cukrovka a slovensko-prispevky

Príspevok v téme: cukrovka a slovensko-prispevky
pupi

Hallo cukrovkari,
ale aj zdravi!

Mna by zaujimalo, ak to niekto ovlada,
ma CUKROVKAR na Slovensku pravo na nejake prispevky od Slovenskej republiky?

Ako treba postupovat, ako sa k nim dostat?

- 1. Diabetici maju predpisanu diabteicku stravu = zvlast vyber potravin, ktore obycajne prekracuju normalny limit.

- 2. Diabetici byvaju odkazani na pomoc, ci uz ako doprovod, alebo osetrovani ran, alebo v domacnosti, lekaren,

- 3. Diabetici su odkazani casto na zdravotnicke pomocky; barle, palice, ortopedicke topanky,...

a adriana

Makrobiotika, surová strava, všetko to môže byť dobré, ale nie pre deti a ľudí , ktorí sú na inzulíne.

- mira

Mýliš sa, chlieb a pečivo celozrnné nie je vhodné pre diabetikov, vhodné sú kaše varené z celých zrn, placky, knedlíky cestoviny a pod. Tie nie sú drahšie. Umelé sladidlá nie sú vhodné .
Sú to chemikálie, okrem toho dilatujú pankreas, takže chorobu rapídne zhoršujú, aj keď nemajú SJ.

a adriana

Mira, mýliš sa. Teraz dávam veľmi pozor na stravu, a môžem ti povedať, že už len ,, chlieb náš každodenný ,, je oveľa drahší tvoj obľúbený celozrnný a tiež pečivo celozrnné, ako obyčajné biele rožky a biely chlieb. Nie je šunka ako šunka. A zelenina a ovocie, ktoré máme mať ? A potrviny s náhradnými sladidlami ? Myslím, že si sa nikdy neriadila diabetickým jedálničkom,alebo nechodíš nakupovať.

- mira

Riešia sa to o.i. príplatky na stravu . Podľa mňa nie sú potrebné, pretože prírodná nerafinovaná strava nie je drahá.

eng

Mira,

súhlasím s Tebou ohľadom ceny potravín pre diabetikov, ale v jej zložení nie bavili sme sa o tom už na iných fórach...

Ale asi si si nevšimla teraz v posledných príspevkoch je tu riešené niečo úplne iné ako strava.

K hrpomadným pripomienkam sa môžeš však pripojiť aj Ty aj keď si ako o sebe tvrdíš vyliečená diabetička...

- mira

Diabetická vyvážená strava nie je drahšia ako bežná zdravá strava. Celozrnné obilniny, strukoviny a domáce druhy zeleniny nie sú drahšie. Diabetici by nemali jedávať živočíšne potraviny okrem malého množstva rybacieho mäsa občas.
Predpokladám, že diabetici nepijú alkohol a nefajčia. A nejedia chemicky upravené potraviny, polotovary a fast-foody, tropické plody.

DiabetikIvo

a adriana,

podla nasich zakonov moze hromadnu pripomienku podporit kazdy obcan, ktory je starsi ako 18 rokov a je sposobily pravnych ukonov, ktory suhlasi s obsahom hromadnej pripomienky...

Takze to mozu byt rodicia deti zo skolky, kde chodi Tvoj syn, susedia, domovnik, predavacka v stanku kde chodievas kupovat dennu tlac,... a dalsi, ktorych dokazes motivovat k tomu abz poslali hlas nasim pripomienkam...

a adriana

Ivo, keby sme sa zmobilizovali, diabetici, rodičia detí s diabetom, nemohli by byť aspoň prizvaný naši zástupcovia ? Práve preto, že nepoznajú život s diabetom, nevedia, že tí, ktorí chcú žiť, a robia všetko preto, aby ich choroba ich čo najmenej postihovala do budúcnosti, koľko ich to stojí okrem úsilia, financií. Že im vlastne šetria financie, ktoré by vynaložili na ďalšie choroby. Ja viem, že by to chceli aj ostatný, ale možno netreba byť ticho. Neviem či chápete všetci ako to myslím. Ale aj mňa štvalo, keď sme mali iba 100 ks. papierikov na mesiac, a práve vďaka aj tvojmu úsilie bolo schválené, to navýšenie, Štve ma, že nám znížili príspevok na diétne stravovanie z 983 Sk na 500 Sk, všetci sme ticho. Mali nám to zvýšiť nie znížiť. Pridávam sa k tebe, ak bude treba môj hlas, vždy s ním môžeš rátať, a skúsim ešte do 5.5. zmobilizovať ďalších. Pripomienku môžu podporiť aj nediabetici, moje kamarátky, kolegyne, rodičia zdravých detí, s ktorými chodí do škôlky môj syn ?

DiabetikIvo

a adriana,

zoznam členov Kategorizačnej komisie pre zdravotnícke pomôcky nájdeš na adrese: www.health.gov.sk

A k tvojej otázke: "A ozaj, prečo v tej kategorizačnej komisii nesedí náš zástupca, teda diabetikov...?" , poviem len toľko, že na jednom rozporovom konaní mi MUDr. Hlôška, ktorý je riaditeľom "Odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky MZ SR" a je na rozporovom konaní vedúci rokovania, mi na podobnú otázku povedal, že to by potom chceli mať v kategorizačnej komisii zastúpenie aj paraplegici (vozíčkári), srdciari, duševne chorí a ďalšie skupiny pacientov a že to sa nedá. Že ministerstvo má na to vytvorené odborné pracovné skupiny kde sú odborníci pre príslušnú skupinu pacientov...

Taký je teda oficiálny postoj nášho ministerstva zdravotníctva, resp. postoj jedného zamestnanca ministerstva, ktorý má vedúcu pozíciu...

V pracovnej skupine pre pomôcky skupiny D je 5 lekárov - diabetológov ( www.health.gov.sk ). Dokonca je tam aj podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Uličiansky.
(A hoci aj v pracvnej skupine sú odborníci diabetológovia, tak neviem či niektorý z nich žije s diabetom 24 hodín denne 365 dní v roku, ako musia žiť samotní pacienti...)

To je síce pekné, lenže pracovná skupina nemá rozhodovaciu právomoc, tú má len Kategorizačná komisia !

V nej sú iba 5-ti lekári a z toho traja sú za VšZP (takže sa budú pri rozhodovaní riadiť tlakom zamestnávateľa na maximálne a okamžité znižovanie výdavkov a nebudú pozerať do budúcnosti, že mierne zvýšenie v tomto čase prinesie úsporu v budúcnosti keď nebude treba vynakladať také veľké prostriedky na liečbuu vážnych komplikácií diabetu...) a dvaja "odborná spoločnosť"...
Z tých čo zastupujú odbornú spoločnosť je jedna doktorka deramatologička a druhá doktorka za odbornú spoločnosť je síce diabetologička, ale to je pri hlasovaní iba jeden hlas proti desiatim... :-(

a adriana

Ja Ďakujem , ľuďom ako je DiabetikIvo, že to nevzdávajú, a pre nás ostatných robia tak veľa. Dúfam, že sa nazbiera dosť podpisov. A ozaj, prečo v tej kategorizačnej komisii nesedí náš zástupca, teda diabetikov, Ivo teba by som ta dala, kto tam vlastne sedí, sú tam lekári s praxou,alebo kto.