Rodový statok

Príspevok v téme: Rodový statok
rorový statok

strohá správa v televíznych novinách o škole na Spiši, kde obvinili školu zo sektárstva, vo mne vzbudila zvedavosť. tak som sa dopracovala ku deviatim zaujímavým knihám, no nič ma nepresvedčilo o sektárstve, práve naopak, otvorilo mi to oči, potvrdilo moje myšlienky, či názory. v týchto knihách ma však zaujala myšlienka budovania rodových statkov. znie to veľmi jednoducho, no zmysel je oveľa hlbší. viem, že už sú ľudia, ktorí si kúpili pozemok a svoj statok už budujú. no mňa zaujíma, ako si našli SVOJ PRIESTOR, podľa čoho spoznali, že áno, toto je to miesto, kde chcem žiť a dožiť. ja by som chcela mať výhľad na okolitú krajinu, aby to nebolo izolovane od iných ľudí, aby tam mali susedia deti, aby aj to moje sa malo s kým hrať, aby nebolo ďaleko do školy, aby tam v zime odhŕňali sneh, aby dospelé deti za nami mali možnosť pricestovať, aby to nebolo 200 km od nich...možno to nie je správny prístup. ako na to?

scarlettt

samozrejme, počula som o montovaných domoch, ktoré sú hotové za 6 týždňov, len je to opäť o peniazoch, najlacnejší typ bol za 10.000,- mesačne a ja už na dlh nič nechcem, chcem splatiť tie čo mám. aj zruby zmontujú za pár týždňov. tú vlhkosť sme chceli odstrániť tým, že dom sme podpilovali, no ešte stále to nie je ono, s murárom sme sa zhodli, že najlepšie je vytiahnuť nový múr, na novom základe, s normálnymi izolačnými materiálmi. nábytok mám 1m od steny, aby tam prúdil vzduch.

dozitie

jasne,rozumiem,ale treba vybrat dom aspon trochu schopny.Viem,ze nie vsetky domi sa daju opravit,a kord ked nemaju pevne zaklady.
Aj ta vlhkost je problem,hoci dnesnej dobe sa da z vlhkostou bojovat,len na vsetko treba financie.
a pocula si uz aj o montovanych domoch?

scarlettt

no my bývame momentálne v starom dome, no asi by bolo jednoduchšie stavať nové, ako toto prerábať. ukázalo sa, že všetko je tu zle urobené: časť domu je bez základov, časť domu je kamenná, vlhkosť je náš neustály problém, omietky sme dali nové, no zhodilo ich dole, elektrika je tu zle spravená, voda tiež, odpad takisto...

dozitie

ja by som chcela takto postupovat,zo stareho domceka si upravit byvanie podla seba a rodinu.Mam na to vlohy takze si myslim,ze je to najednoduchsie riesenie,ako vstavat od zakladov a pod.

scarlettt

no veď: práve tie povolenia budú problém, a budú aj dosť vysokými poplatkami. táto cesta sa mi zdá pridlhá a preto vôbec zvažujem, či sa do toho pustiť. berie mi to energiu vopred.

mira

Cez realitky nie, trochu sa vyznám v pozemkoch, dá sa hľadať i cez údaje v katastri na stránke www.katasterportal.sk . Lacnejšie sú pozemky ďalej od priemyselných a husto obývaných oblastí.
Ja musím ale najprv presvedčiť manžela, pretože jeho to moc neláka.
Je tu i problém s povoleniami, pretože teraz nepovolia stavbu tam, kde nie sú pozemky určené územným plánom pre rod. domy.

scarlettt

mirka, ako si budeš hľadať svoj pozemok? cez realitky? alebo nejako inak? máš na to finančné prostriedky?

dozitie

vies ,mne bude uplne jedno kde budeme,len ked budem moct vyjst na zahradu,pestovat a pod.ale tu teplu oblast by som chcela dodrzat,lebo bez toho sa tazko nieco vypestuje a hlavne voda.