Chorobné míňanie peňazí

Príspevok v téme: Chorobné míňanie peňazí
M74

Ahojte, chcel by som vedieť váš názor na nasledujúci problém:
Kamarátkina matka ( 60r ) trpí mániou depresiou. Kvôli tomu je aj na invalidnom dôchodku a liekoch. Stavy prehnanej aktivity, striedajú stavy hlbokej depresie, kedy ani poriadne nevychádza z domu. Žije sama so psom. Absolvovala aj niekoľko liečení, ale bez väčších úspechov. Občas má aj problémy s alkoholom. Čo je ale závažnejší problém, vôbec nevie hospodáriť s peniazmi. Dostáva 500E dôchodok, platíme za ňu účty za bývanie, kupujeme jej jedlo a napriek tomu má peniaze neustále popožičavané od množstva známych aj cudzích ľudí. Nemá problém obiehať bývalé kolegyne, alebo vedúcich obchodov a všade si požičiavať. Dlhuje aj v banke minimálne 3000E, o tom koľko má v skutočnosti dlhov netušíme. A keď na ňu naliehajú s vrátením, tak si požičia inde, niečo splatí a tak dookola. Raz som bol svedkom ako si vzala pôžičku 100 000Sk a výsledkom bola čiastočne opravená kuchyňa za 20 000SK, zvyšok peňazí išiel na splátky dlhov a hore komínom. Situácia sa zhoršuje a už po nás chce aby sme za ňu platili jej dlhy. Ja už mám ale pocit, že toto nie je riešenie. Vyhadzovať každý mesiac do vzduchu 200-300E sa mi nezdá ako najlepší nápad. Ak by ste si mysleli, že doma má nejaké hodnotné veci, tak ste na veľkom omyle. Jedinou novou vecou je chladnička a práčka, ktorú sme jej kúpili. Zvyšok ( nábytok, elektronika )má tak 30 a viac rokov. Jediné čo má sú haldy oblečenia zo second handov, ktoré aj tak nenosí.
Kamarátka ale tento problém odmieta riešiť, ja som navrhoval zbaviť matku svojprávnosti, z jej dôchodku zaplatiť byt, jedlo a oficiálne pôžičky. Zas je možné že by na to ten dôchodok ani nestačil, o svojej finančnej sitácii sa odmieta baviť. A keď si bude požičiavať od ľudí bude to len jej problém, kým ľudia nepochopia, že jej požičiavať nemajú. Ona je v podstate nemajetná, byt nie je jej a nevlastní ani žiaden majetok, čo by stál za to. Takže, ak by zomrela, dedičstva by sa kamarátka vzdala.
Zaujímal by ma váš názor a prípadné skúsenosti.

jajka001_

treba sa informovať u právnika, čo to obnáša, ake su potom povinnosti toho zastupujuceho. mozno ze pri obmedzeni prav je poznamka v obcianskom, aby nebol zneuzitelny na tieto veci. hm ktovie ci si to potom aj riadne pozru v banke :)
da sa to, pohladaj v zakonoch...

M74

jajka001_: Tak to som nevedel, že to ide len takto čiastočne. Aj keď teda zatiaľ netuším ako je to realizovateľné. Obyčajnú nesvojprávnosť som si presdstavoval, tak, že človek hlavne nemá občiansky preukaz a tým pádom nemôže podpisovať oficiálne dokumenty.

M74

Ja som si po tomto víkende povedal, že stačilo. Maximálne by som jej bol ochotný platiť náklady na bývanie, lebo byt je písaný na priateľku, tak nech nie sú problémy. Tých cca 100E nás nezabije. Ale tie jej dlhy už riešiť odmietam a jedlo nech si kupuje sama. A dlhov nech si seká koľko chce, jedinú nehnuteľnosť ktorú vlastní je 1/9 podiel na malej záhradke, takže dedičstva sa môžeme s kľudom vzdať.

AdamKrt

potom ostava len metoda nechat si zjest, co si navarila... Ked bude v hlbokych problemoch, snad jej to potom dojde.

Ked s nou prerusite kontakt, otocite sa k nej chrbtom, hadam zacne rozmyslat, preco na nu kazdy kasle.

M74

smii: A to je daľší problém, do normálneho domova dôchodcov ju nevezmú lebo je moc na hlavu, z protialkoholikej ličebne ju pre MD diagnźu vyhodili, lebo v depresívnej fáze nespolupracovala a pro normálnu psychiatriu je asi moc zdravá.

M74

Keďže už teraz má okruh pôsobnosti po celom meste, tak by tých A4 muselo byť asi dosť :-)
Okrem toho má daľšiu úžasnú vlastnosť a to že sa hneď s každým začne baviť, pozývať ho na kávičku, prípadne si hneď požičať peniaze. Prípadne sama požičiava (dáva) peniaze pochybným invidíduám. Najnovšie sa dala dokopy s psychopatickým susedom a ten nám teraz posiela výhražné a obťažujúce sms. Toto sme už museli riešiť cez políciu ( neúspešne ).

smii

asi len zbavit svojpravnosti. Treba sa poradit s jej psychiatrom a aj pravnikom. Ale po zbaveni svojpravnosti sa o nu musi niekto starat. Ak nebude nikto z rodiny ochotny, riešením je ústav alebo domov dôchodcov. Je to blbe riešenie, avšak čím dlhšie ho bude jej rodina odkladať, tým viac dlhov bude po nej splácať.

M74

Ja osobne by som ju nechal tak nech sa stará sama o seba. Takto to spravila aj jej druhá dcéra, predali dom, zhrabla prachy a viac sa vôbec neozvala....
Zatiaľ sme riešili iba pôžičku od dobrej známej, tá sa nakoniec priznala, že tie dlhy sú u nej podstatne vyššie. Ale pokiaľ by došiel vedúci lekárne, alebo obchodu, ktorý je požiačali "per huba" možno 30E, tak by ich asi posielal do kelu.
A čo ma najviac vie nasrať, že dotyčná osoba vôbec nemá základný zmysel pre hospodárenie, takže kúrenie pustené aj v lete, okná pootvárané, svetlá pozapínané celú noc.... Nakupuje kvantá jedla, akokeby sme trpeli hladom a potom nám ich vnucuje, akokeby u nás neboli obchody. Napriek zákazu nám stále kupuje oblečenie, ktoré už len z princípu odmietame...