OČNÝCH SVALOV A BUĽVY

Zavrieme oči, ruky zovrieme v päsť a ukazováky priložíme na očné buľvy. Pretierame si ich 3x, potom päsťami skĺzneme na spánky a v ich priehlbine (je to veľmi citlivé miesto) ich trieme kĺbom ukazováka. Môže sa stať, že nám z toho bude \"bežať mráz po chrbte\", ale je to normálny sprievodný jav. Potom si opäť pretrieme oči, rukami zovretými v päsť si pretierame oči, ale ich hornú časť pod očnými oblúkmi plus na spánkoch masáž. Tiež aspoň trikrát.

UPOZORŇUJEME, ŽE TÝMTO CVIKOM, NAJMÄ TRENÍM SPÁNKOV, MÔŽEME ODSTRÁNIŤ AJ NIEKTORÉ BOLESTI HLAVY LEPŠIE AKO TABLETKAMI.

silvestra

No. Ludia, ja som dva krat vyskusala zhruba cvik c.1 a 2 - kruzila ocami pomaly do stran, hore a dole ako som najdalej s okom dokazala zajst, o tyzden na kontrole u ocneho zlepsenie o stvrt dioptrie :D
Ja mam inak -3 a tiez, od puberty som zacala nosit okuliare a len sa to zhorsovalo! Tie svaly treba jemne precvicovat, napr. ja som pozorovala, co robim s okom, ked zaostrujem, to treba zrejme zacat presne opacny pohyb okom robit. Priklanam sa k AHOJ123/4 :-) ze clovek si najde aj svoje vlastne cvicenia a postupne pride na to. Najlepsie cvicit v nejakom ,,bezpecnom" prostredi ako doma, popr. pred domom, samozrejme, ze na jazdu v aute tie okuliare nasadit treba!!! Pokial ocny nepovie, ze sa zlepsilo... Velmi kratkozraki ludia mozu zobrat knihu a postupne ju od oci oddalovat alebo obrazkovu knihu...
Co sa tyka veku, poznam jednu osobu, ktora sa az po puberte zbavila okuliarov (potvrdil aj ocny) a druhu, ktora cvicila od detstva (dlhozrakost) a do 45r. potom nemusela nosit okuliare... Asi preto, lebo po tychto cvikoch z detstva sa jednoducho naucila, ako s ocami ,,narabat" :-)
Dalsia vec, co treba povedat, je k lekarom: ---> pokracovanie

RNG

Cvicenie oci, tak ako precvicovanie vsetkych svalov v tele je zaklad udrzby zdravia.
Upreny pohlad na tu istu vzdalenost dlhe hodiny oci degeneruje.

lili99

zdanov...prosim ta...kde by si nasla tieto cviky?...strasne by som ich chcela yvskusat...kedze mam uz dioptrie -3...a to som zacinala pri 0,5....som toho nazoru, ze okuliare zrak iba zhrosuju :/...ale teraz uz bez nich ani na krok...tak by som preto chcela cosi spravit....dakujem

Frank

Zdanov mohla by si bližšie špecifikovať tie kurzy ruského akademika Zdanova alebo uviesť zdroj?Zaujalo ma to. Dakujem

Lýdia.

Tento článok ma zaujal a preto vyskúšam tieto cvičenia. Pretože v poslednej dobe sa mi zhoršil zrak. Už sa teším na výsledok cvičenia :)