Ospavosť, unavenosť, vyčerpanosť

Príspevok v téme: Ospavosť, unavenosť, vyčerpanosť
hanka:)

Dobrý deň, už dlhšie ma trápi nadmerná vyčerpanosť. Mám 15 rokov a asi od marca/apríla ma trápi unavenosť. Je pravda, že večer chodím spávať okolo 23. hodiny a ráno vstávam o 6. hodine... Keď prídem zo školy (asi o 15.hodine), tak sa cítim nadmerne vyčerpaná, zaspávam, aj keď nechcem. V pondelok a v utorok mávam po dve hodiny angličtiny (dokopy štyri) - doučovanie. Vtedy keď prídem domov, tak to už je fakt zabijak. Ale všeobecne keď prídem domov, tak zaspím a neviem sa sústrediť na učenie, čo je pre mňa dosť dôležité, pretože študujem na osemročnom gymnáziu. Odrazilo sa to aj na mojich známkach. Nie výrazne, ale predsa. Skúšala som aj kávu, ale mám pocit, že to pomáha skôr psychicky než fyzicky. Aj menštruácia sa mi porušila, mám ju veľmi nepravidelnú. V najbližších dňnoch chcem ísť na krvné testy, či to nemôže byť anémia (chudokrvnosť). Vopred ďakujem za odpoveď

Severka

Tiež cítim hroznú únavu a neviem čo mám robiť. Stále premýšľam ako budem žiť. Všetko ma unavuje. Sem tam mi prepne aj pamäť a nepamätám si na niektoré veci. Striasa ma zima. Niekedy mávam namiesto nosa cencúľ. studené ruky a studené nohy. Musím kvôli tomu nosiť aj hrubé pančuchy. A bolieva ma aj hlava.

Hormóny štítne žľazy čo sa týka T3 a T4 boli v norme ale TSH bolo mierne zvýšené. Takže neviem či to nie je aj s tým.

Ale daj sa vyšetriť. A hlavne štítnu žľazu, nadobličky a lekár engikrinológ určí diagnózu poprípade ty urobí ďalšie vyšetrenie či nemáš anémiu aj to spomínané trávenie ale aj neurologické a iné ochorenie. A môže to byť aj s tým vstávaním ale aj nedostatkom tekutín.

Drž sa

jaLENja

čakala som aj tú akupunktúru.... to musí byť zázračná liečba, keď sa doporučuje na všetkoa zvláštne je, že lekári ju nepredpisujú....

Princesska

Ahoj, ja mam 26 rokov a v 16 ma prvý krat chytila taka ta vycerpanost, ani som to velmi neriesila proste zo školy som si lahla k telke a spala som cca 2 hodiny, lebo inak by som "neprezila" unava sa stale zhorsovala, dokazala som byt hor eiba hodinu a uz sa mi naspat zavtarali oci cez den, ked som si kuopila vitaminy centrum trochu ma to prebralo k zivotu, potom som mala si 2 roky relativny pokoj a udrelo to zas, teraz som neskutocne stale unavena, potrebujem 9 hodin spanku a aj tak sa zvycajne motam, pokial nepracujem fyzicky, skus na zaciatok si kupit nejake vitaminy od A_Z a daj si urobit biochemicky rozbor krvi

mjanik

hanka-1,preliečiť trávenie(tráviace orgány),aby sa získalo z potravy viac výživy(energie potrebnej pre život)
2,posilniť takzv. jang energiu,táto dáva potrebnú energiu pre pohyb a ohrieva a tým krv lepšie prúdi....akupunktúra

jaja_jaja

Môže sa jednať o "Chronický únavový syndróm" je zvláštna choroba.
V našich krajoch o nej mnohí lekári ani nepočuli.
Nikto presne nevie, čo ju spôsobuje, dnešná veda nedokáže zistiť jej prítomnosť inak, než len z príznakov.
A nevie ju ani liečiť. Existujú síce náznaky, že ju môžu zapríčiniť aj niektoré druhy vírusov, ale mechanizmus
zostáva neznámy.
Vo svete je choroba známa pod skratkou CFIDS a vedci sa zo všetkých síl snažia nájsť na ňu liek.
Zatiaľ bez rozhodujúceho úspechu.

Chronický únavový syndróm (CHÚS) alebo inak tzv. manažérska choroba je psychosomatické ochorenie
vyvolané chronickým stresom
a pravdepodobne i ďalšími, nie celkom jasnými faktormi. Prejavuje sa ako náhly pokles výkonnosti, nadmerná
únava,podráždenosť,popudlivosť, depresívne nálady, poruchy spánku, potencie a podobne.

Odhady výskytu tohoto ochorenia sú medzi 37 - 400 pacientov na 100 000 obyvateľov. Ohrozené sú najmä
citlivé, úzkostlivé ženy a tí, ktorí sa dlhodobo prepínajú v práci a žijú ustavične v strese. Tento syndróm trápi
najčastejšie ľudí od 20 do 40 rokov, ale až 45% je 16 ročných, nevyhnú sa mu však ani deti. Predpokladá sa,
že CHÚS je v súčasnosti najčastejšie chronické ochorenie. Je dvakrát častejšie ako skleróza multiplex.

