Celiakia - varenie, pecenie

Príspevok v téme: Celiakia - varenie, pecenie
LiaK

Dobry vecer,

mam syna celiatika. Odkedy mu zistili celiakiu, t.j. pred dvoma rokmi, varim, peciem bezlepkovo pre celu rodinu. Ja mam, navyse, alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka,takze to mame pestre.
Rada by som sa Vas opytala, aky vyznam ma pouzivanie psyllia, guarovej a xantanovej gumy. Doteraz som to nepouzila / lebo neviem,ako... /. S vareniem nie je az taky problem, horsie je to s pecenim, kto vari a pecie bezlepkovo, vie, o com hovorim. Uz som si vylepsila viac normalnych receptov na kolace a mucniky, nieco som sa naucila aj z bezlepkovych kucharskych knih. V pohode peciem jemne mucniky aj kysnute cesta, dokonca take, ze sa na druhy den nedrobia.
Ak je ale psyllium potrebne pre zdravie celiatikov, budem ho do jedla pridavat.
Guarova a xantanova guma ma az tak netrapia, nakolko su to stabilizatory a emulgatory, a ked sme sa zaobisli bez nich doteraz, pokojne vydrzime aj nadalej.

Dakujem velmi pekne,

LiaK.

beb

Ahoj, pokiaľ ja viem, tak psyllium sa používa pri zápche, ale ja ho pre dcérku, ktorá má diétu, nepoužívam. Myslím že je to vláknina, ktorá je dobrá pre črevá. Guarovú gumu používam pri pečení chleba aj do kysnuté cesta, vraj trošku nahrádza lepok, aby to cesto bolo lepšie. Ale inak, myslím, že nič sa nestane, ak sa aj nepoužíva. To cesto sa viac-menej vydarí aj bez nej. Ale pozri si stránky www.coeliac.cz alebo www.dama.cz, diskuze, bezlepková diéta. Tam o tom iste sú informácie, len si už podrobnosti nepamätám.