Odborníci na výživu

Príspevok v téme: Odborníci na výživu
Gatta

Dobrý deň.
Chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania s tými, ktorí sú v tomto smere skúsenejší.Chcem zhodiť zopár kíl, ale nechcem držať nejakú nezmyselnú diétu, po ktorej naberiem všetko naspäť.
Vymyslela som si systém stravovania, ktorý už nejaký čas dodržiavam, ale chcela by som sa o ňom ešte poradiť a prípadne ho zmeniť, či vylepšiť.

Mám 165cm, 65 kg, 27 rokov. Viem, že to nie je nadváha, ale cítila by som sa ( a aj vyzerala) lepšie, keby somm aspoň 5 kg dala dole.

Ráno vstávam do práce pred piatou - na raňajky si dám jogurt s tmavým pečivom. V práci máme obedňajšiu prestávku o pol 11, dovtedy si dám 1-2 kúsky ovocia - banán, pomaranč, hruška atď. Cez prestávku si dám buď cestovinový šalát ( rôzne kombinácie cestovín so zeleninou, rybami ...), alebo tresku, či jogurt s pečivom alebo samotné pečivo. Počas prac.doby sa snažím vypiť aspoň 1,5 litra tekutín. Domov prídem medzi 3-4 hod. a dám si "obed" - polievka + hl. jedlo. Do večera potom jem už len ovocie, prípadne jogurt, či kúsok pečiva. A aj doma sa snažím vypiť aspoň 1,5 litra tekutín.

Nejem biele pečivo, sladkosti som obmedzila ma minimum, z mäsa jem iba kuracinu a ryby, vyprážané sa snažím obmedziť, pijem čistú vodu, alebo minerálky, alebo nesladené čaje. Kávu (3v1) si dám 1x max. 2x za deň. Od sladkostí a rôznych maškŕt som si odvykla a ani mi nechýbajú, ale občas ma prepadnú chúťky, tak si dám čokoládovú tyčinku alebo koláč - možno tak 2x do týždňa.
2x do týždňa chodím na zumbu, snažím sa hýbať ( schody namiesto výťahu, dlhšie alebo kratšie vychádzky, v jarných a letných mesiacoch bicykel a túry - je však pravda, že v poslednej dobe chodím častejšia autom a tak mi odpadol pravidelný beh na autobus :-) )

Viem, že čas sravovania nie je ideálny, ale snažila som sa "pracovať" s možnosťami, ktoré mám = pracovná doba + iné povinnosti atď.

Robím niečo zle?
Čo by ste zmenili, pridali, vypustili?

Budem vďačná za každú dobrú radu!

sweet_lolitta

Urcite by som vypustila tolko muky - jez vela peciva a potom cestoviny, sama muka.

Na ranajky ti odporucam celozrnnu kasu so zeleninou. Ja si kazde rano spravim kasu (ohrejem nejaku obilninu z predosleho dna - ryzu, spaldu, ovoc/ovsenne vlocky atd atd) a k tomu varena/naparovana ci inak tepelne upravena zeleninka. K tomu lyzicku orechoveho masla a je to nadhera, s priatelom to papame kazde rano (az na vynimky, ked sme na vyletoch) uz rok :)

Na obed papaj urcite polievku, to je fajn a teple jedlo.

Sladkosti potrebujes kazdy den. Nie cukriky a cukrove veci. Z obchodu su ok fit tycinky bez pridaneho cukru a doma si mozes aj pripravit kolace/sladkosti bez cukru - so sladom ci sirupom. A v bioobchodoch predavaju taketo veci tak isto :) cize je to na tebe, ci si urobis sama alebo kupis.

A este jedna vec - neprelievaj sa preboha tolko vodou. 1,5 litra v zime pocas celeho dna je naozaj krasny dostatok. V ziadnom pripade nie 3 litre! Skodis velmi oblickam.

A namiesto kopy ovocia skus radsej kopu zeleniny - obsahuje menej cukru a viac vlakniny :)

bubblinka

dakujem Vam vsetkym za odpovede :) takze jedavam v casoch 8.00,11,14,17,20 ni vzdy vyjde presne ale snazim sa takto.
Sisi dakujem skusim to este pomenit :) tak dnes som mala napr.
R:ovsene vlocky50g+10orechy(inak jedavam aj orechy aj hrozienka ale nie vzdy)
D:cel.zemla30g+100g cottage+zel.
O:150gzemiaky+grilovany syr110g+vela zeleniny :)
uvidim co este dnes vymyslim, mozte mi aj poradit :) este raz dakujem

guissepe

myslím že začínať deň s pečivom nie je najlepší nápad, ináč celkovo si myslím, že obilie a ani zemiaky by nemali tvoriť základ jedálnička
potom som si nikde nevšimol, že by si jedla nejaké rastliné tuky buď vo forme semien alebo olejov, ktorých sa vôbec netreba báť dokonca sú pre zdravie nevyhnutné (podľa mňa sa pribera z cukrov a nie tukov)

Sisi135

bublinka: K desiate ti chýba bielkovina k ovociu vždy bielkovinu. Toľko knackebrotu zameň za celozrnný chlieb. K olovrantu kvalitnejšiu bielkovinu ako s
jogurt na večeru cottage alebo tvarohu viacej a na obed máš malo zemiaku. Taktiež sa mi zdá málo tukov. Pridaj olivový olej, orechy aj tým navýšiš kj