štitna žlaza

Príspevok v téme: štitna žlaza
nicoleta

ahojte ... mam 16 a som chora na stitnu zlazu beriam kazdy den euthyrox 100....jednu tabletku..... chcela by som sa opytat ze ake je to ochorenie a co to prinasa a ake ma to minusi ... pocula som ze ty co su chore na stitnu budu mat potom problemi v tehotenstve ... ze moze sa narodit nejake postihn. babo..... a kto z vas tiez je na nu chory tusim maam ju zvisenu ...

RNG

jojoo, pre mna je tento problem zo stitnou zlazou staronova vec. Z detstva si pamatam mnozstvo ludi zo zitneho ostrova, ktori mali golvu(struma hrvol...)a dokonca plno kretenizmu z nedostatku jodu.Jodidovanie soli cast z toho odstranili a ludia si mysleli, ze tym to bolo vyriesene.
Ale "Japonsky paradox" dal podnet na nove vyskumy kde Zistili, ze napr spotreba jodu v prsiach je az 100 nasobna, ako v stitnej zlaze a ze jod ma vplyv nielen na hormony, ale aj vyrobu enzymov v tele.
A z toho vyplyva aj ten uzaver mnohych lekarov z vyskumu, ze suplementacia(dodanie) extra jodu je pre nas prospesne vseobecne.
Kedze japonci maju podstatne menej problemov zo stitnou zlazou, zrejme to ma ucinky aj tam, priamo, ci nepriamo.
Pod priamo myslim hormonalne, pod nepriamo enzymaticky, co ma vplyv na tvorbu ci odstranenie roznych nepotrebnych utvarov a hyperplazii(nadmernemu rastu tkaniva)
Co sa tyka osobnej skusenosti na liecenie stitnej zlazy, tu nemam. Ja nie som lekar, endokrinolog.
Ale rady,,m ktore tu davam su od spickovych odbornikov v tomto poli, ktore vyliecili hromady pacientov, takze nemam dovod im nedoverovat.
Aj lekari casto predpisuju lieky, z ktorymi predtym nemali ziadnu skusenost len na odporucenia od druhych lekarov, co tu skusenost maju. Ba dokonca su ochotni predpisat lieky aj len na slovo vyrobcu, co uz je odvaha, lebo vyrobca je materialne zainteresovany na predaji, tj nie je to nestranny posudok na ucinnost lieku.

jojoo

RNG poznas niekoho z vlastnej skusenosti, kto mal akekolvek problemy so SZ, ze mu uzivanie jodu pomohlo. Viem, ze su tvoje rady dobre, ale to vsetko mas nastudovane z knih, spominal si tu myslim tvojho svagra, ktory sa vyliecil z helikobaktera uzivanim GSE...ale ked pises o jode, stale spominas iba Japoncov

nicoleta

hh rng........... tak ja by som bola zvedava tak mi to posli na mail .. Nicoolka73@azet.sk
asi si zvehnem do lekazne pre ten jod v kvapkach

RNG

ups, oprava 12.5 miligramu jodu denne.
Nase odporucene davky, kde nas velmi upozornuju, aby sme ich nedajboze neprekrocili su 150 mcg denne
Jajaa, ak chces tu vyskumnu literaturu roznych lekarov na jod, mozem ti ju poslat na tvoj e-mail. Oni na doplnenie jodu pouzivali masivne davky, jodove pilulku (KJ) 30 az 60 miligramov, Jodovy roztok Lugol, oralne a pod.
Ja nie som az tak radikalny, drzim sa radsej 2-6 mg denne a ziadne rychle "nakladanie" jodu, ale dlhodobe postupne vyrovnavanie hladiny.

RNG

Jodovy deficit(nedostatok v tele) sa neda doplnit s takymi davkami a v takom kratkom case.
Lekari v mojich zdrojoch odporucaju 2 az 6 miligramov denne len na udrzbu hladiny, na doplnenie hladiny v tele podstatne viac.
Udrzobna davka 6 mg denne je ekvivalent obsahu 20 kelpovych piluliek!
Preto som odporucal transdermalne nakladanie jodu do tela pomocou jodovej tinktury, kde jedna kvapka obsahuje 2 mg jodu.
Kelp je fajn, len nas velky strazny pes FDA prinutil vyrobcov vyrabat miniaturne pilulky s obsahom 150 mcg jodu, aby sa ludia "nepredavkovali" jodom.
Ako musia trpiet na predavkovanie Japonci, ked tam nemaju ochrannu organizaciu a vo forme morskych rastin beru v priemere 12.5 gramu jodu denne, chudaci, vsakze?.....

jojoo

davam si 2kelpy denne - viem, ze budes oponovat, ze to je malo, ale ked roky dozadu som jod nijakym sposobom do tela neprijimal, tak preco ani po dvoch kelpoch denne sa necitim lepsie.

jojoo

uzivam jod, lebo mam potiaze so stitnou zlazou, uz asi pol roka uzivam kelp, aj na kozu si ho aplikujem a moj pocit je taky, ze ziadne zlepsenie.

nicoleta

hhhh.... velmi zaujimevee... ale ved ked je jod dobry tak preco mi nic o nom doktorka neppovedala..... ona vlastne ani mi nic nepovedala o stitnej len mi dala knizku... a ani mi nepovedala ze co ako je moja stit. chora to som sa az ja dozvedela vdaka vam.. je to tu divnee....