Zdravotná dokumentácia pacienta

Príspevok v téme: Zdravotná dokumentácia pacienta
Hugina

Ahojte. Chcela by som sa spýtať, koho vlastníctvom je zdravotná dokumentácia pacienta. Asi pred dvomi mesiacmi som prešla od jedného odborného lekára k inému. Najprv som šla za terajším odborným lekárom, ktorý mi vydal žiadanku o vyradenie z evidencie a o vydanie zdravotnej dokumentácie. Následne som s touto žiadankou šla za vtedajším odborníkom, ktorý mi povedal, že mám prísť o 3 dni. Šla som tam teda o tri dni, kedy mi bol vydaný malý papierik (formátu receptu), na ktorom bol zhrnutý dvomi vetami celých 10 rokov, čo som bola u neho a čo som prešla rôznymi zdravotnými problémami a liečbami. Tak som to priniesla terajšiemu lekárovi, ktorý sa začudoval, prečo som nepriniesla kartu, lebo kolega zvykne posielať celú dokumentáciu. Následne ma vyšetril a veľmi veľa som mu musela objasňovať ja sama, pretože to tam nemal vypísané. Chcem sa preto informovať, či mám niekde právo žiadať, aby bola terajšiemu odbornému lekárovi zaslaná celá moja zdravotná dokumentácia, nielen nejaký trápny výpis, zhrnutý do dvoch nepodstatných viet.Za odpovede vopred vďaka.

sahe

No je to teda fakt na hlavu postavené, že vám lekár nemôže dať zdrav. kartu do ruky. Tiež mám s tým problém. Potrebovala som ísť na odborné vyšetrenie, kde som si mala doniesť aj zdrav. kartu. Nikdy som s tým nemala problém, len teraz ako som zmenila všeobecného lekára, ktorý namiesto toho aby študoval a vzdelával sa v medicíne sa mi oháňa zákonmi, že on mi kartu nemôže dať, že to je v zákone a pod. Čo je potom lekár alebo právnik, či úradník... nechápem tento systém a prajem vám všetkým aby ste lekárov museli navštevovať čo najmenej!

Rossi46

ZD nie je vecou, ktorú by niekto mohol vlastniť (to je uvedené v dôvodovej správe k zákonu č. 576/2004 Z.z., ktorý túto problemtiku rieši), teda nepatrí Tebe, lekárovi, poisťovni..., proste nikomu.
Stažovať sa môžeš na VUC alebo MZ SR, podľa toho kto PZS vydal povolenie na posyktovanie zdrav. starostivosti (§ 17 ods. 3, písm. b) cit. zákona), v Tebou opisovanom prípade sa môžeš sťažovať na to že "iné rozhodnutie zdrav. pracovníka" nie je správne (to, že ZD alebo jej rovnopis neposlal novému poskytovateľovi zdrav. starostlivosti.). Za takéto porušenie povinosti PZS (presne ide o porušenie ust. § 79 ods. 1, písm. n)zák. č. 578/2004 Z.z. môže PZS od VUC/MZ SR dostať pokutu do výšky 9958,-€).
PZS od ktorého odchádzaš je povinný: "Pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o po-skytovaní zdravotnej starostlivosti."(§ 23 ods. 1 zák. č. 576/2004 Z.z.) Kedysi (do 31.12.2004) stačil výpis, dnes už nie.

jaLENja

JA som mala pri prestupe tiež problémy, lebo lekári sa "nemuseli". preto to nový vyriešil tak, že si sám urobil vyšetrenia a povypytoval sa, čo potreboval...
A teraz si robím vždy fotokópiu každého vyšetrenia, ktoré mi do karty založia. A mám doma kópiu a je to :)

Hugina

Volala som asi pred týždňom, nič neposlali, že vraj ZD je jeho majetok, že mi dal výpis, že čo ešte chcem...???Takto mi bolo povedané...

Help

no najskor by si mu mala zavolat......a opytat sa ci uz poslal kartu.
A az potom by som to zacal riesit.
Co ak je karta na ceste k novemu?:)

A mepremyslat nad tym ci je agresivny ci nie.

Hugina

Problém je, že sa medzi sebou veľmi "nemusia", a nový mi povedal, že mám na to kašľať, že založíme novú kartu. Ja by som starému nechcela volať, pretože je dosť agresívny a nechcem si pokaziť deň. Radšej by som šla cez niečo také, ako poistovňa, alebo niečo, čo mu môže pohroziť...

Help

necital som to cele:)...sorry:)
no urcite je to uz dlha doba......zavolaj mu a opytaj sa ,ze kde to viazne.
Alebo daj novemu cislo na stareho nech sa dojednaju medzi sebou oni....

Hugina

Ja som to myslím dosť podrobne popísala hore. Už som asi 2 mesiace u nového, no on kartu ešte neobdržal a sú tam dosť dôležité veci, takže preto som sa pýtala. Za dva mesiace mal dosť času poslať to môjmu novému lekárovi, nie?