Mam psychicku poruchu/chorobu?co sa to so mnou deje?

Príspevok v téme: Mam psychicku poruchu/chorobu?co sa to so mnou deje?
zmatenazoseb

ahojte vsetci, prosim poradte mi. mam 26 rokov, som VS vzdelana, mam rocnu dcerku, fajn manzela, ale uz roky trpim akymisi amokovymi zachvatmi. Pamatam si, ze som to robila, aj ked som bola mala, strasne som plakala, ked mi rodicia nevyhoveli, buchala som si niekedy hlavou o stenu, vykrikovala som, ze ma nenavidia. Odkedy som sa vydala, zhorsilo sa to ovela, lebo svoje potreby akosi vsetky davam na manzela, a ked ich nenaplna, vycitam mu, ze ma nema rad. Nie je to samozrejme vzdy, ale su take extremne situacie, ked je cely den za pocitacom a na mna sa ani nepozrie a ked ho vyrusujem este sa rozculuje. napriklad vcera mi po takej hadke povedal "ty mi chces len zle" a mna to priviedlo do max sialenstva. tieto "sceny" alebo amoky vyzeraju asi tak ze zacnem strasne kricat, plakat, vycitat mu ze ma nenavidi, ze ho netrapi, ked tak trpim, pri tom vsetkom ako nenavidim seba, ze vsetkym okolo ublizujem, ze som v tomto svete len navyse, niekedy si trieskam hlavu o stenu, alebo sa fackujem. on si ma chcel vcera v takom stave odfotit tak som mu vytrhla mobil z ruky a hodila som ho o zem. povedal, ze som agresivna. citim sa v tych chvilach, ze mi stupol adrenalin a tlak o milion percent, neviem to ovladat, len je vo mne strasny hnev velky naval emocii. navstevujem psychologa, ale neviem takto dalej fungovat. neviem sa tesit zo zivota, toto sa deje tak 1-2x za mesiac, nieked castejsie. niekto to vola amok, slabe nervy, ale ja sa bojim, co mi moze byt. mozem mat nejaky schizofreniu alebo bipolarnu poruchu, alebo co to moze byt? ja som este o nikom takom nepocula. prosim poradte mi a neodsudzujte ma. vdaka

Dede2222

zmätená: Ja trpím bipolárnou poruchou,hoci mi to zistili nedávno a v súčasnosti sa hľadá vhodná kombinácia liekov, zmeny nálady nie sú žiadna výhra, ale tvoj popis mi na to nesedí, ale bolo by dobré zájsť aj za psychiatrom, ten bude vedieť, čo a ako..len sa čudujem, že ťa tam neposlal už psychológ..držím palce

svetobeznik

Ahoj. Ja si myslim, ze by si mala navstivit so svojim problemom psychiatra, ten uz ho bude vediet zaradit a navrhne ti adekvatnu liecbu. psycholog ti tazko pomoze, taketo zachvaty su na lieky. podla mna to schizofrenia nie je. bipolarna afektivna porucha by to aj mohla byt...posud sama: striedaju sa epizody depresie a epizody manie-stavu neprimeranej nalady. ak si agresivna (co by som bol aj ja, keby ma niekto chce v takom stave fotit), da sa to potlacit liekmi, po ktorych sa upokojis. nevahal by som a navstivil psychiatra, resp. svojho obvodneho lekara, ktory by ta potom poslal k psychiatrovi. vela zdaru!

anonym66

Podla mna je to psychicka nervova porucha,na psychologa sa vykasli a zajdi ku psychiatrovi,poznam jednu osobu co mala niečo podobne,dostala lieky ktore jej pomohli.Nieje to normalne take zachvaty mať

ada36

Ahoj, ja trpim podobnymi problemami, spustili sa mi ako nasledok dlhodobej nespokojnosti vo vztahu a prepracovanosti. Vzdy som bola velmi uzkostlivy typ. Pred polrokom sa uzkosti zacali stupnovat a casto presli do hysterie, ktora mala podobu hysterickeho zachvatu - nebuchala som si sice hlavu o stenu ani nerobila krik, ale snazila som sa to pred detmi skryt, aby nemali zo mna traumu a kedze sa to neventilovalo navonok, triaslo ma, navaly horucavy obchadzali, tocila sa mi hlava, az som napokon sla do druhej miestnosti a poplakala si. Priznaky boli podobne panickej poruche, ale zacali sa spustat pri akejkolvek vnutornej nespokojnosti, ked mi napr. niekto nevyhovel v malickostiach. Na zaciatku mi psychiatricka nasadila lieky , ktore ale nezabrali, napokon ich zamenila zaine, ktore mi velmi pomahaju. Chcem ich brat nejaky polrok, kym si osvojim kompletne zmenene techniky spravania a reakcii a potom ich budem moct vysadit. Choroba je definovana ako histrionska porucha osobnosti, na ktoru mam aj dedicne predispozicie. Hovori sa , ze hysteria je aj pomstou tela partnerovi, ked sme nespokojni vo vztahu. Najdolezitejsia je ale psychoterapia, praca so psychologom, ktory odhali korene nasej nespokojnosti, dalej si sami musime uvedomit, ze nic v zivote nie je idealne a je normalne ,ked sa veci nedeju podla nasich predstav. Trba si na to zvyknut a vdiet sa v zivote aj sklonit, predideme tym casto nervovemu zruteniu, ktore mam tiez za sebou. Ak chces viac info alebo konkretnejsie rady v tejto oblasti, kontaktuj ma na ada767676@azet.sk

