Prečo ešte nespíte?

Deria

musim poznurat v nete, na ebay a forach, myslim, ze to by bolo aj pre mna. a vies, ze mozes par tych rastliniek dat aj bastianovi do zradla? lebo nakolko je to vyzivne, mal by zdroj vitaminov. inac, psom sa tiez pridavaju rozne bylinky. posekas nadrobno a vzdy len trosku do krmiva. keby si dal moc, mozno by nejedol. aspon pre zaciatok by som dala len par klickov.

lost

vies co sa mi na tom pacilo najviac zo zaciatku? :D
ze rano boli tie bylinky rovne ako pravitko smerom hore, kolmo na zeminu a vecer isli uz za slnkom :D
pred necelymi 3 hodinami som ich dal pod lampu, ze skusim co to spravi, a oni sa otocili za svetlom :) normalne boli na pravej strane takto //// a za 2-3hod su uplne naopak, cize takto \\ :D otazne je ci mi to prenesie do prispevku tieto znaky :)
ale v realite vyzeraju krajsie ako na fotke, take krpateeeeeeeeee zlateee zelene , proste pecka :D vrelo odporucam :)

lost

takuto zeminu na to pouzivam

img.kasa.cz

ale isto sa daju zohnat aj ine varianty, bez chemie hlavne (tie by asi zabili klicivost a mozno aj pointu zdraveho :D )

lost

isto aj v nemecku su, myslim ze mate sirsi vyber :D
no ja kupujem zatial z takeho eshopu z dunaskej stredy, ale bol som pre to osobne (tak 2-3kg dokopy som zobral :D ) aby som videl v akom priestore to skladuju atd.. nie je dobre pre skladovanie prilis teplo a podobne, inak semienka samotne vydrzia tak 3-5 rokov, mozno klesa klicivost ale nic ine by klesat nemalo..
myslim ze aj na ebay.de som videl, len neviem dobre vyhaldavat v nemcine :D
aspon osobne som to robil tak, ze najdem eshop kde maju vsetky mozne ktore chcem, na skusku objednam 1 balik a ak sa osvedci, tak nakupim kolko maju :D hlavne brokolicu tazko dostat, peto mam doma 2kg, to mi staci fakt na viac ako 1 rok :) a mozem ju aj rozdavat, nechcem byt na suchu ked padne trh, alebo jej bude nedostatok v obchodoch :)
to sa mi na tom nepaci, ze su rozne semienka nedostupne.. a niektore su EXTREMNE drahe, tusim som pozeral KARFIOl - neviem ci sa da klicit :) ale 0,5gramov stoji ze 1eur, pozeram ze ved to je ako kokain pomaly :D nechapem preco je to take extremne drahe, ale to je asi nie na klicenie, neviem este :) musim pozistovat detaily, u nas na slovensku je to mizeria, tu to robi asi 12 ludi z celej krajiny :D ved samotny eshop musel objednat od dodavatela, lebo mal len 2-3 balky na obchode :D (co je vlastne dobre, lebo sa mu to tam nesusilo zbytocne)..
sproutpeople.org
toto je stranka kde je asi najviac info, maju tam aj "sprouters"
s4.hubimg.com
naklicovadla, podla mna toto je idealne.. da sa samozrjeme aj v inom, lenze toto je prakticke, rychle a multifunkcne :)
sice drahe, tusim 10 kusov co som bral ma vyslo na nejakych 150-170dolarov, ale tak aspon mozem dat ludom ked ma to unudilo :D som ponukol aj mame toto, este neviem ci sa na to chytila alebo nie :)
clovek si moze vyrobit aj vlastne, TEORETICKY sa microgreens da praktizovat aj na obycajnom A4 papieri, hlavne nech udrzi vlhkost.. (aj vata a podobne), ale neviem - tou cestou som nesiel :) jediny problem s podou je, ze sa tazko zasobuje s tym, neviem ale ci by mali ziviny tie semienka (teoreticky, ak je to cisto klicenie, tj. namocim, a potom kazdy polden oplachujem, tam je to cisto len voda, niv viac a brutalne chlorovana a tvrda a islo to :D )
len ak to budes robit v zemine, tak nejest korienky :)
klicene "na vzduchu" alebo v tych sprouteroch, tam sa da jest cele, tak ako je, a potom po istom case (den 3 vacsinou), na korienkoch vzniknut take "chlpy" vyzera to ako plesen, ale nie je to plesen, su to len mikrokorienky ci co :) da sa ich zmyt silnym prudom vody, ale nemu si sa,.. dokonca aj tie "supiny" semienok sa netreba zbavit, je to len pre komfort.. vsetky tieto vedomosti mam z toho linku hore :) sproutpeople.. (ale niekedy treba aj ine pozerat, lebo cim viac zdrojov tym lepsie) :D
avsak, najlepsie je fakt ked si to clovek vyskusa na vlasntej kozi :)
napr ja mam dilemu, ci mam zakryt cerstvo posadene semienka alebo nie, jedna diskuterka na RNG fore mi povedala, ze ona to nerobi, ze je to zbytocne, no mal som problem s nelicivostou, teraz som to zakryl a klicivost stupla z 40% na 90% asi :D :/ tak neviem, rozne zdroje, rozne udaje :) cize to chce len prax :)
prave pozeram ze moj kvetinac, vola sa FRAJMAN 60 sa v cesku predava o par korun lacnejsie :D tak tam mozno skocim, nechcem krmit nenazrany baumax tu v trnave :D

