FórumDo kategórieKam som prispelObľúbenéVyhľadávanieNová téma

Téma: Spina bifida - vrodený rázštep chrbtice

Pridať do obľúbených **OdpovedaťObnoviťHľadať "Spina bifida - vrodený rázštep chrbtice" v článkoch
  • Ikona kategórie Téma v kategórii: Choroby všeobecne
    jaLENja13.04.10 19:09??.??.19.217

Stretol sa už niekto s takouto diagnózou?

Je možné, že to nepovedali rodičom pri narodení dieťata, len to zapísali do nejakého listu a doktorka na inumológii si to po 27 rokoch nájde a prečíta a zalomí rukami?

Čo robiť ďalej?

• ss05.04.14 17:51??.??.70.165
  • bubina31.10.13 12:47??.??.28.190

Pozdravujem všetkých konverzujucich. Určite je pravda že každé ochorenie je naročne aj psychicky ale i ked pri spina bifida aperta su bolesti chrbite niekedy velmi veľké no poviem Vam že otvorený je o dosť horši. Ale všetci hlavu hore. Da sa s tým žiť i ked rovnako ako pri pomerne zdravom človeku, nikdy nevieme do kedy. A je to skutočne ťažké, Ale dá sa. Viem to z vlastnej skusenosti. držte sa

• belo7113.10.13 12:42??.??.70.146

u mna tiež náhodne zistená na rtg spina bifida či može sposobovať časté nutkanie na močenie s vymočením malého množstva moča a ako to možno liečiť poradte

Ďakujem

• simonam2003.01.12 22:50??.??.254.26

Dobrý večer, mam 22 rokov. pred siedmimi mesiacmi mi lekary zistila Spina Bifida S1,M54,5, M54,2. Poslali ma na cvicenie,masaze a elektrinu,ale vobec sa mi to nezlepsuje skor naopak je to horsie a horsie. bolesti sa tak zhorsia ze nemozem ani sa z postele postavit.

• tibi 205.10.11 18:43??.??.0.146

Caute ja som sa dozvedel iba vcera, ze mam Spina Bifida S1.

mam 35 rokov.

A okrem toho z toho RTG zistili aj dalsie poruchy na chrbtici

• analgetikum530.05.11 07:03??.??.98.190

jajkafr

poriadku tu je emailová adresa, kde mi môžeš napísať : miklok@azet.sk

Tak tam popíšeme viac, možno mi poradíš nejaké cviky a podobne.

• jajkafr28.05.11 11:45??.??.236.7

analgetikum

kľudne môžme popísať cez email... nechaj tu mail ja ti napíšem... Určite sa nemusíš báť toho, že máš spina bifida aperta, pretože človek sa s touto poruchou narodí, rázštep sa vekom nevyvíja ostane taký aký je pri narodení :)

• analgetikum527.05.11 17:17??.??.202.52

ešte som zabudla jajkafr, nemohli by sme popísať trochu viac na emaile. Ja nechcem byť v tom sama, a možno ked máš taky problem ako ja, že sa trocha ukludním. Myslím, že by mi to pomohlo. Ak odpíšeš, ja ti tu nechám email, kde mi môžeš napísať.

• analgetikum527.05.11 17:12??.??.202.52

jajkafr

Máš úple pravu v tom, že buďme radi, že máme skrytý rázštep chrbtice. Ten druhý typ je oveľa horší. A nemáš skúsennosť s tým, že či sa aj mne napríklad môže stať že budem mať ten druh : spina bifida aperta? Neviem, mne ked doktorka vysvetlovala čo mi zistila, ja som nebola schopná sa jej úporiadne ani popýtať že čo mi hrozí v dospelosti. O tom tehotenstve mi vysvetlila, že budem moseť brať počas kyselinu listovú. Neviem toto zistenie ma uplne šokuje, a okrem toho mi zistili toho v chrbtici viac, nie len spinu bifidu.

• jajkafr27.05.11 14:58??.??.236.7

analgetikum

ako som písala už v príspevku nižšie spina bifida occulta je skrytý rázštep chrbtce, na ktorý sa príde náhodne často až v dospelosti kedy príde človek na vyšetrenie kvôli bolestiam chrbtice. Ja ho mám tiež. Čo sa týka liečby tak samozrejme ILTV čo znamenajú cviky na chrbticu, môžeš chodiť na rehabilitáciu a pri silných bolestiach analgetiká (Ibalgin, Coxtral...) Buďme radi, že máme spina bifida occulta nie aperta, pretože pri tom druhom by sme mali oveľa väčšie problémy. Ak budeš plánovať bábätko je dobré aby si brala kyselinu listovú, aby si predišla vzniku rázštepu chrbtice u bábätka kde v tomto prípade môže vzniknúť aj spina bifida aperta čo je otvorený rázštep s množstvom komplikácii a s veľkou pravdepodobnosťou, že dieťa končí na vozíčku, pretože si necíti dolné končatiny a nemôže chodiť. Takže hlavu hore, bolesti chrbtice má takmer každý druhý človek, treba sa viac hýbať, trošku cvičiť, posilniť brušné a chrbtové svalstvo a chrbtica prestane bolieť. :) Viem čo vravím ako som písala vyššie tiež trpím bolesťami chrbtice. D

• analgetikum527.05.11 14:21??.??.202.52

stalo sa mi niečo podobné, pobolieval ma posledne obdobie chrbet, chrbtica, hrudník. Išla som na vyšetrenie, RTG a tam zistili že mám vrodenú chybu, tzv. spona bifida. Ostala som s toho v šoku, mám 22 rokov, a to mi zistili až teraz, je to možné? A neviem absolutne čo daľej, mám strašné bolesti chrbtice

• natala05.09.10 18:27??.??.174.112

Ahojte ja mam od puberty bolesti v krizoch ale vtedy mi povedali zemam o jeden stavec viac-to bolo vsetko.Teraz mam 33rokov a diagnoza spina bifida occulta(skryty rastep) v tom stavci co mam navyse.Nenormalna bolest.

nikto nehovori co robit s tym chrbatom len tabletky, na strankach pisu len o detoch ale o dospelych nie.

