VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

karioll2

neprajem tebe ani nikomu nic zle,ale ked niekedy v zivote budes naozaj vazne chory,co pri tvojom prijime c vitaminu je iba otazka casu a lekari v nemocnici na ktorych tak stale nadavas ti zachrania zdravie alebo zivot,dufam,ze sa potom konecne spamatas.
teda nedufam,je mi jedno,vies ako sa hovori,kto chce kam,pomozme mu tam

Peto T

bingham: Aké dôkazy by som chcel? Napríklad dobre podložený odkaz v odbornej literatúre. Prosím o povšimnutie podmienky "dobre podložený". Pokusy Radcu oceňujem, ale napríklad uvádzať riziko kameňov na základe ťažkých obličkových pacientov a nameraného zvýšenia oxalátov na úrovni šálky čaju, to naozaj nie je dobre podložený dôkaz.

Očakával by som napríklad dvojitú zaslepenú kontrolovanú štúdiu na tému, na ktorú stále píšeš - vplyv vitamínu C na zdravotný stav. Máš takú štúdiu? Kde by pár tisíc ľuďom podávali vitamín C v rôznych dávkach a po rokoch vyhodnotili výsledky? Toto by bolo SKUTOČNE zaujímavé.

Ja som už som odkaz na asi najväčšie štúdie tohto druhu uviedol, ale napodiv žiadny masový záujem som nezaznamenal. Pritom títo páni dokázali, že u bežnej populácie, dlhodobé UŽÍVANIE VITAMÍNU C NESPÔSOBUJE OBLIČKOVÉ KAMENE.

Curhan GC, Willett WC, Speizer FE, Stampfer MJ. Intake of Vitamins B6 and C and the Risk of Kidney Stones in Women. J Am Soc Nephrol 10:840-845, 1999.

Taylor EN, Stampfer MJ, Curhan GC. Dietary factors and the risk of incident kidney stones in men: new insights after 14 years of follow-up. J Am Soc Nephrol 2004;15:3225–32.

Curhan GC, Willett WC, Rimm EB, Stampfer MJ. A prospective study of the intake of vitamins C and B6, and the risk of kidney stones in men. J Urol, 155(6), 1847-1851.

Peto T

bingham: Tvoje odporúčanie na obvodného lekára alebo MZSR beriem ako vydarený pokus o humor v tejto pokročilej dennej dobe.

Odbornú literatúru som už otvoril, bol by si prekvapený, viac k tomu nepoviem. Odbornou literatúrou nemyslím knižku štandardných liečebných postupov (hoci aj tú som si s tragickými pocitmi prelistoval). Žiaľ, práve "všeobjímajúce" hrubé knihy majú tendenciu opakovať zažité mýty bez relevantných referencií. Napokon, jednotlivé témy spracúvajú úžšie autorské tímy a pri objeme bežiaceho výskumu nemôžeme čakať, že budú vo všetkom na špici.

Pozri si napríklad štúdiu Goodwin J, Tangum M. Battling quackery: attitudes about micronutrient supplements in American academic medicine. Archives of Internal Medicine, 1998 Nov 9;158:2187-2191. PMID: 9818798.

bingham

Peto T:

Dufam ze si robis srandu ? chces to odborne tak chod za svojim obvodnym lekarom, alebo si otvor odbornu literaturu, alebo sa skus informovat na ministerstve zdravotnictva

A velmi rychlo pochopis co ti povedia na tvoje megadavky vitaminu C

Inak nechapem aky chces iny dokaz - mozno ho budes mat ked budes starsi a budes pocitovat nasledky dlhodobeho uzivania vysokych davok C, alebo inych doplnkov ak uzivas ( C je vo svojej podstate ovela menej skodlivy - co sa tyka predavkovania na rozdiel od ostanych)

ale inak som rad ze sa radca snazil - aj ked ludom ako ste vy to nic nehovori a pritom vam dal dost relevantne dokazy

Kaciatko:

vies co je to biznis?
Damian ponuka liecbu a doslovne tvrdil ze je financne narocna - to som si precital v inej teme

PS: mna si nikde nevidela ponukat liecbu, alebo ano ?

K

Peto T

Treba si však uvedomiť, že vysoký (alebo nízky) tlak je zvyčajne LEN PRÍZNAK problému. Tlak samotný nie je príčinou problémov, aj keď sa ňou môže neskôr stať. Zvyčajne je len dôsledkom väčších problémov.

