zvysene pec.testy(ALT) kvoli paracetamolu?

Príspevok v téme: zvysene pec.testy(ALT) kvoli paracetamolu?
Lucio78

3 tyzdne pred odberom krvi som bol prechladnuty a pil som coldrex a zaroven aj paralen. Obe obsahuju paracetamol ktory vo zvysenej forme moze zevraj poskodit pecen(nevedel som to). Je mozne ze aj to mi mohlo zvysit v krv.testoch s-alt na 1.40(max.norma je 0.7)?, ine testy ams,gmt,chol mam ok. A je mozne ze sa ALT upravi casom aj sam?bez potreby neakej liecby?

ogny

dobrý ja by som sa chcel spýtať tiež na to zvýšené ALT. ako jeden z testov na vojenčinu som mal spraviť aj ALT test ktorý som mal zvýšený asi na 0,85, ale na prijatie som musel mat pod 0,8. venujem sa kondicnej kulturistike a doktorka mi povedala ze by som mal vysadit doplnky vyzivy. akonahle som ich vysadil, cim dalej tym viac sa mi zvysovalo ALT, horna hranica cca 1,3. bol som aj na infekcnom, de mi spravili vsetky vysetrenia a serologiu, setko negativne a nikto mi nevedel povedat co mi je. nebol som chory, niesom alergicky, zdravujem sa zdravo, ziadne mastne, nepijem alkohol, nefajcim. Mohli by ste mi niekto poradit co mi asi je? bral som Lipovitan, Flavobion, essential forte a po kazdom ejdnom lieku mi ALT vybehlo este vyssie. za odpoved dakujem...

ALT

Ahoj, som na tom obdobne, akurát s tým rozdielom, že som 2 týždne pred odberom užila jednu tabletu Coldrexu a jednu Panadolu-grip kvôli príznakom nachladnutia. ALT mi vybehlo na trojnásobok normy, t.j. 92,0. Intenzívne cvičím 5x týždenne, je možné, že to bolo zapríčínené fyzickou únavou? Všetky ostatné výsledky mám v poriadku, pri žiadnom z predošlých odberov som nemala takýto problém.

pharmist

Najpravdepodobnejsie je, ze si sa predavkoval pracatemolom - podla mna pred tymi troma tyzdnami ako pises si mal tie hodnoty ovela vyssie, teraz sa to uz dava do normalu, 1,4 uz nie je akutna hodnota...Takze len si kupit to Essentiale forte, ono sa to postupne upravi. Niekedy este mozu byt zvysene ALT aj napr. po tazkom fyzickom vykone (kedze tento enzym sa nenachadza len v peceni, ale aj v kostrovom svale, srdci...) alebo pri inom ochoreni, ale pravdepodobne je to od toho paralenu..

pharmist

A mas zvysene hladiny aj inych pecenovych enzymov ci iba ALT? Ako dlho si ten paracetamol uzival? Uzivas aj ine lieky? Moze to byt inak kludne aj z nevylezanej choroby...

Lucio78

a je to mozne ze po 3.tyzdnoch od uzivania toho paracetamolu mi mohol v krvi vyskocit ALT na 1.4? mam 31r.,alkohol nepijem vobec

pharmist

Nemusis sa bat, poskodenie pecene paracetamolom je vacsinou reverzibilne. Staci si kupit nejake vitaminy na pecen: lipovitan alebo essentiale forte. Asi si to trochu prehnal, maximalna denna davka paracetamolu je 4000mg. A samozrejme nepit ziadny alkohol, vtedy je poskodenie pecene ovela castejsie. Nabuduce potom radsej acylpirin (aj ked od bolesti je paralen lepsi) alebo uzivat spolu s paralenom nejaky acetylcystein (napr. solmucol alebo acc 200 ci acc long - ano je to liek na kasel ale posoboi aj ako antidotum paracetamolu.