Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia

Príspevok v téme: Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia
milaia

Dobrý deň.Za dva týždne mám ísť na kolonoskopiu.A ako inak riadne sa bojím.Už som o tom čo to čítala a dočítala som sa aj o možnosti anestézi ale mne tam ponúkli len možnosť injekcie.Ako to prebieha?je to veľmi bolestivé?alebo len nepríjemné?ako dlho to asi trvá?ako to prebieha?prosím kto má skúsenosti napíšte...veľký strach mám aj z tej očisty den pred tým..preháňadlo a 3 litre vody ved tam ani neprídem neviem si predstaviť tú cestu autobusom do nemocnice...

funny

No väčšinou sa chodí na kolono vtedy, keď je indikácia že je niečo zle s črevom, problémy pri vylučovaní atď. Nie je to bežné vyšetrenie ako také. Ale na druhej strane by to mali mať povinné nad neviem, 50 rokov?
Na nete je toho dosť, o kapsulovke.
No napr. môže zlyhať elektronika, je tam toho viac. A vyšetrí to všetko od hrdla až po spodok, však to ide dole celou tráviacou sústavou.

notak

a robia vobec u nas tu kapsulovu endoskopiu?vie to vobec niekto hodnotit?
myslim, ze ak by to bola u nas bezne dostupna metoda vysetrenia hrubeho creva a konecnika,tak by si ju niektori ludia celkom urcite radi zaplatili...
takze si nemyslim zeby to u nas niekto vobec robil, iba ak veeelmi zriedka a ojedinele, lebo tuto moznost ani nik neponuka, nepropaguje akoby sa o nej vobec nevedelo akoby neexistovala...
zeby lepsie vynasala kolonoskopia cez poistovnu?hm, -viac vykonov a tak...

notak

funny, hehe, no tak si predstav ze som to citala od lekara na Edushane. takze asi tak.
a teraz mam na mysli diagnostiku-teda prezretie creva a nie nejake vzorky. jasne ze vzorky sa daju odobrat len kolonoskopom,ale ani pri kolonoskopii neodoberaju vzorku sliznice standardne,predsa, ci ano? ved iba ak tam daco najdu, ci nie? no a zvacsa nenajdu,len ako a na kolko je to spolahlive teda v skutocnosti, ze ked nenajdu, tak tam skutocne nic "ZLE" nieje?ze je akysi uhol, co ten kolonoskop nevidi a prave tam sa tvori napr. najviac nadorov. takze tolko si pamatam z precitaneho asi pred polrokom.
no a co sa tyka kapsulovej endoskopie, tak preco na to nemaju lekari pozitivne ohlasy?da sa tym vobec vysetrit hrube crevo a konecnik?Je jedno co to stoji, pokial by to bolo jednoduchsie , nenarocnejsie na pripravu a prijemnejsie vysetrenie a ak by bolo aj spolahlivejsie, lebo ved, ziadne vysetrenie, nie je na 100percent-to tvrdia tiez lekari

funny

No tak to by som rada vidieť, kde ste to čítali :-DDD
Kolono je nepríjemné vyšetrenie, to je pravda a najmä ak nie je črevo v poriadku, ale len pri tomto vyšetrení odoberú z čreva aj prípadné vzorky na histológiu. Takže vôbec netuším z čoho pramení tých 65%....
Existije napr. kapsulová endoskopia, ktorá ale nie je 100%, ak nemáte potrebné indikácie na ošetrenie ale chcete to sama, platí sa 30 000. A ak Vám nájdu v čreve polypy alebo niečo iné, aj tak budú musieť urobiť kolonoskopiu, lebo vzorku odtiaľ inak nedostanú.
Čo ja poznám názor odborníkov GAE na kapsulovku, neboli to veľmi pozitívne názory.
A kolono sa dá prežiť, stačí lokálka.

notak

a vie tu vobec niekto odpovedat nakolko je ta kolonoskopia vobec spolahliva???
docitala som sa,ze len nejakych 65perc.? to je fakt dost malo!
nie su nejake ine metody?popripade i prijemnejsie? :)

funny

Predpokladám že nie ste zarastená ako macko brum :-DD
Ale trošku oholené okolo análneho otvoru by mohlo byť. Holia to aj pred operáciami.

milaia

no to si tiež myslím...ešte jedna otázočka...treba aj nejaké špeciálne upravy (okrem prečistenia čreva) "zvonku"?myslím v oblasti konečníka alebo tak...???som z toho dosť nervozna...