Stravovanie po vybere mandli

Príspevok v téme: Stravovanie po vybere mandli
Janka 123

V pondelok idem na vyber mandli, zaujimalo by ma ak strava je vhodna po operacii prvy tyzden-dva, kedze som sa stretla s roznymi nazormi. Krcna v meste mojho bydliska mi hovorila kasovitu stravu, krcna v inom meste kde ma idu operovat vravela prvae naopak ze uz aj na druhy den treba nieco tvrdsie ako napr nejaky suchsi rohlik, pripadne suchare a pod aby sa rana obrusovala. Takisto ludia s mojho okolila ktori tuto operaciu absolvovali hovoria rozne.
Druha vec je ze ak bude treba kasovitu stravu absolutne nemam sajnu co ja budem jest pretoze, puding, krupicovu kasu, detsku vyzivu nelubim:( takisto nelubum nejaku rozmixvoanu polievku, pripadne nejaky privarok, alebo zemiakovu kasu nelubim:( vsetky tieto veci co su kasovitej konzistencie ma napinaju:(
jedine co mi prichadza do uvahy su jogurty alebo jogurtove napoje ale ved tyzden an jogurtoch sa asi zblaznim.
Poradte

meky

ja som 1 mesiac v roku mával hnisavú angínu a tak som sa rozhodol ísť na operaciu krčných mandlí. na operaciu som išiel 8.8.2013. hned ma aj operovali. na druhý deň mojho kamarata ktorý bol so mnou na izbe pustili domov chceli pustit aj mna ale mal som strašné bolesti. tak ma pustili v sobotu 10.8. doktor mi povedal že musím jest kašovité jedla. Ešte mi povedali že nemôžem chodiť von. bol som u miestneho lekára a ten mi povedal že von možem chodiť len max. 15 ked nebude moc teplo a ak nebude moc svietit slnko.

dzesi3

Na začiatku apríla som dostala angínu ( strašne ma bolelo hrdlo, naozaj strašne) a kedže nerada chodím k lekárovi, vykašlala som sa na to, kúpila si iba strepfen. Bolesť nejak prešla, myslela som si: fáájn, mám pokoj. Lenže v sobotu 13.4.2013 som dostala silné bolesti hrdla , uší ( uši ma boleli paradoxne najviac), zubov a teploty. Nemohla som poriadne prehĺtať, jedenie bolo skôr mučenie čiže som pochopila,že je zle.V pondelok 15.4.2013 mi krčná povedala, že mám absces. Bez umrtvenia mi to musela prepichnúť, hnis striekačkou vytiahnúť, zostala takpovediac otvorená rana z kade hnis postupne povytekal (ja viem, som nechutná). Naznačila, že by som mala uvažovať o výbere krčných mandlí, pretože abscesy sa lúbia každý mesiac vrátiť aby ma takto týrala raz mesačne.... že nech si dám radšej vybrať mandle-nechcela som. Nejak sa mi po prepichnutí abscesu neulavilo ( malo sa) a preto ma v utorok čakalo to isté. Krčná nevedela, čo so mnou,mala podozrenie, že za mandlami, kam ona nevidí, mám ďalší absces, tak ma poslala na konzultáciu do nemocnice. Mala som také bolesti z toho prepichnutia, že som súhlasila s výberom mandlí, hneď si ma tam aj nechali. 17.4.2013 (streda) mi mandle vybrali. 4 hodiny po operácií som mala v sebe lieky proti bolesti ale aj napriek tomu som sa na každé prelgnutie vody odohodlávala a prehovárala, nútila som sa - musela som piť.Na ďalší deň vo štvrok som jedla raňajky - nastrúhanú mrku s jablkom ( prvé jedlo od utorka) - asi 45 minút. Bolesti strašné, pri pití tiež.V kuse som vyplúvala hnusné husté sliny s hlienom - more slín :D. A tá hnusná chuť v ústach..... Obed som zse jedla strašne pomaly a dlho - pomleté mäso,omáčka a zemiaková kaša. Večeru som zase jedla milion minút. V piatok ma pustili domov, nariadili mi najmenej 10 dní domácej liečby a pokoj, aby sa to nerozkrvácalo. Na bolesť mi dali Novalgin - dosť pomáha, ale je len na predpis. Dnes je sobota a ja už som tak hladná ( kvôli abscesu som sa poriadne ako človek najedla naposledy 12.4) , že bolesť nebolesť - jedla som už aj trošku chlieb, šalát z tresky ( 3 lyžice) , 2 sójové čokoládové jogurty, krémovú polievku a 2 lyžice cestovín :D - síce som musela každé sústo požuť 100krát, modliť sa,zapíjať vodou a stláčať vankúš od bolesti,jedla som :) . Musím jesť, aby sa to rýchlejšie hojilo, odstránili sa z rany baktérie, chrastičky, biely povlak.... Pijem repíkový čaj a na bolesť tiež jem zmrzlinu ( 2 000 ml mi vydržalo deň :D ), ale už sa mi zmrzlina protiví. Za veľký problém považujem , že nemôžem hovoriť... hlas mám slabý, ked rozprávam viac viet za sebou, nastúpia väčšie bolesti. Takže ľudia, samozrejme, že to bolí.. a bolí to dosť.V prípade abscesu, ked sú lopatisticky povedané tie mandle už zhnité, napadnuté,celé zahnisané a už neplnia svoju funkciu, by som to doporučila. Dúfam, že mi nebudú chýbať a nebudem mať problémy s prieduškami ako mnoho ľudí, čo si mandle dalo vybrať. Čítam si teraz dosť diskusie o výbere mandlí na internete a veľa ľudí píše, že na piaty deň prišli väčšie bolesti ... ale u každého je iný priebeh,tak dúfam že sa to mňa týkať nebude. A nepodceňujte angíny ako ja, nemusí to dopadnúť dobre.