Deria

apropo, pytal si sa, co pouzivam ja, ked kupem psov. zatial iba klasicke velke osusky. moji psi behaju po byte ako blazni a potom ich zahrabem do deky. ale vraj su dobre tie...ako to nazvat zupan pre psa? je z microfasy, pod krkom sa to nejako upne a vraj to je tiez dobra vec na vysusenie. tak urcite lepsie, nez deka, pretoze ta mikrofasa rychlo schne. uvidim, aka "odusevnena" budem z toho uteraka. ak to bude take dobre, kupim aj zupan.

Deria

ejha, to vyzera sakramentsky chutne! urcite aj je, verim. a to kde kupujes tie semienka? to by bolo aj pre mojich vtacikov, nielen pre mna, lebo v zime je pre nich napr. naklicene zrno uzasne vyzivne a prave kvoli plesni to nechcem robit.

lost

vzdy si potom robim srandu z ludi, napr ked s nimi pisem na icq/gmail ze 'idem si natrhat brokolicu na veceru' a oni ze WTF??? :D
jedina nevyhoda je, TO CAKANIE zasadim-cakam kedy je to dostatocne velke :)
preto musim vymysliet system, ked budem mat vzdy cerstve, idealne asi odhadom kazdy vikend zasadit a mam to :)
len neviem kam dam tolko crepnikov :D
ale co je super je to, ze napr aj napriek brutalnej cene brokolice (7-8eur/200gramov) staci naozaj par semienok (odhadom 10gramov, mozem nabuduce odvazit presne, vzdy zabudnem :D) a ono to narastie do takych rozmerov, ze mas z toho 5-10 nasobok vahy semienka :) (realne neviem, to som cital len)..

potom skusim aj ine, cervenu kapustu, chia, a rozne ine :) len nechcem skusat prilis vela naraz, lebo na to nemam priestor :D

a z toho moze byt perfektny salat studeny napriklad :)

lost

je to nieco ako klicenie, ale daleko lepsie.. lebo nemam s tym starosti, klicenie musim kazdych 8-12 hodin preplachovat brutalne, pretoze to napadne plesen, vysusi sa, nedoklici atd..
a teraz mam nejake stastie, lebo mi redkovka vyklicila brutalne krasne, za 6 dni a uz je to "edible" :) teda jedle :D a kludne to tam mozem nechat este 2 tyzdne a bude to stale super.. len teraz je velky problem to ze nie je vela slnka :) teoreticky sa to da nahradit umelym svetom, len musim zistit ktora dlzka svetla / farba je idealna, na tom sa rozchadzaju nazory od ludi/expertov a wikipedie/youtube atd :) ale nechem to kupit v speci obchodov hoci z usa, lebo to stoji zbytocne vela... idealne poskladat nieco vlastne, lenze nie som elektrikar :D
ale uz si bez tohto ani neviem predstavit ranajky/veceru/cokolvek ako priloha do bagety atd..

dalsi krok bude, by som chcel aspon skusit, "zivy chlieb" tj.. ani neviem co to je :D ale tiez napr ze si slnecnicu/spenicu nieco naklicim na 2-3 dni a potom vlastne vysusim a pospajam do 1 platku = live bread tusim, musim zistit, v kombinacii s tymto, minus sunka musi byt snad to najzdravsie nieco co sa na tanier zmesti :D

lost

praveze plesen nestihne napadnut tieto lebo nema na to cas :)
je to mega hyper jednoducha vec.
mam samozavlazovacie kochliky ci crepnik ci ako sa to vola :)
dam tam 3-5cm (podla toho co pestujem) pody (bez chemie, nejaka bio organicka) pre bilinky, rovnomerne nasypem semienka, rozprasovacom polejem, neskor nalejem vodu pod zeminu (tam je knot a taha vodu), casom len lejem, dam na slnko (teraz je problem, uvazujem o umelom svetle :) ) a potom len kosim a jem :D

je to, wait for it, MEGAAAAAAAAAAA :D genialna vec..

vtipne je, ze toto predavaju v rakusku za , co ja viem pol az dve eura za 10x10cm (a to maju hydrophonic ci na nejakej vate len), ale realne naklady su maximalne 5-10centov :D proste super lacne, super cerstve, super vyzivne, dokonale :)

a co je najlepsie je, ta nenormalne intenzivna chut, napr teraz som si natrhal redkovky, autentickejsia chut nemoze byt :) ba mam pochybnosti, ci su tie redkovky od babky chutnejsie :L) saomzrejme neda sa z toho tak lahko najest, lebo redkovka realna ma vyssiu hmotnost, ale ta chut je proste bombasticka :)

starsie foto:

www.lostlost.eu
www.lostlost.eu
www.lostlost.eu
dokonca aj ten hrasok sa da :D
lostlost.eu
este kukuricu niekde zohnat a skusim :)

inac mi od McDonaldu dosiel letak do schranky, ze usetrim 47eur :D hen ake krasne vyuzitie to ma :P :)

lostlost.eu
lostlost.eu