Príčiny vzniku CHÚS nie sú jednoznačne určené. Všeobecne sa predpokladajú tri mechanizmy vzniku:
infekčný pôvod: herpetické vírusy (EBV) cytomegalovírus enterovírusy, retrovírusy

Príčiny vzniku CHÚS komplexná imunitná porucha: znížené hodnoty IgA a zvýšené IgM poruchy
bunkovej imunity (T lymcyty)
znížená hladina a aktivita NK buniek obmedzená tvorba niektorých cytokínov stres - oslabuje imunitný systém
a zvyšuje náchylnosť k mnohým ochoreniam. Stres stojí takmer vždy na začiatku ochorenia, neskôr aj napriek
liečbe zhoršuje jeho priebeh.

Diagnóza Chronickej únavy Pre posúdenie závažnosti CHÚS sú dôležité tzv. veľké a malé Holmesove kritériá.
Veľké kritéria únava, ktorá pretrváva, opakuje sa, vzniká bez predchádzajúcich ťažkostí, trvá aspoň polroka,
znižuje výkonnosť pod 50% a neodzneje ani po odpočinku.

Mám, alebo nemám CHUS? nevysvetliteľná svalová slabosť, bolesti svalstva a únava po záťaži, ktorú človek
predtým bez problémov zvládal malé subjektívne kritériá veľké vyčerpanie, absolútna strata výdrže bolesti
hlavy, najčastejšie v oblasti čela dlhodobé bolesti v hrdle zimnica

Mám, alebo nemám CHUS? zvýšená citlivosť lymfatických uzlín svalové bolesti - spontánne aj na dotyk
zápcha a poruchy sexuálnych funkcií migrujúce bolesti malých aj veľkých kĺbov, sčervenanie, bez opuchov
poruchy spánku v zmysle skorého budenia- typicky okolo tretej ráno depresie

Mám, alebo nemám CHUS? svetloplachosť, ťažké sústredenie sa, porucha zapamätania, poruchy videnia,
podráždenosť, napätie,pocity vnútorného nepokoja a strachu malé objektívne kritériá:
zvýšená teplota ( 37,5 - 38°C ) zápal nosohltanu bolestivé či zväčšené lymfatické uzliny

Potvrdenie diagnózy CHÚS K tomu, aby lekár začal uvažovať, že máte chronický únavový syndróm, musí
pacient spĺňať aspoň dve veľké, šesť malých subjektívnych a dve objektívne kritériá, alebo dve veľké a osem
malých subjektívnych kritérií.

Liečba chronickej únavy Pomôcť by mohla fytoterapia. Najskôr treba preskúmať denný a spánkový režim
pacienta a upraviť ich.
Odporúčajú sa prípravky, ktoré čiastočne utlmujú bolesť a zápal a zároveň podporujú odolnosť organizmu.
Ide o horčík a zinok, vitamín C, B1, B6, A, E, multivitamínové preparáty s vyváženým obsahom vitamínov,
prípravky z nenasýtených mastných kyselín, niektoré aminokyseliny a iné potravinové doplnky, ako napríklad
gél z Aloe Vera.

jaLENja

Och, viem čo je to únava a to pracujem bežne tých 8 hodín + cesta z a do práce je tak spolu 4 hodinz, pretože jednak chodím peši a vlakom a po druhé sú to meškajúce spoje. A do toho moja diagn=oza a liečba :(

Bublinka S.

Citujem z jedneho clanku:
Príčinou týchto problémov môže byť trvale znížená hladinu cukru v krvi spôsobená „nožnicovým efektom“: priveľa stresu a strava chudobná na živiny.

Cely zdroj na: -odkaz odstránený-

Skus precitat a zhodnot, velmi dobry clanok o nervovej vycerpanosti a ako ju prekonat.

hannah954

no tak s poruchou príjmu stravy to nemá určite nič spoločné :) to som ja, čo som otvorila túto tému, bola som na krv a mám zvýšené pečeňové testy.. borelióza bola vylúčená, ale tak to vyzerá, že mám infekčnú mononukleózu, ale mám to na hranici, takže v pondelok idem znovu na krv, či sa tá hodnota zvyšuje.. takže mám pol roka diétu, žiadne tuky jesť nemôžem :( a mám veľa oddychovať (to je už lepšie:) ale tak nejako sa to pokúsim vydržať a dúfam, že bude všetko v poriadku :)

gabrielitt

Može to byt anémia, ale pri tej by ti nehaproval menzes...To skor ukazuje na hormonalne poruchy,čo može byt štítna žlaza,pri nej byva velka unava, nadobličky a ine...resp. by sa v tvojom veku mohlo jednat i /a sorry ak sa mylim/ o poruchu prijmu potravy..Jedavaš dostatočne a pravidelne a to iste i s prijmom tekutin??..V každom pripade chod k lekarovi, pričina sa isto najde..pa