Dzony_Bravo

Mne vyberali mandle 29.1.2013 v celkovej anes. Bolo to v Kosiciach. Operoval MUDr. Almasi PHD. Mozem odporucit!

Do nemocnice som prisiel den vopred, vecera bola len lahka a vela som pil. Po pol noci uz mozete na vodu a jedlo zabudnut. Rano si natiahnete puncosky proti tromboze, dostanete tabletku naladovku a idete na salu. Tam Vas prezlecu lahnete si a sledujete ako si vsetko chystaju. Sestricka hovori: Tak dame Vam narkozu a ja ze Jeeej super hovorim si v duchu. Zrazu som uz na izbe, lekar hovori sestrickam nech mi daju do zily antibiotika. Prebudil som sa asi 4 hodiny po operacii a pred sebou som mal misku, do ktorej som mal plut krvave sliny. Asi po hodine, uz ziadna krv nebola tak som dostal caj. Cely den len caj. Aj ked to pobolievalo, vypil som asi dva litre. Vecer infuzia, lieky od bolesti a zasa antibiotika. Dalsi den uz len tabletky a zasa caj. Nic ine. Na treti den ma pustili domov a teraz jedavam kasicky alebo hocico rozmocene v caji. Bolesti su dost krute... kadych 6 hodin pouzivam polovicu balenia Flector Rapid. Denne maximalne mnozstvo na pouzitie je 2ks. Takze si to treba takto rozdelit. Aktualne je to uz piaty den a bolesti su horsie ako prve dni. Ked nemam liek od bolesti bolia ma oci, zuby, sanka a usi. Ale to prejde :)

Pabbles

Mne vyberali mandle pred 4mi dnami.Po zakroku som krvacala asi len pol hodinku aj to velmi malinko, celkovo lokalna anesteza prebehla uspesne ked samozrejme budete spolupravat a nezmetkovat.
Prvy den samozrejme nic nebudete papat aj vodu velmi ťažko dostanete do seba. Na druhy den by ste mali jest nejake kašičky ako jogurty,piškoty namačane v káve , zemiakova kaša, ryža a pod.( napisala som vam čo mne ponukli v nemocnici aj ked mi to velmi nechutilo ) Na treti den čo ma aj prepustili mi na ranajky dali dva krajce CHLEBA čo som bola velmi prekvapena a dva krat som sa bola opýtat ci si ma nezmýslili že som po výbere mandlí .. no ževraj nie .. Teraz som doma je to ako som už pisala 4ty den a som nadopovana Brufenom bolesť je tu stála a už ma otravuje . Chcela by som len povedať že ludia čo premýšlate nad výberom mandlí dobre si to premyslite ak je to nutne tak ano, ale aj to niekedy je zbytočné.
Tak snad ma čoskoro ta bolest prejde aj vas ostatných pekny den .

sylwijana

Caute ludia,
tak ja som po operacii 3. den, uz na druhy som jedla rozok so sunkovou pomazankou..bolest skoro vobec nejaku extra nepocitujem, taku normalnu. Len je tu ozaj jedna vec, co mi extremne vadi. Nic necitim, ziadnu chut jedla. Je to velmi zle, prekaza mi to a napina ma to na zvracanie!! Kedy zacnem pocitovat chut jedla?Pijem repikovy caj, aj ca. 2 l za den.Tabletky mam Algifen a pomaha mi.
Len co ta chut??? kedy ??

