Mandle-vyber

Príspevok v téme: Mandle-vyber
vodka

Viem ze to tu bolo pisane viac krat ale tak podrobnejsie ako by som chcela som to tu nenasla. Najde sa prosim Vas niekto kto mi popise ako prebiehal vyber mandli ci uz lokalne alebo v narkoze uplne PODROBNE co NAJPODROBNEJSIE ako to prebiehalo? Zaujima ma uplne vsetko ci uz prepoeracne vysetrenia, kolko krat vam brali krv, ako dlho vam to po operacii krvacalao proste uplne vsetko co najviac ako si pamatate. Chcem to takto podrobne napr: prisla som do nemoc. vzali mi krv...na druhy den ma operovali, muslea som amt an sebe...pichli mi lokalku( ajVas pocit pri tom), piebeh zakroku..ak ste boli v narkoze , vsetko po prebudeni DETAILNE..potom strava...nejake problemy...
Ako dlho ste boli PN, a este ma zaujima ako dlho sa nemoze pootm pit,bo zvyknem chodit casto an diskoteky a vzdy si 2-3 fernety dam:))
Dakujem Vam vsetkym vopred

gabika_

Mišel kde ti vyberali mandle? A ako dlho si čakala na termin operácie? Ja chcem isť do ružinova. Alebo ako dlho ste čakali ostatny na termin?

tomasss1

Ahoj,
mne vyberali mandle trochu atypicky. Jednu sobotu pred 4 rokmi som skoncil o pol stvrtej rano na operacke, lebo jednu mandlu som mal ako pingpongovu lopticku... Nevybrali mi obe naraz, pretoze sa vraj nedalo. Druhu mi vybrali o pol roka na to, takze bolest, o ktorej pisu baby, som mal dvakrat. Ja ale musim povedat, ze ked som bool vtedy s tou prvou, po operacii som povedal, ze nepotrebujem injekcie proti bolesti, lebo mna to vobec neboli, lebo mne sa po vybere nenormalne ulavilo. To iste bolo aj s druhou mandlou. CHcel som ti vsak napisat to, ze velmi dobre zvaz, ci je vyber potrebny. Ja odkedy mam mandle vybrate, som dva krat cez zimu s anginou v posteli... Lekari mi uz nechcu davat antibiotika, lebo v tridsiatke ostanem uplne rezistentny voci vsetkemu. Nevedia si so mnou rady. Tak sa len dopujem vitaminmi, ale nepomaha to. Ja keby som si mohol vybrat, tak si ich asi vybrat nedam (keby som mal na vyber). Aj mna by inak zaujimalo, co je vhodne zmenit v strave. Mate niekto nejake skusenosti s tym, ako bojovat proti zapalom po vybere mandli?

mišel

Ahoj.Ja som absolvovala výber krčných mandlí v lokálnej anestézii v utorok 3.novembra 2009, čiže som čerstvo po.Obvodná lekárka mi dala odporučenie na výber mandlí,vzala mi výter z hrdla na streptokoka a iné pliagy a poslala ma s tým na krčné.Tam ma objednali a poslali mojej doktorke správu že mi ma vziať týždeň pred krv.To bolo celé.Pred úplnou anestéziou ti ale robia aj nejaký rontgen asi pľúc.Ten zákrok nebol taký strašný, pichli mi injekciu proti slintaniu a nejakú naladovku ešte na izbe, potom ma ošetrovateľ po vlastných odviedol do operačky, tam ma na chvílu posadili na vozík a potom som šla dnu do operačky.Tam už sedel doktor s nástrojami ktoré nevyzerali veľmi lákavo.Posadili ma tesne oproti nemu do takej stoličky, na nohy nám hodila sestrička takú kožennú plachtu, nastriekal mi do hrdla taký sprej, napichal injekcie do mandlí, sestrička mi držala hlavu a začal.Vôbec to v tej chvíli nebolelo, len ma napínalo trochu lebo som mala v ústach rôzne nástroje, takou hadičkou mi odsával stekajúcu krv a ďalšou s takým teplým vzduchom alebo čo to bolo mi to po vyrezávaní sušil.Celé to trvalo asi 20 - 30 minút, keď spolupracuješ a nanapína ťa, ak sa ti podarí z hlboka dýchať a rozdýchať to napínanie tak to je kratšie.Potom ma uložili na chodbe na chvílu na takú posteľ, doktor pozrel či mi to nekrváca a poslal ma na izbu.Pichnú ti injekcie proti bolesti a kým učinkuje boli to menej.Po doznení účinku to bolí desne.Ešte pár hodín vyplúvaš krvavé sliny do takej misky čo ti dajú.Celý deň nedostaneš jesť a musíš piť repíkový čaj.O dva dni po operácii ťa pustia domov a marodiš minimálne dva týždne.Ja som piaty deň po operácii, zjem už aj chleba bez kôrky a iné väčšie jedlá ale so všetkým sebazaprením, lebo to bolí strašne.Bolí ma z toho už aj ucho a zuby, vraj to ešte potrvá asi 10 dní.Pijem repík a po každom jedle kloktám a predpísali mi tabletky Novalgin proti bolesti.Su skvelé keď užijem po hodine sa dostaví účinok a trvá 4 - 6 hodín, vtedy je paráda.A ešte je nepríjemný ten zápach z úst z toho ako sa to hojí.To je des.Všetko môžem jesť a piť iba vlažné a žiadna fyzická námaha lebo by sa to mohlo rozkrvácať.V noci a ráno je tá bolesť najhoršia.Aj ten zápach z úst.Myslím si že samotný zákrok nie je vôbec bolestivý iba tak trochu nepríjemný na dávivý reflex ale tie pooperačné bolesti to je už riadny zaberák.Neviem či by som sa na to dala ešte raz.

