Chudokrvnosť

Luckaaa

praveze ja sa stravujem zdravo..mäso jem asi len dvakrat do tyzdna..a kazdy den sportujem..aj ovocie a zelenina..ja si myslim ze vitaminy u mna niesu problem..aj kazde rano ranajkujem ovsene vlocky..vazne:(

hematolog

No mila mira,skoro som si cvrkol do bavlnky,ked som cital tu hlupost od teba o tuku a hemoglobine?Predpokladam,ze mas za sebou dve mediciny a este nejaku tu specializaciu z hematologie.Inaksie si tvoju "odbornost" neviem vysvetlit.Tuk a hemoglobin,to je fakt vtip.Neviem akoby sa do erytrocytu dostal tuk.Asi nevies,co to hemoglobin je.Mozno,ze robis vyskum a chces Nobelovu cenu za naviazanie tuku na hemoglobin.Ale to sa ti nepodari :-D.Skus si prestudovat iba obycajnu ucebnicu Hematologia a transfuziologie pre stredne zdravotnicke skoly,mozem ti jednu poziciat,v praci ich mame viac.Ale vratit.Takze radsej nepisat to o com nemas ani paru a zivot bude krajsi,bez geniov ako ty.Ked budes mat tu tretiu medicinu za sebou,tak ti na promocie poslem kyticu.A cest Alternative,tak vie o com pise a vystihla podstatu problemu a ponukla kompetentne riesenie,klobuk dole.

mira

Nepíšeš, ako sa stravuješ. Ak nejedávaš mastné a slané, pečené jedlá, nepotrebuješ toľko hemoglobinu. Ľuďom, ktoré jedia veľa mäsa sa hemoglobin zhlukuje a obaľuje tukom. Takýto hemoglobín nie je schopný preniesť toľko kyslíka ako voľný aktívny hemoglobín, a preto je ho potrebné väčšie množstvo.
Privysoké množstvo hemogl. je rizikovám faktorom srdcových chorôb a mrtvice.

Alternativa

Nemaj strach. Ak je to "len" pocit lekara, ktory ma v rukach vysledky analyz, tak to nie je nic vyrazne. Chudokrvnost /anemia/ moze mat rozne priciny, napr. nedostatok B6, B12, kobaltu, manganu, medi, vit.C, kyseliny listovej /makrocytova anemia/, atd. a samozrejme nedostatok zeleza. Vstrebavanie zeleza vyzaduje komplex latok /tie najdolezitejsie mas uvedene/. Zvys si v strave zeleninu - hlavne zelenu, listovu - a ovocie, kup si melasu, pridaj denne ovsene vlocky, trochu orechov. Ja by som to zatial inak neriesila. A na najblizsi odber krvi chod cca 10-15 dni po skonceni menstruacie.