• jajkafr06.08.10 17:42??.??.250.171

ahojte

spina bifida alebo po slovensky rázštep chrbtice má 4 štádia...

spina bifida occulta - čiže skrytý rázštep nemusí spôsobovať žiadne vážne problémy... mne ho napr. diagnostikovali až keď som mala 20 rokov... bola som u ortopéda s bolesťami chrbtice, ktoré mám od kedy si pamätám na rtg snímku bolo vidieť rázštep na S1 - L5

a potom je spina bifida aperta - čiže rázštep viditeľný a ten sa delí ešte do 3 skupín podľa toho či ide len o otvorený priestor na chrbtici s poškodením stavcov, alebo až po stav kedy sú nervy a miecha prerušené a vyčnievajú z defektu na chrbte... na internete je o tom zopár článkov...

človek, ktorý sa narodí prvým stupňom čiže skrytým rázštepom funguje normálne a často sa na to príde až náhodne... pri najľahšej forme nie sú takmer žiadne príznaky a bolesti chrbtice má snáď každý druhý človek... žena, ktorá má skrytý rázštep si však musí dať pozor v tehotenstve je potrebné užívať kyselinu listovú, aby sa s týmto defektom, v takomto prvom alebo horšom štádiu nenarodilo aj bábätko...

• marteenka06.07.10 11:13??.??.135.113

mne razstep chrbtice zistili po 17 rokoch a to tiez len nahodou..vobec to nie je viditelne,zistili mi to pomocou rongenu (bolo to tam krasne vidiet) je to ta lahsia forma a sice sa lekar divil ako som mohla hrat baseball,tenis, squash...zalamoval nado mnou rukami.chrbat ma zacal bolet pol roka pred tym ako mi to zistili,dal mi lieky na uvolnenie svastva a proti bolesti..

• lDenzl14.04.10 19:04??.??.216.19

asi takto.

baby-web.topky.sk

alebo som ta zle pochopil??

• jaLENja14.04.10 18:57??.??.19.217

Spina bifida je neuzavretý kanál chrbtice - tzv. rázštep chrbtice. Môže ísť aj o nepatrné poškodenie, ale keď to raz bolo napísané, predpokladám, že na to mali dôvod. Prečo to však lekári nepovedali matke, to neviem.

Každopádne by som rada vedela, že ako sa to dá s istotou diagnostikovať teraz, hoci nemám viditeľné poškodenie ( len vychýlená platnička a niekedy bolesti chrbtice, problémy s obličkami, močovým mechúrom - zápaly a endometrióza).

Čítala som na iných fórach, že niektorí s touto diagnózou nemajú viditeľné telesné postihnutie.

• frederic14.04.10 18:29??.??.141.1

lDenzl,

určite máš pravdu, ale som názoru, že ľudia, zvlášť ženy, ktoré sú gravidné, si vedia ustrážiť (a strážia to aj lekári - v tehotenstve zvlášt), takže kyselina listová sa mnohokrát užíva už 4 mesiace pred tehotenstvom a i počas celého tehotenstva. Takže prevencia tehotných žien býva dostatočná. Horšie je to s prevenciou, keď žena nie je tehotná. Vtedy to mnohí zanedbávajú a pritom to môže mať vážne ale i menej vážne následky (kŕče v lýtkach, bolesti kĺbkov a pod... až po ráštepy). Ja osobne mám problém nájsť kyselinu listovú, ktorú by som užívať mohla (z dôvvodu mnohopočetných liekových a potravinových alergií). Som v každomesačnom sledovaní odborných lekárov a aj tak sa mnohé veci vyriešit nedajú (len bylinami, aj to nie všetkými). To je na dlhšiu debatu, ale podstatu sme myslím opísali obaja. Pekný večer prajem.

• lDenzl14.04.10 17:27??.??.216.19

frederic-suhlas,ale clovek si potom nemusi trepat hlavu o mur,ze tomu mohol aj sam trochu zamedzit. To je ako s jodom,takmer 80%europanov ho ma nedostatok a neriesi sa to. A jeho nedostatok ma za nasledok napr. kretenizmus,znizenu inteligenciu a kopec inych vaznych onemocneni.

• frederic14.04.10 17:07??.??.141.1

lDenzl,

len v niektorých prípadoch to stačí na prevenciu. Keby stačilo výhradne toto, bolo by to príliš jednoduché.

• lDenzl14.04.10 14:03??.??.216.19

Ako tomu predchádzať-

www.najmama.sk

Nový Príspevok

Opíšte písmena z obrázku vľavo

Článok dňa

Inzercia

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Spoznajte krásy nízkotatranskej prírody v Hoteli Partizán**** na južnej strane Chopku.

Chiropraxia-Akupunktúra

Chiropraxia-Akupunktúra

Alternatívne riešenie bolestí chrbtice a kĺbov. Seknutie- protrúzia- hernia- koxartróza+ migréna+ orgány...Úspešnosť viac ako 90%.

100% BIO argánový olej z Maroka

100% BIO argánový olej z Maroka

Teraz s 10% wallet zľavou. Argánový olej = elixír mladosti.

^ Späť na vrch