povinne ockovanie

Príspevok v téme: povinne ockovanie
bublifuk

Dobry den,

stretla som sa uz s mnohymi diskusiami na tuto temu ale nikde som nenasla jednoznacnu odpoved na moju otazku: mozem odmietnut povinne ockovanie mojho dietata? co sa stane ak po porode odmietnem dat moje dieta zaockovat? Nechcem tu diskutovat o tom ci je to spravne alebo nie, chcem vediet ci je to mozne. Dakujem.

Súvisiaci obsah

majuska_

povedzme, ze ho zaockovat nedas a nebude to ani trestny cin ani nic. ale co ak tvoje dieta v buducnosti ochorie a ty ho nestihnes dat zaockovat neskor ak by sa aj dalo? nebude ti luto, ze si tak ohrozila svoje dieta, ktore ochoriet nemuselo?

- mira

Môžeš očkovanie odložiť.

Skopírovala som príspevok z českej diskusie na túto tému :
"Podle ombucmana se pri neockovani deti jedna o nizkou spolecenskou nebezpecnost, takze kazdemu rodici hrozi nejvyse spravni rizeni nebo soud s pokutou až do výše 10 tisíc korun. Zavrit cloveka podle mne nemohou. Nelze ockovat dite proti vuli rodicu, kteri za neho zodpovidaji do 15 let zivota.
Nesplneni povinnosti očkování deti spočívá v možnosti udělit rodičům pokutu, nikoliv ve vynutitelnosti a možnosti provést očkování proti vůli rodičů. Socialka muze dite zabavit pouze v pripade, kdyz rodic dite zanedbava (patri sem i neopodstatnene vyhybani se ockovani), nikoliv v pripade, ze rodic je presvedcen, ze ockovani neni pro dite vhodne.

Do skoly jsou povinni vzit i neockovane dite, ikdyz ho budou chtet hned oockovat, ale bez souhlasu rodicu nemohou, bylo byt to porusovani Listiny základních práv a svobod. Dite muze jet pouze na skolni vylety, plavani a skolu v prirode.
U skolek zalezi na vedeni, pokud prijde hygiena, musi byt provedeno doockovani nebo naridi vylouceni jedince ze zarizeni. Skolce muze KHS ulozit pokutu.
Povinné očkování se podle zákona neprovádí pokud zdravotní stav brání podání očkovací látky (staci mit zvysenou teplotu) nebo pokud je daná osoba vůči infekci imuní. Dite muze byt osvobozenou od ockovani v pripade, ze mu nejaky lekar vystavy trvalou kontradikci (doklad o neockovani) nebo rodic ziska podporu od MZd. Kontradikce nahrazuje potvrzeni o ockovani, kdyz ji rodic ziska, hygiena ani socialka proti nemu nemuze.

Clovek muze odmitnout hexa vakcinu s klidnym svedomim, protoze obsahuje ockovani proti tetanu, ktere neni infekcnim onemocnenim a tudiz nemuze ohrozit verejne zdravi. žloutenka typu B je virova a prenasi se pouze telnimi tekutinami, nikoliv kapenkove.
Jak pises, ze ve 3 vakcine nebude hepatitida, detska obrna, Haemophilus, tak z toho vyplyva, ze tam bude tetanus. V pripade, ze rodic nebude chtit dat diteti tuto vakcinu (tetanus neohrozuje verejne zdravi), stat je povinnej ze zajistit vakcinu bez tetanu, ze ma 3 nebo 6 vakcinu, to je problem statu, nikoliv rodice...

Ockovani proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím - neni stanovena lhuta vyhlaskou a zalezi na rodicich

Doufam, ze se nebudeme muset papirove prestehovat do zahranici, abychom utekli od povinneho ockovani k doporucenemu ockovani."

bublifuk

tak ale daju mi pokutu alebo nie? a co sa da proti tomu robit? keby som rodila v zahranici, ale byvala nadalej tu, znamenalo by to ze moje dieta sa nemusi dat ockovat podla slovenskych zakonov? (otec je z VB)

lek

Ľudské práva hovoria aj o tom, že rodič môže rozhodnúť aj negatívne, pokiaľ tým neohrozuje život dieťaťa. V takom prípade musí lekár túto skutočnosť hlásiť na hygienu, upovedomiť verejné zdravotníctvo. V prvom rade by mal však presvedčiť matku.Povinne ockovanie vyplyva zo zakona.