Príčin je viacero, hormonálna dysregulácia (napr. poruchou činnosti štítnej žľazy), psychické príčiny, stres, atď atď. Niektoré z týchto príčin môžu ustúpiť pri vyšších dávkach vitamínu C, niektoré nemusia.

Ak je vysoký tlak dôsledkom patologických zmien v srdcovocievnom systéme, tak ak má pravdu Pauling (a som náchylný mu veriť), treba vyriešiť najprv príčinu - nedostatok vitamínu C, a možno ďalších látok (nenasýtených mastných kyselín, neviem čoho, RNG by vedel povedať).

Pauling hovorí, že rôzne patomechanizmy vzniku SCO majú rôznu rýchlosť a rôzny stupeň ohrozenia zdravia, a tak potrebujú aj rôzne dávky na svoje zvrátenie a nápravu. Niektoré cievne problémy môžu ustúpiť po niekoľkých mesiacoch užívania slabých 500mg vitamínu C denne. Niektoré potrebujú až do 20000mg denne. Rôzny je aj čas hojenia. Všeobecne, ľudia s vysokorizikovými stavmi by mali prikročiť k ráznejším dávkam vitamínu C.

Podľa môjho názoru, ak človek s problematickým tlakom začne dvíhať postupne svoje denné dávky vitamínu C, mal by si dôsledne každodenne merať tlak. Možno sa postupne dávky liekov začnú javiť ako nadbytočné a budú sa môcť pomaly postupne znižovať.

Treba si uvedomiť, že oprava srdcovocievneho systému trvá (v závislosti od dávok vitamínu C a množstva faktorov) týždne, mesiace, a tak sa nedá čakať zázrak na druhý deň ;-)

Dá sa predpokladať, že ako sa bude postupne zlepšovať kondícia srdcovocievneho systému, bude sa znižovať aj nábeh na vysoký tlak.

Častejšie vyšetrenia u svojho kardiológa sú v každom prípade vhod.

Toľko môj názor.

Peto T

kaciatko7: Toto nie je jednoduchá otázka.

V prvom rade, vysoký tlak je relatívny pojem. Lekári majú snahu ľudí škatuľkovať podľa tabuliek, štatisticky im to u niektorých vyjde, ale sú ľudia, ktorí majú jednoducho organizmus nastavený odlišne.

Napríklad, človek mal (podľa tabuliek) vysoký tlak, ale nič ho nebolelo a cítil sa dobre. Lekár mu nasadil lieky na zníženie tlaku, a chlapík sa po nich začal cítiť veľmi zle, "na umretie". Lieky vysadil a opäť sa cítil dobre.

Toto sa samozrejme nedá zovšeobecniť. Sú ľudia, ktorí majú skutočne nezdravo vysoký tlak a ak to neriešia, dopadnú zle.

Peto T

karioll2: Relevantný prispievateľ sa rozpoznáva podľa toho, či má k téme čo povedať, a či je schopný podložiť svoje názory.

Ty a bingham ste svoje názory zatiaľ odborne nepodložili, zato ste čoraz agresívnejší a vulgárnejší. Nedivímsa, že si bol vykopnutý.

Možno práve nedostatok odborných argumentov spôsobuje vašu napospol rastúcu nervozitu?

Radca asi ako jediný z oponentov dokázal odborne argumentovať, hoci citované materiály boli známe a spochybnené, ale aspoň sa snaží, hoci v kultivovanosti diskusie sa aj on ešte má čo učiť.

------

Kaciatko ma povysenecke spravanie a este sa chodi stazovat.

Bingham je nevinny je to velmi dobry odbornik a vazim si jeho prispevky.

kaciatko7

Peto T., myslela som mega davky, napr. 50-70g vnutroziloveho vit C. sorry, zle som sa vyjadrila. urcite je vit C prospesny na rakovinu aj v mensich davkach oralne, sami ho uzivame. sestra priblizne 5 mesiacov uzivala cca 20-25g, teraz uz znizila, uziva cca 10-15g.
Peto, jedna vec by ma zaujimala. ako je to s uzivanim vit C pri vysokom tlaku a ked clovek chce prestat uzivat antihypertenziva. chapem, ze vit C nie je vseliek, ale urcite aj pri takychto stavoch pomoze, kedze chrani cievy srdca.
inac, velmi dobra knizka, citame vsetci, musime pochvalit :)