VS a nedostatok penazi

Príspevok v téme: VS a nedostatok penazi
zufala:(

ahojte.viem ze sa tu rozobera mnoho problemov, ale ja ten moj potrebujem aspon tymto sposobom dostat zo seba...
Tazke...planujem ist studovat na vysoku skolu, som prijata a rozhodnuta tam ist ale...cim dalej tym viac si uvedomujem, ze ju nebudem mat z coho velmi platit. rodicia mi velmi nevedia dat, stipendium mi nevychadza :(. momentalne robim co mozem brigadujem kde mozem a ako mozem...ale to mi nebude stacit ani na pokrytie nakladov na internat nieto este na ostatne veci...uz fakt nevladzem niekedy...

alusinka

U nas na VS sa dala vybavit studentska pozicka... v SK to bolo nejakych 20 000... a splatky si si mohla vybrat sama ake chces, kolko chces platit a kedy chces zacat...tusim je podmienka splatit to do konca studia... ;) skus to vyuzit...
Pokial si na internate tak je to v pohode ;)) nejaka ta brigadka sa popri skole da najst vzdy, mozes vyuzit studentsku agenturu, tam ti nebom dna nieco najdu. Sice nezarobis extra vela, ale na prezitie to staci;).. a ani strava na internatoch nieje moc draha, a je pomerne chutna ;)) Pokial sa budes snazit, tak mozes ziskat aj prospechove stipendium ;))
A ked bude zle, rodicia ti urcite pomozu ;)
Drzim palce, a prajem uspesne studium ;)

frizy

ja som vyuzil na tento uce studentsky pozickovy fond, splacat to zacnes az, ked skoncis na skole, preplacas uplne minimum... viaceri moji spoluziaci to vyuzili...

ojka

ahoj zufala (: hlavu hore, určite sa to bude dať zvládnuť, internát si dostala, dá sa povedať, že už len tým si veľa peňazí ušetrila, to s tými brigádami je pravda, určite budeš mať nejaký čas na nejakú brigádu, prípadne si niečo nájdeš na dohodu a tak (; v tých väčších mestách sú väčšie možnosti.... a čo sa týka tých študentských pôžičiek, stačí ti nejaký ručiteľ, môže to byť priatel, rodičia.... a väčšinou sú bez účelové (: a do akého mesta sa teda chystáš?

ewelin28

no ja som na tom podobne...sice studuejm v mieste bydliska..beriem aj stipko..plus este brigadujem..ale vacsinu penazi co mi ostane davam aj tak do domacnosti..lebo mamina je chora a nepracuje
takze ja tiez iba zavidim tym, ktori sa staraju jedine tak o to, ci maju zaco ist vecer pit...vsetky penaize co si zarobia maju len cisto pre seba..a mozu si studentsky zivot na plno uzivat :)

Essaouira

Mala som ten istý problém. Navyše už som nemohla bývať s rodičmi, tak som si musela platiť podnájom a ešte keby som vtedy pomýšľala na denné štúdium, nemala by som z čoho, lebo som si musela všetko platiť sama. Takto pracujem a študujem externe. A dodnes tíško závidím tým študentom, ktorí majú kde bývať, živia ich rodičia a stačí im príjem z brigád.

bety8

tak ešte môžeš byť rada že si dostala internát, privát by bol ešte drahší. myslím že to zvládneš, je pravda že sa dajú zohnať brigády aj počas štúdia, lebo tá škola ťa nezamestná na celý deň. a ked tam budeš môžeš sa popýtať aj za to štipendium, možno majú nejaké prospechové. aj s knihami sa to dá poriešiť, na niektorých školách sa dajú požičať, ja som si napr. niektoré prefocovala a to nevyšlo veľa. hlavne to skús a uvidíš ako bude. ked sa uskromníš a nebudeš chodiť po reštauráciách a baroch a zbytočne míňať tak nejako bude. dúfam že ti to výde, lebo by bola škoda to ani neskúsiť

martinkkka22

ahoj....zacala by som tym, ze niektori ludia nemaju ani z čoho jedlo platiť pre seba a pre deti....takze pozitivna info..nie si na tom az tak strasne...a čo sa tyka tej skoly, ved brigadovat mozes aj cez vysku...a v mestach, kde su vysoke skoly je prace dost a aj platia viac....neboj, to zvladnes urcite...
drzim palce