danali

:) som 5 den po výbere mandlí robili mi to len v lokálnej anesteze zakrok velmi nebolel aj ked to bolo velmi neprijemne trosku som sa aj pozvracala ale to len preto že som zazmetkovala a prestala spolupracovat s lekarom prvý den som vobec nic nejedla vemi to bolelo a cely den som vypluvala len krv druhy den to bolo lepsie v nemocncii som nemala az take velmi velke bolesti ako doma. v nemocnici som bola len ddva dni . doma som nevedela co mam od bolesti robit algifen pomahal len 4 hodiny ale musela som cakat dalsie dve hodiny kym budem moct uzit dalsiu davku uz pomalicky jem zemiakovu kasu ale nie vela lebo potom zacne stípat hrdlo som zvedava kedy to prestane uplne boliest lebo mam velmi velku chut na hamburger :D na ten si este pockam ale dobra sprava je ze som za 5 dni schudla 2 kg :)

papasmronf

Dnes som 11 dní po výbere.Vôbec to nebolo také strašné ako som po niektorých komentároch čakal.Je to nepríjemné dosť,ale keď človek myslí pozitívne na to,že sa zbaví tých častých angín tak sa to dá.Bol som pod celkovou anestézou a na druhý den som išiel domov.Vôbec ma nenapínalo a čo som rád ani nekrvácalo.Iba troška po prebratí z narkózy,ale doma už vôbec.Algifen trošku pomáha,ale oveľa lepší je prášok Flector Rapid.Celý čas som pil repíkový čaj.Držím všetkým palce a aj keď to znie nemožne,treba myslieť pozitívne.

Mafi

Ahojte!
Podelím sa aj ja. Som po výbrre mandlí 5 dní. Robili mi to v celkovej anestéze. Bolesti mám nehorázne, bolia ma uši, sánka, hrdlo... Pijem len čistú vodu a beriem FLECTOR RAPID. Ak si dám v noci 2 glgy, viem spať cca 2 hodiny v kuse, inak horor. Čo sa jedla týka, zemiaková kaša je denné menu, ale dnes som si dala i karfiolovú zeleninovú polievočku, samozrejme, zeleninu som musela roztlačiť. Sprchujem sa vo vlažnej vode, z umytia vlasov mám obavy, síce mám ich už STRAŠNÉ!!! Skúsila som aj čokoládový jogurtový nápoj, no strašne ma z neho všetko robolelo... :-/ A schudla som už 7 kíl...

sumsumienka

Ja som 12 dni po vybere. Robili ma v celkovej anesteze, prebrala som sa cca 2 a pol hodiny po zakroku, cely ten den som plula krv a v noci som sa brutalne povracala (neviem, ci to nebolo z narkozy), no vyvracala som hadam liter a pol krvi... Bolo to velmi neprijemne, nesmela som si umyvat zuby ani sa sprchovat, sprchovala som sa asi na 6. den. Co sa tyka stravy, v den vyberu som mala problem prehltnut dusok bylinkoveho caju, myslela som, ze sa zblaznim. V Ten den som jest ani nedostala. Na druhy den som uz na ranajky zjedla horko-tazko 4 krajce vianocky, na obed ryzu s masom a na veceru par lyzic gulasu. Bola som prekvapena, ale sestricky nam to vysvetlovali tak, ze to hrdlo treba aj troska potrapit a urcite nejest len preto, ze to boli. Treti den bol najhorsi zo vsetkych. V ten den som naozaj jedla velmi malo, bolesti boli nenormalne... Ale dnes uz vsetko jem. Vlastne vobec som sa neobmedzovala na kasicky a hluposti, jedine ovocie a jogurty som nejedla, lebo ma stipali. Na piaty den som do seba tlacila tvrde zemiakove cipsy a vsetko bolo OK. Krvacala som potom uz len raz, ked som sa rozhodla sprchovat, ale trvalo to len kratko. Na bolesti som jedla 3x denne Novalgin a pomahal.
No dnes lezim v posteli so zapalom priedusnice a priedusiek. Uz 2 dni ma boli cela hrud, kaslem nenormalne a mam teploty. A to som ani nikde nebola, von som uz vlastne nebola cca 10 dni. Nechapem, ako som tak mohla ochoriet ...
Clovek by povedal, ze po vybere mandli ma tie choroby aspon ako-tak budu obchadzat, dokonca este ani nemam zahojene stehy a uz som chora ako pes...

majka_21

nieco na tom krvacani bude... totiz ja som bola prepustena na 4. den po operacii a v noci asi o 2 dni na to som sa trosku rozkrvacala. a to doma som bola stale na ibalginoch, ked ma to bolelo uz moc (alebo som sa chcela vyspat trochu). ale v pohode som to zvladla - krvacanie sa zastavilo, nebolo to tak silne. mne na to nic nepovedali.