zdrave stravovanie- intrak, vs...

Príspevok v téme: zdrave stravovanie- intrak, vs...
lyzicka

Ahojte. Cez prazdniny sa mi dari naozaj velmi dobre a zdravo stravovat. Lenze skola sa blizi - onedlho budem na intraku a tam to s tou stravou nejako upada, nehovoriac o prednaskach, ktore sa mi dost casto kryju s obedom, a preto na tie obedy chodit nemozem. Poradte mi, prosim: co si mam varit, resp. co mam jest, ak chodim na vs, mam nabity program, byvam na intraku, casto cestujem vlakom... pretoze zo skusenosti viem, ze ak chyba stereotyp, chyba aj pravidelna a vyzivna strava. Dakujem za rady, tipy, atd. :-)

lizanka

BANANOVA KASA
50g vlociek+2dcl jogurtu+1banan+nejake posekane orechy alebo pomlety mak, pomiesat, toto je fakt fantasticke.

TUNIAKOVE CESTOVINY
1/2 az 1 konzervy tuniaka vo vlastnej stave trochu povarit v 2 PL kecupu s troskou vody, pridat 50-100g kukurice(najlepsie mrazenej), preliat tymto 80g uvarenych cestovin(celozrnych pokial mozno).

ZEMIAKY S KYSLYM MLIEKOM
3 velke zemiaky osupat, nakrajat, uvarit, preliat olivovym olejom s cervenou paprikou a zapijat kefirom.

TVAROHOVE GNOCCHI
500g jemneho tvarohu
50g medu
1-2vajcia
160g celozrnej muky
stipka soli

toto vymiesit dokopy, vyformovat male ovalne sulky a pritlacit mierne vidlickou, zaliat napr. jogurtom a posypat cim len chces, mozes pridat pokrajane ovocie. pozor aby cesto bolo tuhsie, inac sa rozvaria.

SOSOVICOVA POLIEVKA
namoc 50g sosovice, nechaj stat par hodin, vodu zlej a zalej novou(cca 1,5-2l), pridaj 3 bobkove listy, 1 CL morskej soli, 1CL susenej zeleniny, trochu cierneho korenia, 1CL horcice, trochu kurkumy, trochu suseneho cesnaku a 2-3 stredne velke zemiaky pokrajane na mensie kusky, ked sa to uvari domakka pridaj postruhany zemiak na zahustenie, 1 CL cervenej papriky a par frkov octu podla chuti.

velmi dobre chuti aj cicer, staci ho namocit na aspon 7 hodin, zliat preplachnut a uvarit, posolit, ja k tomu lubim horcicu, je to jedle a chutne aj studene :) a so zeleninkou

SOSOVICOVY SALAT
doredu namocenu sosovicu (50g) uvarime, zlejeme, pridame 2 CL horcice, trochu cierneho korenia, trochu octu, pokrajanu zeleninu(paprika, uhorka, paradajka) a kukuricu.

atd., fantazii sa medze nekladu, a mnoho krat netreba nic vymyslat, len zobrat a uvari ryzu ci zemiaky a/alebo upiect nasucho v rure kuracie masko a pridat zeleninu.

jajkafr

ahojte aj ja študujem na VŠ som na intráku a najhoršie na tom je, že ráno musím skoro vstávať a zo školy sa vraciam dosť neskoro. Zo začiatku som mala pokusy sme-tam si čosi uvariť. Na obedy nestíham jednak je to ďaleko od fakulty a na druhej strane v čase obedu máme väčšinou prednášky takže smola. V zime to je lepšie dá sa doniesť jedlo aj z domu a 1-2 dni vydrží na balkóne, pretože tie intráky sú také biedne, že nemajú ani 0chladničky :( Stačila by jedna chladnička v spoločnej kuchynke na chodbe.
Keď som sa konečne dotrepala k vareniu uvarila som si cestovinu. Na intráku som ju jedla už asi na každý spôsob.
Rýchlovka je keď si do cestoviny nakrájaš zeleninu, akúkoľvek akú máš (paradajka, paprika, reďkovka, môžeš pridať aj jablko...) fantázii sa medze nekladú a zalej to bielym jogurtom alebo kyslou smotanou je to chutné rýchle a zdravé :)
Tiež som skúšala cestovinu s tvarohom. Posypeš buď cukor, alebo soľ podľa toho na čo máš práve chuť.
Dobrá je aj s kakaom :)
A napríklad taká zeleninová polievka z mrazenej zeleniny je hotová za chvíľu. Mrazenú zeleninu dáš do hrnca trošku povaríš ona sa začne topiť, zaleješ vodou, môžeš pridať halušky, alebo sójovú drť nechaš zovrieť a keď je zelenina uvarená odstavíš :)
Nie vždy je čas variť, ale raz za čas sa nájde :)