kvaki

Ahojte,
manžel na vine byť nemôže, ako píše advanced, na vzťah sú vždy DVAJA. a teda príčinou nemôže byť iba jeden z páru. ja to vidím ako dôsledok spoločnej interakcie (s osobnostným vkladom každej zúčastnenej strany) ;)
Súhlasím s Markom, určite treba spolupracovať s lekárom, ale samozrejme nečakať od neho, že čarovným prútikom všetko za vás vyrieši.
Bude to potrebovať - veľa práce, relaxačných cvičení,
sebaovládania,
sebareflexie,
otvorených rozhovorov s partnerom.
Vedieť, čo je spúšťač,vedieť, čo robiť, keď už to na vás ide. A s týmto všetkým pracovať aktívne a dlhodobo. (aj požiadať partnera o pomoc a informovať ho o tom, čo už viete a čo by ste rady zmenili) Myslím, že vaša motivácia by mala byť veľká, pretože ide o VAŠE vzťahy a hlavne vaše šťastie. S týmto by vám mal pomôcť lekár a vy trénovať nové spôsoby správania a uvažovania.
Mám v rodine človeka s podobným správaním, ale ten si to ani neuvedomuje a ani nechce priznať.
Baby, ste o stupeň vyššie, vy už viete, že niečo nie je v poriadku, môžete pokračovať v zlepšovaní svojich reakcií a to je skvelé!
Držím vám palce!

sad20

ja som mal take stavy tiez ked som bol maly potom este aj 17 rocny teraz uz niesom nervak, pochopil som ze to je zbitocne

cha

nie ste psychicky chore a nemate ine vady...nájdite si hodinu cas pre seba nech si mnazel zvyka je to aj jeho decko.a jeho domacnost....najdite si nieco kde vypadnete od bezných problemov. vybehnite zabehat si vonku nadýchat sa na prechadzku dat sa na beh....zapajajte aj manzela do uloh a keby mne sedel chlap pri Pc cely den...vyhodim Pc z domu!!!!

marko1111

zmatenasoseb, zatial ta tu nikto neupokojil a nepovedal ti to na co sa pytas. Poznam ten hnusny strach, ktory clovek citi ked sa obava ci nema nejaku vaznu psychicku chorobu. Ja som trpel panickou poruchou a takyto strach je jednym z priznakov. Neboj sa, to ze mas hystericke zachvaty dva krat do mesiaca neznamena ze si blazon, nemas schizofreniu ani ziadnu vaznu psychicku poruchu. Len mas problemy so zvladanim hnevu, v takej Amerike to ma kazdy druhy teenager. Da sa to zvladnut hlavne pomocou psychologicky, neviem kolko dlho chodis k tejto ale ak ti to nepomaha, zmen ju. Ale hlavne musis s nou spolupracovat. Drzim palce a neboj, nie si psychicky chora

advanced11

Ahojte ja som takto hystericky reagovala na muza, uz to išlo do takych extremov, ze som nevedela s nim komunikovať bez toho aby som nezurila a nasledne aby to neprechadzalo do hadky. Odišla som od neho. Po takmer pol roku mi je jasne že to bol sebecky človek zamerany na seba, ked ma videl zufalu nebol schopny mi pomôcť s povinnosťami okolo domacnosti,dieťaťa, nemala som čas len tak na svoju samotu (a pritom ja som extrovert). Proste ja som jemu musela vyhovieť vo všetkom čo sa tykalo chodu domacnosti a starosti o dieťa. on ležal stale len pred televizorom. Môj nazor na toto je ten, že muž nedokaže žene dať lasku ktora vyviera zo srdca (lebo sex nie je dôkazom lasky) a to je podstata ženskeho problemu, že je nemilovana a osamotena vo svojich bežnych povinnostiach proste vo svojom živote. Takže bohužial ja to vidim tak že ludia okolo vas maju na tom ako sa človek chova velmi velky vplyv. Prečo ťa chcel muž fotografovať ked si zurila? Načo aby to niekomu ukazoval? Načo? Prečo ťa nevypočuje a neurobi niečo čim by ťa potešil?