MATURITA 2009

Príspevok v téme: MATURITA 2009
žuli

čauky lidi, chcela by som sa vás spýtať na jednu vec. Tí ktorí máte deti skolopovinné, alebo aj vy budúci maturanti, popr ľudia ktorý majú so školstvom čo to do činenia, ste už určite počuli a novom školskom zákone. okrem iného sa tam upravujú aj maturity. tento nový škoský zákon mi DOVOĽUJE maturovat LEN z jedného cudzieho jazyka, čo ma vzhľadom na to že chodím na jazykový gympel dosť pobúrilo, keďže som chcela od prvého ročníka maturovať z AJ aj NJ a tak som na sebe drela aby som vedele čo najviac. no a teraz hopla, musím si vybrať niečo čo ma nezaujíma. Avšak babka, je učitelka na gymnáziu v Žiline, a tá mi vravela že tento zákon platí až od minuloročných druhákov a prvákov, čiže mňa by sa týkať nemal. tak som si výdýchla. no a dnes, surfujem internetom a narazila som na termíny písomnych matúr. angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, ruština taliančina- všetko v jeden deň - 18.3.2009. tak sakra ako to je? a ešte by ma zaujímalo ktorý blbem mi doslova ZAKAZUJE maturovať z dvoch jazykov. viete mrzí ma to, lebo mňa take veci ako geo, dej, fyz, mat vážne nebaví, a myslím že sa to týka viacerých študentov...

ariadna

a ked ti ta profka poslala ten mail....nevies ci to zastihne aj nas? alebo az terajsich prvakov, bo oni idu na novy system....hm?

srandicka

A baby neviem ako by ste sa tvarili, keby vam 2 mesiace pred statnicami ozmanili, ze vam na statnice pribudol jeden predmet, lebo oni ho zabudli napisat do prirucky. Takze nervy iste...

srandicka

citam tu citam, ja som maturovala pre niekolkymi rokmi, my sme nastupovali na novy system matury a mali sme povinnu maturitu z 5 predmetov- co nasledne rok po nas zrusili. Mali sme velmi malo moznosti na vyer predmetov, lebo takmer vsetko nam nadiktovali ake predmety si vybrat. A to sme museli mat 2 prirodovedne predmety!!! Co sa tyka toho, ze terminy pisomnych casti su v jeden den, nemyslim, ze by ste sa mali nad tym vzrusovat, lebo vzdy byva aj nahradny termin, pre ziakov, ktori sa na riadnom termine z nejakeho dovodu nemohli zucastnit. Ved o chvilu vam zacina skola, tak treba behnut za poradcom a spytat sa ho. NO,ale to, ze vam nepovedia presne informacie, s tym nic nesptravite, ani rozculovat sa nepomoze. My sme do poslednej chvile nevedeli co nas caka, ale zvladli sme,aj ked vdaka nasim zakonom sme niektori dopadli dost zle,aj ked sme boli dobri ziaci. Ale mysim, ze aj tak s tym nic neurobite, jedine dat si druhy jazyk ako volitelny, resp. dobrovolny a ist na nahradny termin na pisomnu cast. Nemyslim, ze by zakon vyslovene zakazoval maturovat z 2 jazykov, to by bola uplna blbost.

ariadna

aha...ved v pohode.... no mne to problem nerobi, ze prirodovedny je poviiny, ja idem z geografie...len vela ludom sa to nebude pacit.... aj tak nechapem co to vkuse menia....

adriana

prepac, nemyslala som to ako utok, ak si to tak pochopila tak sa ospravedlnujem.

dnes mi dosiel mail od jednej profesorky na gymnaziu:
maturovat sa bude:
slovensky jazyk- povinne
cudzi jazyk- povinne aj pisomna cast
prirodovedny predmet
lubovoly predmet - teda aj nejaky druhy cudzi jazyk, ale uz len ustne

moniqa87

decka aj ja vam chcem nieco napisat, maturovala som pred rokom, ja som z dvoch jazykov nesla, ale to je nepodstatne...
ak to je aj pravda, ze nemozete ist z dvoch jazykov naraz (teda ten druhy jedine ako dobrovolny), tak je to podla mna len zaplata na to co platilo pred par rokmi, neviem ci to viete, ale snad hej, ale bola povinna maturita z prirodovedneho predmetu, asi maturity z tychto predmetov dost klesli a zistili, ze to bol neuvazeny krok, tak to takymto sposobom chcu zaplatat, tak sa tolko nerozculujte, keby ste sa narodili o par rokov skor, asi by ste mali taku istu situaciu... a nerobte paniku, ked to este nie je definitivne, este nieste v skole tam vam najskor povedia ako to vlastne je, drzim palce

tinka228

Ahoj žuli. Síce Ti neviem poradiť ohľadom maturity z dvoch cudzích jazykov, ale mala by si sa zamyslieť aj nad jazykom slovenským. Maturantka a toľko chýb...