Obsedantno - kompulzívna porucha

tati

anonym a vsetci ostatni s OCD, len tak pre potesenie - moj priatel to ma odmalicka a niekolko rokov to vraj bolo velmi neprijemne, no postupom casu sa s tym naucil 'zit' (dokonca nechodil ani ku ziadnemu odbornikovi a neuzival ziadne lieky) a dnes uz nema ziadne obsesie, ktore by boli viditelne (musel si napr.stale napravat krk) a ostali len tie v hlave, aj to len obcas. je manazerom v jednej z najznamejsich americkych firiem, takze ziadne obavy,ze mate zniceny zivot alebo problem zamestnat sa....samozrejme,ze na pohovore by som to ako jednu z osobnostnych charakteristik neuvadzala ;-)))

sandra21

Anonym 1 - kolko tvoj problem trva? pravdepodobne to bude suvisiet s tvojim sebavedomim. Mas strach ze sa stane nieco co nechces a bojis sa, ze sa nedokazs ovladat... skus nejaku terapiu relaxacie...

tpch

ano, moze sa to vyskytovat samozrejme aj v oblasti sexuality. Treba to rozobrat s dobrym psychologom. Ale neboj, nie je to az tak chore, ze by ta niekto mohol oznacit "za blazna" (ospravedlnujem sa aj ja za oznacenie, ale tak to funguje) a sposobovat ti problemy v zamestnani (aj ked nepoznam tvoju profesiu...ale su ovela horsie diagnozy)

anonym 1

vyskytuje sa to aj v oblati sexuality myslim myšlienky alebo v potrebe podviesť partnera skôr k blbej myšlienke, pripadne dotknuť sa obtrieť inej, bývalej a tak...? neje to už priliš chore?

tpch

na tuto poruchu ti volnopredajne lieky nepomozu. Mozes to skusit riesit cisto s psychoterapiou. Okrem toho k psychiatrovi mozes chodit bez toho, aby o tom vedel tvoj prakticky lekar, vymenne listky boli zrusene...

anonym 1

pekny den, podobne ako nižšie uvedení mam príznaky tejto choroby, dokonca mi bola diag. u psychologa, odporučala ma ku psychiatrovi aby mi nasadil lieky na tuto chorobu, len sa bojím, kvôli budúcnosti či nebudem maž problém zamestnať sa ak to bude napr. uvedene v mojej karte, že som navštivil psychiatra a ... asi rozumiete, sú to vtieravé myšlienky typu aby som podviedol moju priateľku a myšlienky sex. charakteru, niči ma to hlavne preto že mam pcoit že stale som sa niekoho dotkol obtrel a tym podviedol priateľku, ktorá je úžasná a aj napriekm tomu že jej to pomaly vždy poviem je stále somnou, niči ma to lebo podľa mna jej stále ubližujem, aj ked sa nechcem obtrieť vyspať sa s inou a tak... strašne ma to ničí parkrat ma napadlo aj to najhoršie aj ked by som toho schopny nebol prosím proadte mi čo a ako nejake lieky ktoré niesu na predpis veľmi vas prosím

????????????

Ahoj Lenka, ak si prečítaš predošlé príspevky uvidíš, že je tu viacero ľudí, ktorí trpia viacerými psychickými poruchami. Pri úzkostných poruchách chýba v mozgu seratonín, čiže v tvojom prípade (soc.fob. a OKP)by mohol zaberať predpísaný liek na obe diagnózy. Ibaže je to individuálne, koľko druhov liekov budeš potrebovať a treba počítať aj s tým, že ich budeš musieť možno vysadiť a zameniť za iné, ktoré ti sadnú lepšie. Môj osobný názor je, že lieky iba prekryjú príznaky, ale nevyriešia úplne príčinu tvojich problémov. Preto je dobré ich kombinovať so psychoterapiou.

lenka223

Ahojte. Myslim si ze mam socialnu fobiu aj OKP. je tu niekto taky kto trpi viacerymi psychickymi problemami? Ak uzivate lieky tak su na kazdu chorobu zvlast alebo su nejake antidepresiva ktoru zaberu na vsetko? na vsetky psychicke choroby len 1 liek?