Problem s dychanim

Príspevok v téme: Problem s dychanim
prirzak

Dobrý den,
volam sa David a mam 15 rokov.
K problemu. Mam problemy z dychanim, nie vsak take, ktore by mi branili v cinnosti nepocitujem ani dychavicu a ani nekaslem. Mam vsak sucho v nose (niekedy upchaty, nie vsak soplom) a pri dychani z hlboka aj sucho dolu v krku. Niekedy mam tiez pocit ze mam male hrdlo, akoby mi v nom nieco prekazalo. Parkrat som mal pocit ze sa nemozem nadychnut do celych pluc. Ale ako pisem neprekaza mi to v ziadnej cinnosti.
Mam len strach ci sa nejdena o zaciatok astmy,rakoviny ci nejakeho ineho ochorenia. Mojmu otcovi pred rokmi zistili chronicku latku. Mozem to mat v genoch? Problem mam zhruba od zimi.

mjanik

-astma je liečiteľná akupunktúrou-treba liečiť pľúca a obličky,
-suchý nos znamená choré pľúca,preliečiť ich akupunktúrou a nos sa stane funkčný

prirzak

no otec nieje astmatik...nepridusa ho...len ma cely zivot sucho a plno v nose:))

Zda sa mi ze pomaha salvijovy caj..ovela lepsie sa mi dycha...dokonca mi odpchulo hrdlo..necitm ho uz take zvacsene

jajkafr

Ahoj karioll s astmou žijem už 7 rokov. Viem čo je astma a na akom rôznom podklade môže vzniknúť. Študujem v oblasti zdravotníctva a téma astma a alergia ma dosť zaujíma, naštudovala som si mnoho odborných článkov a diskutovala som na túto tému s niekoľkými odborníkmi naposledy som robila na túto tému aj prezentáciu na konferencii a plánujem ju aj na svoju bakalársku prácu. Navyše som pracovala určitý čas aj s deťmi astmatikmi v liečebnou ústave.
Máš pravdu astma sa vyliečiť nedá a dá sa potlačať jedine kortikosteroidmi (látka, ktorá tlmí zápal, nelieči však príčinu jeho vzniku), ktoré sú vo väčšine prípadoch inhalačné, čiže vo forme sprejov v ťažkých prípadoch sa podávajú aj tabletky a pri záchvatoch injekcie. Tiež sa podávajú bronchodilatanty (látky, ktoré rozširujú zúžené priedušky a uľahčujú astmatikovi dýchanie), antileukotriény (zabraňujú vzniku leukotriénu, ktorý sa tvorí pri astme a tým zlepšuje ochorenie)napr. Singulair, Accolate. Keďže je astma väčšinou na alergickom podklade často sa podávajú aj antihistaminiká (lieky proti alergii).
Sťažené dýchanie sa nie vždy musí rovnať astme. Navyše keď David píše, že to má väčšinou vtedy keď má strach, môže to byť prejavom jeho strachu, ale samozrejme nič nevylučuje astmu. Navyše písal, že jeho otec je astmatik je tam pravdepodobnosť že má toto ochorenie aj on nejakých 25-50%. Myslím si, že je vhodné, aby šiel k lekárovi a dal sa vyšetriť ja som toho názoru, že radšej 10-krát zbytočne ako raz a neskoro.

Pýtal si sa čo znamená chronický - je to dlhotrvajúci, nevyliečiteľný. Za chronické ochorenie sa považuje ochorenie, ktoré trvá dlhšie ako pol roka. Čiže nejaká chrípka, ktorú vyliečiš za týždeň je akútne ochorenie lebo sa ho rýchlo zbavíš. Ale taká alergia, astma a mnoho iných, ktoré sa liečia dlho a v niektorých prípadoch celý život je chronické ochorenie.

karioll

co je to chronicka latka?
spirometria je uplne standardne vysetrenie kde sa zisti ci mas problem alebo nie ,trva asi minutu,nechapem,preco si tam este nebol
jajkafr
astma moze byt na zaklade hocicoho,ale vzdy je to zapal,ktory sa neda nikdy vyliecit,iba potlacit kortikoidmi alebo singulairom a lieky treba brat ci ma problem alebo nie

priznacka

no vidis zu sa ti trosku ulavuje:) fajn pocit, nie? skoda ze taky nepoznam:( ale ked prides od lekara mi napis co ti je dobre?