lucisek

ja som sa výberu mandlí velmi bála...mala som to v detstve a mala som z toho traumu, ako mi to cistievali na krcnom...avšak po rokoch sa mi to vrátilo a myslela som si ze to prejde...ale kazdý raz čo som mala len zapálené hrdlo tak to tu bolo naspat...tak som sarozhodla ze si radsej dám mandle vybrať, pretože mne sa vždy jedna madla zahnisala zvnútra museli mi to vzdy rozrezat...a cím viac sa mi to opakovalo tým bola aj jazva hrubsia a hrubsia,a ta bolest sa uz nedala vydrzat...ta operacia je v pohode...bola som totálne nadopovaná, chcela som ujst z operacky ale nedalo sa...ale odkedy mám po tom tak už som nebola ani raz chorá

preco

ahoj zuzic, (aj ja som rada, ze sme sa tu stretli). Vies, ja naozaj vyberanie mandli davam na posledne miesto, takze zatial nerozmyslam nad tym, ako to prebieha. No ano, citala som, ze sa to robi pri celkovej anesteze. A ludia (co som citala) to znasaju rozne. Dcera place aj pri odbere krvi, takze neviem, ako by to ona znasala.

zuzic

malu asi uspia ze? nemyslim si ze samotny zakrok je velmi nebezpecny, pocula som akurat ze niektori horsie znasali narkozu ale napriklad ja som ju znasala velmi dobre.

zuzic

preco: ale ved chvilku este pockajte ako to s tymi anginami bude, ale ak s nimi bude mat problemy tak by som asi zvolila vyber.(sice nemam este vek na skusenosti:D ale pred polrokom som lezala na krcnom tak trosinku som sa o tom informovala, a inac prave kvoli tomu by som chcela byt lekarka:)ja mam velmi vela capov a lekar mi chcel vtedy vybrat aj krcne mandle ale ked som mu povedala ze nemavam anginy tak sme to nechali tak.ale aj ked mam capy nemyslim si ze som prenasac ochoreni...ale ved je to na tebe.som rada ze sme sa tu stretli :)

preco

Ahoj zuzic:), ten cap je tam nejaky cas neprestajne, a praveze ja nachylna na anginy. Lekarka povedala, ze ak su anginy 3 a viac krat do roka, treba zvazit uz aj vyber mandli. Co u nas tak trikrat aj byva, hoci tento rok ( uz je maj) este nemala, tak mozno sa to nejako vekom upravilo. Uvidime. ale ten biely cap ma znepokojuje, lebo uz som trochu vselico precitala na tuto temu na internete, A viem, ze sa tam drzia bakterie. dalej moze byt prenasac ochorenie, bez toho, aby sama mala anginu.....atd. No ja by som radsej, ako vyber mandli volila nejaku alternativu. Ale neviem.