lyzicka

Zuzkka, studujem v trnave na ucm.
lizanka, sem s tymi receptami... urcite sa mnohi potesia :-) a dakujem za radu... aj ostatnym velka vdaka ;-)

Zuzkka

Presne toho isteho sa obavam aj ja. Teraz v lete sa stravujem prirodzene velmi zdravo, ale pocas roku, ked neviem, kde mi hlava stoji si casto uvedomim, ze je 10 hodin vecer a ja som este nic nejedla, tak do seba napcham vsetko, co je poruke . Teraz sa mi cez leto podarilo zhodit tych 8kil, co som za svoj prvy rok na intraku nabrala a teraz sa budem snazit vyvarovat rovnakych chyb ako v minulom roku :) Hlavne dufam, ze budem mat na intraku chladnicku, lebo minuly rok som nemala, tak bolo aj moje stravovanie znacne obmedzene :) Ja sa budem snazit kazde rano ranajkovat, aj ked budem musiet vstavat o pol siestej, lebo toto bol teraz moj najvacsi problem. Drzim nam teda palce. Kde studujes ak mozem vediet ? :)

babenka1

ten cestovinový šalát si môžeš urobiť aj večer, keď trochu postojí, bude ešte chutnejší

a takisto môžeš vymýšľať aj sama kadejaké chutné veci, neboj sa, intrák ťa naučí :)

lizanka

lyzicka: uvar si 50g celozrnej ryze(najlepsie gulatozrnej), zalej medom rozrobenym v troche vody, nakrajaj 1 banan, pridaj posekane mandle a posyp skoricou, je to fantasticke, kludne to mozes zobrat aj do plastovej misticky, ked banan trosku zhnedne je to este chutnejsie :) a mam furu dalsich zdravych receptov, vsetko vlastna vyroba alebo inspirovane :)

lyzicka

dakujem vam vsetkym velmi pekne za rady... ten salat urcite skusim, moze to byt fajne... a aj ta kasa... len to si asi budem musiet privstat, aby som ho urobila, napriklad, ak zacinam skolu o 7:30... no ale snad to zvladnem, pojdem skor spat... :-)

vlockaa

rano si urob do plastovej nadobky ovsenu kasu a to si cez prestavku (alebo aj cez prednasku:P) mozes kludne dat. Je to zdrave, zasyti a aj dobre chuti..

babenka1

aj na internate sa da stavovať zdravo...napríklad si môžeš urobiť cestovinový šalát - vychladnuté celozrnné cestoviny, do toho pokrájaná paradajka, paprika, trochu syra, biely jogurt a kari korenie, dáš si to do nejakej nádobky a vezmeš do školy a chutí to super
vifonky sú nezdrave, presolené, obsahuju glutamat sodný...na intráku si vieš urobiť aj chutnú domácu polievku za 15 minút, napríklad pórovú zahustenú vajíčkom

alebo my napríklad máme strašne radi ryžu s opečeným tofu a hráškom, tiež rýchlovka a chutí to super

zuzana175

ja poznam kopu bab, co sa dali na intraku dokopy a spolu chudli. ked mi kamoska hovorila zazitky, bolo to vtipne. ze tam boli styri baby na izbe a ta piata furt vyzierala:D aj ja idem na intrak. uvidim, ako to pojde